PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=633150}

Co jest grane, Davis?

Inside Llewyn Davis
6,7 26 384
oceny
6,7 10 1 26384
7,4 37
ocen krytyków
Co jest grane, Davis
powrót do forum filmu Co jest grane, Davis?

W internecie już jest tysiące teorii ale nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby dołączyć swoje. Sami
bracia Coen spytani o czym jest to film odpowiedzieli, że jest to film o kocie.

Moim pierwszym wrażeniem po senasie było to że kot (a raczej koty) symbolizują złe fatum które
spotkało głównego bohatera. Taka interpretacja wydawała mi się w miarę sensowna. Sceny w
których Davisa budził kot odbierałem jako symbol tego że zły los cały czas jest przy naszym
bohaterze i mimo prób (np. zostawienie kota w samochodzie, potrącenie go samochodem) kot
czyli wspomaniane fatum nie opuści bohatera i nie pozwoli mu wydostać się z kręgu
niepowodzeń.

Takie były moje pierwsze odczucia i przyznam że w porównaniu do innych teorii niezbyt wnikliwe.

Z ciekawości co myślą inni wygooglałem sprawę i okazało się że właściwie każda gazeta czy
portal widzi sprawę inaczej.

Chyba najbardziej przekonująca była teoria mówiąca że kot Ulisses (imię również
nieprzypadkowe) stanowi lustrzane odbicie bohatera i symbolizuje kryzys głównego bohatera
oraz odzwierciedla jego osobowość. Na prawdziwość tej teorii wskazuje bardzo wiele
szczegółów z filmu. Walijskie imię Llewyn oznacza wielkiego kota. Natomiast w jednej ze scen,
gdy Davis usiłuje wytłumaczyć telefonistce, że ma kota Gorfeina, telefonistka pyta
zdezorientowana: „Pan jest kotem?”. Gdy Llewyn nie skręca do Akron gdzie jest jego dziecko i
dawna miłość w pewien sposób rani sam siebie tzn. staje się ofiarą własnych wyborów. Zaraz
po tym uderza i rani kota na autostradzie. Nie chce się tu rozpisywać, więc wstawiam link do
artykułu gdzie teoria ta jest świetnie przedstawiona:

http://www.theatlantic.com/entertainment/archive/2013/12/whats-really-going-on-w ith-the-cat-in-
em-inside-llewyn-davis-em-a-theory/282583/

(Zalecam przeczytanie szczególnie końcówki)


Troche szaloną aczkolwiek właściwie trzymającą się kupy teorią jest ta o tym że kot symbolizuje
nieżywego byłego partnera głównego bohatera – Mike’a. Na początku pomysł wydawał mi się
niedorzeczny ale po tym jak wgłębiłem się w temat okazało się że teoria ta ma więcej sensu niż
mi się wydawało. Kot ucieka kiedy grana jest piosenka’Fare Thee Well’ gdzie słyszymy Llewyna
śpiewającego z Mike’iem. Patrząc na cały film i postać kota (lub kotów) teoria ta może być tak
samo sensowna jak inne. Postać Rolanda Turnera w kilku momentach pyta się czy Llewyn gra z
kotem, czy kot jest jego partnerem (i wpadające w pamięć ‘the folk Singer with a cat’).
Zachowanie Llewyna w stosunku do kota znajdy można porównać do tego jak czasem znosimy
strate bliskich. Na początku Llewyn bierzę go ze sobą bez wyraźnego powodu, potem zostawia w
samochodzie itd.

Reszta filmów braci nauczyła mnie że w filmach tych genialnych reżyserów nic nie jest
przypadkowe. Podsumowując uważam że nie ma jedynej słusznej intepretacji roli kota w filmie, a
wspomniany kot jest bardziej narzędziem za którego pomocą genialni reżyserzy ukazują różne
rzeczy, które nie do końca da się powiedzieć wprost.

Zapraszam do dyskusji i bardzo proszę o nie kłócenie się o to czy film jest dobry czy nie itp. Ten
temat zakładam dla osób które podobnie jak ja zachwyciły się filmem i chcą podzielić się swoimi
interpretacjami (również tymi ogólnymi :))

Pozdrawiam,
Mikołaj

ocenił(a) film na 9
ocenił(a) film na 9
Linoline

Poprzednia wiadomość lekko się zepsuła.

Co do wędrówki kota... To raczej bez znaczenia, ale "Ulysses" to łaciński odpowiednik greckiego "Odyseusza".
Wędrówka kota może nie jest tak imponująca jak 10letnie wracanie do Itaki, ale 'Inside Llewyn Davis" jest według mnie lepszym filmem niż jakakolwiek ekranizacja "Odysei".

ocenił(a) film na 7
Linoline

Polecam film "Oh Brother Where Art Thou"? To ekranizacja Odysei w wydaniu Ameryki początku XX w. (również film film Braci Coen).

ocenił(a) film na 7
hmatysiak

Bracie, gdzie jesteś? to faktycznie film luźnie nawiązujący różnymi motywami do dzieła Homera i pogrywający sobie z toposami, ale nazywanie go ekranizacją "Odysei" to raczej nieporozumienie ;)

ocenił(a) film na 5
mptorz

Muzyka jazzowego określa się też mianem kota (cat), co trafiło nawet do piosenki Kultu: "nasza komisja swinguje, w naszej komisji groźnych kotów wielu".

ocenił(a) film na 7
mptorz

Bardzo interesujący wątek. Dorzucę swoje pięć groszy, jednakże jedynie w postaci pytania. Sądzę, że ma to spore znaczenie ale nie zwróciłem dokładnie na filmie uwagi jaki napis był na tablicy w tunelu metra w momencie gdy kot postanowił zwiać. Jeśli ktoś się orientuje to proszę o pomoc w rozwikłaniu zagwostki. Osobiście podejrzewam, że chodzi o okolicę Mostu Waszyngtona.

szymon21krakow

Jak wyjdzie na DVD to się przyjrze :)

ocenił(a) film na 8
szymon21krakow

18th STREET.

mptorz

btw. link się coś zepsuł więc wstawiam po raz kolejny

http://www.theatlantic.com/entertainment/archive/2013/12/whats-really-going-on-w ith-the-cat-in-em-inside-llewyn-davis-em-a-theory/282583/

ocenił(a) film na 7
mptorz

Bardzo zaskakująca interpretacja, ale poparta wiarygodnymi argumentami. Ciekawe czy bracia Coen faktycznie tak chcieli przedstawić film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones