PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=502713}

Cztery lwy

Four Lions
6,6 11 337
ocen
6,6 10 1 11337
6,9 8
ocen krytyków
Cztery lwy
powrót do forum filmu Cztery lwy

Spotkałem się już z wieloma skrajnymi opiniami na temat tego filmu. Co mnie zastanawia najbardziej ( może wyjdę na stetryczałego zgryźliwego dziadka ) to , że ludzie odbierają ten film jako komedię. Co takiego wydarzyło się w kinie, że wszystko jest dramatem a groteska stała się komedią ?! Przecież ten film, to o zgrozo sama okrutna i naga prawda o przytłaczającej większości ludzi na naszej planecie w dzisiejszych czasach ! Ograniczone i zapuszkowane umysły o bardzo małej świadomości, ale super wygórowanych ambicjach i oczekiwaniach od świata. Główny bohater mimo śladowych oznak inteligencji rozkminia świat jak pięcioletnie dziecko. Jego emocjonalne i nieprzemyślane postawy zalatujące ekstremizmem i ortodoksją jawią się jego znajomym jako nowy fantastyczny świat pełen obietnic o dostatnim życiu i wolności osadzonej w arabskiej rzeczywistości w środku najbardziej europejskiego z miast. Z drugiej jednak strony jest otwartym na świat człowiekiem, nie zamyka swojej żony, prowadzi z nią życie na równorzędnych warunkach w przeciwieństwie do swojego brata, który z kobietami nawet nie dyskutuje. Zdawać by się mogło, iż jego bunt i chęć samozagłady, dzihadu i odkupienia w "niebiosach" jest po prostu pragnieniem, poszukiwaniem celu w życiu.

Wszystkie sytuacje, które mają miejsce w filmie, począwszy od nagrywania pogróżek skierowanych ku kapitalistycznym świniom czy też tragiczna scena z owcą, wszystko to śmieszne jest tylko przez tragizm całej sytuacji. Przecież to była ich życiówka jakby na to nie spojrzeć.

Ja w każdym razie widzę to jako prawdziwą nowoczesną tragedię z farsą :]

ocenił(a) film na 8
CanGetNoSleep

Zdecydowanie popieram Twoją wypowiedź. Dla mnie to taki śmiech przez łzy. A film uważam za doskonały.

ocenił(a) film na 10
Rudasek

:]

ocenił(a) film na 5
CanGetNoSleep

Nie zlinczujcie mnie ale mam mieszane uczucia po obejrzeniu tego filmu. Komedia / Dramat... Zmianę konwencji w trakcie nawet bym i przyjął bo końcówka bardzo mnie zaskoczyła ale jest kilka rzeczy, które mi nie pasują.
1. Skoro główny bohater był inteligentny, miał dobrą pracę, syna i kochającą żonę z którą dogadywał się na zachodnich zasadach obyczajowych to dlaczego ta żona - wiedząc, że mąż planuje zamach - nigdy mu tego nie odradzała. To mi tutaj bardzo nie pasuje.
2. Dlaczego Arabowie zostali przedstawieni w tym filmie jak banda kretynów. Fakt ubawiła mnie kobieta z brodą :P ale wychodziło na to, że gość z brodą miał mentalność 5-latka :/
3. Po drodze inne głupie pomysły jak połykanie kart SIM itp. stworzyły obraz niedołężnych umysłowo ludzi, którzy przecież wychowali się w zachodnim społeczeństwie, oglądając TV i słuchając radia.
4. Zrozumiałem nawet nalot policji na komórkę pokojowo nastawionych muzułmanów ale nie skumałem potrzeby pokazywania przez jednego z policjantów małego pistoletu na wodę jako dowodu na konieczność nalotu... Takie dowcipy w stylu Sachy Baron Cohena :/

Wydaje mi się, że pozostawienie konwencji komedii lepiej by zakończyło ten film, a tak dostałem od reżysera przekaz: Pośmiałeś się drogi oglądaczu? No to co powiesz na to? BUUUUM!!!! BUUUM!!! Wszyscy nie żyją!!!! Dalej Cię to śmieszy?!

Please nie linczujcie mnie wyzywając mnie i moją rodzinę od najgorszych :)
W pełni szanuję opinię CanGetNoSleep - uszanujcie moją :)
Pozdrawiam wszystkich kinomaniaków :)

ocenił(a) film na 10
arek_gruszcz

Ależ nie będziemy nikogo linczować, przecież moja wypowiedź nie jest agresywna i nie nawołuje ludzi do linczu, bądź też do okazywania sobie nietolerancji ^_^ Chciałbym jednak skomentować, :

Odnośnie kwestii jego żony - zdawać by się mogło, że reżyser pokazuje w ten sposób największy problem z jakim zmagają się muzułmanie w dzisiejszym świecie, rozdarcie między swoją rodzimą a nabytą kulturą za granicą, zauważ oni cały czas są totalnie niepewni tego czy woleliby dalej korzystać z McDonalda czy jednak wysadzić go w powietrze. Dlaczego arabowie zostali przedstawieni w filmie jak kretyni ? Po pierwsze świadoma hiperbolizacja mająca na celu podkreślenie pewnych ich stereotypowych cech, a także ukazanie faktu, że jednak jak się dorasta na lońdyńskich przedmieściach z bandą dresiarzy to niekoniecznie trzeba wyjść na refleksyjnego młodego człowieka:))) te ich teksty i połykanie kart sim, pomysły z ptakami, walka z policją i autorytetami, próba obrania wyższego celu, wszystkie zwykłe problemy nastolatka na przedmieściach :)


pozdrawiam

ocenił(a) film na 5
CanGetNoSleep

No tak i może bardziej strawne byłoby gdyby to byli rzeczywiście nastolatkowie ale to przecież byli dorośli mężczyźni, prawda?

CanGetNoSleep

Zgadzam się z Tobą. Należy pamiętać, że ta "prawdziwa nowoczesna tragedia z farsą" to coś, w czym Chris Morris jest naprawdę mocny, jeśli podobał Ci się "Four Lions" zdecydowanie polecam inne dzieła Morrisa :) Obrazoburczo, ale ku refleksji.

ocenił(a) film na 10
malgorzata

Inne dzieła czyli chodzi Ci o te wszystkie rzeczy na necie typu Brass Eye ? ? bo jako scenarzysta i reżyser to widze tylko Four Lions i drugą komedię niestety niedostępna nigdzie, przynajmniej ja nie moge znaleźć ;((

CanGetNoSleep

Tak, dokładnie. Zwłaszcza Brass Eye i The Day Today.

ocenił(a) film na 8
CanGetNoSleep

Obejrzałem parę dni temu i mam to samo. Pastisz? Prawda? Myślę, że i jedno i drugie.

CanGetNoSleep

A pamiętacie scenę (tak a propos rozkminiania się) z innego filmu, bynajmniej nie klasy b, a wręcz przeciwnie wysokobudżetowego, z gwiazdorska obsadą, gdzie Clooney z Pitem wzruszają się do łez na tokszole z wręczaniem 'biednej' rodzinie kluczy do domu?
Dziewczyny, przedrzeźniając styl serialowy, widząc takie sceny mówią: ajjjj, albo ojjjj... Taka tendencja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones