PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4788}

Czas Cyganów

Dom za vješanje
8,0 14 028
ocen
8,0 10 1 14028
8,4 11
ocen krytyków
Czas Cyganów
powrót do forum filmu Czas Cyganów

Po seansie będzie już wiedział. Kusturica poraża spontanicznością i żywiołem na ekranie. Wszystko wydaje się sypać, ginąć w chaosie i trzeszczeć w posadach, ale ten pozorny nieporządek tworzy harmonijną całość. Życie ludzkie toczy się w różnych okolicznościach zewnętrznych i wewnętrznych, ulega przemianom, często na gorsze, jakby ów wstrętny świat, w którym żyje, wlewał mu się do środka. Zakażenie obejmuje nie tylko rany na ciele, ale i na duszy. Jeśli się zrezygnuje, choć na chwilę, z zasad które pozwalają nam być ludźmi, to łańcuch z kamieniem, który ma nas pogrążyć w mroku, już został rzucony. I mimo późniejszego wysiłku żeby coś zmienić i powrócić do normalności, niewiele da się już zrobić.
Nasz uroczy główny bohater, Perhana, uległ pokusie władzy i pieniędzy, pokusie wzięcia na swego boga człowieka. Ów przegryziony przez pieniądz bóg wykorzystał go, oszukał i zniszczył wewnętrznie. Nic nie pozostało u Perhana z owej pierwotnej niewinności, może lekkie wspomnienie, które przed śmiercią przeniosło go z pociągu w rodzinne strony, do babci i syna oraz ukochanego indyka:)
Baśniowość i tajemniczość przeplata się u Kusturicy ze zwyczajnością i brudem codzienności. Życie takim chyba właśnie jest: to unoszącym się ku niebu, to opadajacym w piekielne mroki. I wszystko zależy od tego, czy w mroku zapalimy światło pamięci o tych, których kochamy, i wytrwamy przy zasadach wpajanych przez takie osoby, jak babcia Perhana. Osoby najbliższe nam i zwyczajnie mądre.

kosmiczny

Oglądałem ten piękny film, razem z kosmicznym;) było przemiło, choć film smutny.

kosmiczny

ostatnia scena 'Ja ci Boże pomogę, ale i ty mi pomożesz' to mistrzostwo artystyczne. Nie wiem w jakim stopniu Kusturice wpływa na aktorów, ale to do nich należy zasługa za jakość jego filmów. W Underground większość wzięta była z ulicy. Oni nie mogą grać nienaturalnie, bo nie umieją - prawdziwa groteska i esencja życia. I jeszcze ci Cyganie, kultura, obyczaj, muzyka i scenariusz. Ach ten Kusturica.

ocenił(a) film na 9
szogun

Po raz kolejny zgadzam się z przedmówcą, na mnie równie wielkie wrażenie zrobiła końcowa scena. Nawiasem mówiąc w przypadku Gipsy Time aktorzy byli również zganiani "z ulicy", brutalna rzeczywistość wymieszana z groteską tworzy nietypowo magiczną na swój sposób całość. To jest właśnie Kosturica..

facecjonistka

jak ja nie lubię gdy ktoś pisze "kosturica" ...

ocenił(a) film na 10
kosmiczny

Zgodze się w 100%. Genialny film, po oglądnięciu byłem naprawde pod ogromnym wrażeniem - wczesniej oglądałem Arizone Dream oraz Biały kot, czarny kot - ale Czas Cyganów zdecydowanie najlepszy z nich wszystkich. Wogole oglądając filmy Kusturicy zapomina się o otaczającym nas świecie - on potrafi wprowadzić widza w świat baśni i człowiek żyje filmem. Oglądając każdy z trzech w/w filmów czułem się jakbym tam był, to naprawde niesamowite. Za Czas Cyganów daje 10/10. A w najbliższym czasie "Życie jest cudem" i "Underground" :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones