Dżentelmeni

The Gentlemen

2019 1 godz. 53 min.
7,8 25 378
ocen
7,8 10 1 25378
24 604
chce zobaczyć
7,2 20
ocen krytyków
{"rate":7.2,"count":20}
powrót do forum filmu Dżentelmeni
  • Film_Polski ocenił(a) ten film na: 8

1 Aslan - to imię lwa z "Opowieści z Narnii" C.S Lewisa (narnijski odpowiednik Chrystusa)
    2 motyw z wycięciem funta ciała - to z "Kupca Weneckiego" Shakespeare'a.

Ktoś podrzuci więcej tropów?

• janwk ocenił(a) ten film na: 8

Film_Polski "Aslan" to po prostu po turecku "lew"; występuje jako imię wśród ludów tureckich. Żadnych nawiązań do Narni bym się tu nie dopatrywał, ale lekki wątek antysemicki w tym filmie bez wątpienia jest ;)

janwk Owszem, słowo tureckie było pierwotne. Ale "Narnia" to klasyka anglosaskiej literatury młodzieżowej.

"lekki wątek antysemicki w tym filmie bez wątpienia jest ;)"
    Myślę, że reżyser nie okazuje szacunku wobec jakiejkolwiek nacji. Obrywa się i Żydom, i Chińczykom i Rosjanom. No i gospodarzom - Brytyjczykom też. I bardzo dobrze.

• dezertx ocenił(a) ten film na: 8

Film_Polski nawet czarnym pocisnął i ich nadwrażliwości na rasizm

• RipRoy ocenił(a) ten film na: 7

janwk Nawet nie zauważyłem, kiedy żydzi zostali obrażeni. Film raczej przyjemnie miesza różne kultury i żadnej nie znieważa.

• Pluto24 ocenił(a) ten film na: 8

Film_Polski Mnie osobiście motyw z samodzielnym wycinaniem kawałka własnego ciała na wagę (chyba tak-na wagę), na pewno kojarzy się z jakimś filmem, który kiedyś widziałem (nie był to jednak "Kupiec wenecki"). Bądź też - co bardziej prawdopodobne- wątek mogłem wysnuć z którejś z czytanych w przeszłości książek. Stawiałbym na jakiś horror Mastertona (ale nie "Rytuał", co byłoby najbardziej oczywistym skojarzeniem). Tam raczej również, jak i u Richiego oraz Kupcu weneckim, też chodziło "wykupienie się" z długu czy raczej swoiste wrównanie rachunku w ten makabryczny sposób... Całą drogę z kina usiłowałem sobie przypomnie" i nic z tego.

• nano50 ocenił(a) ten film na: 7

Pluto24 W którejś Pile było coś takiego.

nano50 No jasne... Dzięki.

• Pluto24 w Se7en z '95 był taki motyw. Prawnik miał wyciąć funt swojego ciała, ale to również było inspirowane Kupcem Weneckim.

myncu Ależ oczywiście! Dziękuję. Ale ulga...

• szkockakrata ocenił(a) ten film na: 8

Film_Polski Motyw ze świniami w kontekście szantażu został wykorzystany w jednym z odcinków "Black Mirror".

• czerwionka_m ocenił(a) ten film na: 8

szkockakrata Pierwszy odcinek.

• Alex_Tyler ocenił(a) ten film na: 6

Film_Polski Trzeba być ćwierćinteligentem, żeby doszukiwać się tu głebokich aluzji do literatury. Ritchie ot tak po prostu użył paru schematów jak ten z Kupca Weneckiego, ale co z tego? Dopatrywanie się głębszej analogii w Aslanie jest idiotyzmem. Jaki to ma bystrzaku niby sensowny wydźwięk z Narnią? No bo jeśli szukasz jakichś nawiązań to muszą one mieć sens. Aslan jest dziś imieniem często nadawanym w Rosji, a ten nastolatek z tego kraju właśnie pochodził...

Alex_Tyler A kim trzeba być aby dostrzec słowo "głęboki" / "głębszy" tam gdzie go nie było? Widzę, że żonglowanie terminami pogardliwymi ("ćwierćinteligent", "idiotyzm") oraz użytymi sarkastycznie ("bystrzak") - przychodzi Ci nadzwyczaj łatwo. Zatem żegnam.

Film_Polski Obrażanie obrażaniem, ale chociaż zadbaj, żeby Twoje komentarze miały jakikolwiek sens merytoryczny, prócz obrażania drugiej osoby.

nano50 W którym moim komentarzu dostrzegłeś coś obrażającego innych?

Film_Polski W powyższym. Gość się prostacko do Ciebie odezwał, a Ty mu nijak nie odpisałeś, tylko mu ubliżyłeś i koniec. Zniżanie się do poziomu takich rozmówców czynią Cię takim samym.

nano50 Nie zauważyłeś cudzysłowów? Naprawdę nie? Nijak nie ubliżyłem a jedynie wypomniałem mu dokładnie te wyrazy, którymi on sam się posłużył. Wchodzenie w dyskusję z osobami, które nie miarkują się w stosowaniu słów powszechnie uznawanych za obraźliwe nie należy do przyjemności, zatem nie wszedłem. I nie zamierzam.

• saszah ocenił(a) ten film na: 8

Film_Polski Mi się podobało, że Aslan na pytanie skąd jest, ironicznie odpowiedział, że "z Disneylandu", myślę, że to podpiera, że chodzi o "opowieści z Narnii"

saszah Bardzo istotna uwaga. Mówiąc szczerze - ja to jakoś przegapiłem. A nie powinienem.

Oczywiście, zaraz znajdzie się przekorny forumowicz, który odpisze, że gdy Aslan to mówi - na krótko przed skokiem z okna - znajduje się pod wpływem środków psychotropowych i nie całkiem odpowiada za własne słowa. A skoro znajdujemy taką racjonalną eksplanację, to tym samym nie ma tu żadnego reżyserskiego pogrywania z widzem . . .

• saszah ocenił(a) ten film na: 8

Film_Polski Na pewno się znajdzie