PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32947}
plakat filmu Chopper
6,9 6 750
ocen
6,9 10 1 6750
4 618
chce zobaczyć
7,0 4
oceny krytyków
Chopper

"Chopper przeraża, a jednocześnie fascynuje: z jednej strony z lękiem i wstrętem oglądamy koszmarne czyny, jakich dopuszczał się, z drugiej zaś po cichu solidaryzujemy się z nim i zaczynamy darzyć go... sympatią. Zaczynamy patrzeć oczami Choppera, przyjmujemy jego logikę, zaczyna nam się wreszcie jawić jako współczesny Robin Hood, wymierzający sprawiedliwość tam, gdzie prawo zawodzi. Jego kodeks jest bardzo prosty: krew za krew, śmierć za śmierć.
Trudno podziwiać Choppera za jego dokonania - to zbrodniarz, degenerat, sadysta i potwór. Czy jednak każdy z nas nie odkrywa w sobie tej - większej lub mniejszej - iskry szaleństwa, która sprawia, że my też pragniemy być silni, swoją posturą i samym tylko imieniem wzbudzać strach u wrogów, budzić respekt i trwogę?

[opis dystrybutora]

Cheyennee
opis użytkownika

"Chopper" to film, który każdego bez względu na wiek "wyrwie" z fotela i pozostawi trwałą drzazgę w umyśle. Obraz porównywany do "Taksówkarza" i "Mad Maxa". Mistrzowska kreacja aktorska (Eric Bana), wybitna reżyseria (Andrew Dominik) oraz kultowa i legendarna już postać najsłynniejszego australijskiego łowcy głów Marka "Choppera" Reada, zagwarantowały sukces tego filmu. "Chopper" zarazem śmieszy i przeraża, jego konwencja nawiązuje do filmów Tarantino i Guy'a Richiego. Film przyciąga wartką akcją i mistrzowską narracją. Otrzymał wiele nagród, wywołując burzę i kontrowersje wokół tytułowej postaci.

Film opowiada o bezwzględnym skazańcu, który wielu przestępców doprowadził do śmierci lub kalectwa. Lecz, jak sam podkreśla w swojej biografii - ci, których uprowadziłem, którym przestrzeliwałem kolana i zakopywałem na wysypiskach śmieci, to mordercy, handlarze narkotyków i inne męty.

Chopper jest autorem licznych bestsellerów, które na zawsze weszły do kanonu obowiązkowych lektur kryminalnych.

Film jest owocem współpracy australijskich artystów, za ścieżkę dźwiękową odpowiada Mick Harvey, wieloletni współpracownik Nicka Cave'a oraz współzałożyciel legendarnego zespołu The Bad Seeds.

[opis dystrybutora do wydania DVD]

Pinokio1983
opis użytkownika

Prawdziwa (oparta na faktach) historia mordercy w filmowym obrazie, który zwala z nóg realizmem i przewrotną analizą psychiki niezwykłego dewianta. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki „Chopper. Zza więziennych murów” najbardziej przerażającego łowcy głów w australijskim świecie przestępczym – Marka Brandona Reada vel Choppera.

Jako młody mężczyzna Chopper Read marzy, aby stać się słynnym kryminalistą. Po nieudanej próbie napadu trafia do więzienia, gdzie próbuje wzbudzić respekt wśród współwięźniów i stworzyć własną legendę. Przeraża, i jednocześnie fascynuje, jego kodeks jest bardzo prosty: krew za krew, śmierć za śmierć.

opis dystrybutora kina