PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=797600}
4,7 19 647
ocen
4,7 10 1 19647
3,6 29
ocen krytyków
Ciemno, prawie noc
powrót do forum filmu Ciemno, prawie noc

Czytając forum i widząc zarzuty co do filmu postanowiłam podzielić się moją opinią.

Zarzut #1 Wałbrzych
Bodajże raz w całym filmie jest powiedziane, że miejscem akcji jest Wałbrzych. Samo ukazanie patologii traktowałabym jako metaforę do każdego miasta nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mnie zarówno książka, jak i film, zachęciły do odwiedzenia tego miasta.

Zarzut #2 Za mało wątków z książki
Książka jest bardzo zagmatwana, jest mnóstwo wątków odległych w czasie, a film na książce bazuje. Aby wiernie ją oddać, powinien powstać serial. Jednak do ukazania sprawy zaginięć dzieci, na którym to wątku skupili się scenarzyści, nie jest niezbędne rozwinięcie historii Alicji z przeszłości, wątku Kołka/Łabędzia czy innych bohaterów, którzy w książce występują. Czuję niedosyt z tego powodu, ale tak jak napisałam wyżej, aby te wszystkie wątki połączyć należałoby nakręcić serial. W dwugodzinnej produkcji nie ma możliwości połączenia wszystkiego aby widz nie miał przesytu.

Zarzut #3 Za dużo wątków
Bez znajomości książki może być trudno od razu połączyć wszystkie wątki. Mimo to uważam, że motyw kociar, rodziny Alicji oraz księżnej Daisy jest zgrabnie wpleciony w całość i po jakimś czasie można się odnaleźć. Film jest troszkę baśnią, trochę horrorem, kryminałem, więc wiele motywów jest symbolicznych. Uprzedzając komentarze – byłam na filmie z osobą, która książki nie czytała. Bałam się, że nie ogarnie wszystkiego, a jednak dała radę.

Zarzut #4 Za dużo patologii
Książka jest o patologii, a więc i scenariusz filmu. Podoba mi się pokazanie sprawców z mniej oczywistej perspektywy: matka-pedofil, kazirodztwo – to się w ogóle nie pojawia. Doceniam za pokazanie tego. Plus za jasne ukazanie jak dzieci-ofiary stają się sprawcami. Zgadzam się, że patologii w filmie jest sporo i sceny są brutalne, ale ocenianie filmu z tego powodu na 1 jest dla mnie niezrozumiałe.

Uważam, że klimat filmu jest świetny. Książka jest przesycona złem i niepokojem i takie same uczucia towarzyszą filmowi. Muzyka, kadry, gra aktorska Magdaleny Cieleckiej (bohaterka za dużo nie mówi, ale widać smutek w jej oczach) robią robotę.

Czekałam na tę ekranizację jako że bardzo podobała mi się książka. Nie zawiodłam się, według mnie film jest bardzo dobry.

Zachęcam do dyskusji.

Pani_Dziobak

Nic dodać, nic ująć. Zwłaszcza zgadzam się z zarzutem 4. Polski kołtun daje tu o sobie znać. A wiadomo, ze dzieci doświadczające przemocy, będą ta przemoc stosować ( w większości)- wystarczy prześledzić biografie znanych seryjnych zabójców. Tak samo jest z pedofilia.
Nie da się przeprowadzić takich badań, ale nie zdziwiłabym się jakby okazało się ze z krajów unii, to Polska jest w czołówce pedofilii i kazirodztwa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones