PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=228227}
7,3 224 577
ocen
7,3 10 1 224577
6,2 20
ocen krytyków
Deja Vu
powrót do forum filmu Deja Vu

Kurczę. Film na prawdę obmyślony i od strony scenariuszu nie pozwalający się do niczego przyczepić. Wszystko logicznie uporządkowane. Tylko, cholera jasna, ja to bym widział tak, że przeszłości nie da się zmienić. Samochód powinien wybuchnąć pod łajbą, statek tonie, laska dostaje rykoszetem po paluchach i ginie od eksplozji. Ciała głównego bohatera nie znajdują (dlaczego? Włóżcie wiśnie do puszki z petardą z czaszką - dowiecie się ;p) i pętla się zamyka. Byłoby 9, tak jest 8.

PS: Tak sobie myślę, że koleś nie uratował życia ludziom w swojej linii czasu. Tam ciągle wszyscy są martwi + on sam.

ocenił(a) film na 9
mosakovsky

Cała ta mowa o liniach czasu rozgałęziających się to bezpodstawne gadanie. Co to ma znaczyć w ogóle?

ocenił(a) film na 8
Uh_Huh

A czy Ty sądzisz, że koleś wracając do przeszłości zniszczył cały świat? Nie. Wysłali go w przeszłość i życie toczy się dalej.

ocenił(a) film na 9
mosakovsky

Nie mam pojęcia o czym mówisz, zbyt wieloznaczne. Ale może przedstawisz mi pojęcie linii czasu, którym rzekomo się posługujesz? IMHO to bzdura.

ocenił(a) film na 6
mosakovsky

A zauważyłeś że w jego świecie, czyli tej linii czasu z której się wysyłał były jego ślady, że on już tam właśnie był.

ocenił(a) film na 6
Uh_Huh

Cały dowcip polega na tym, że fizycy nie odrzucają koncepcji światów równoległych. Prawa fizyki jakie znają nie wykluczają istnienia wieloświatów. Co więcej: teorie dotyczące upływu czasu też nie wykluczają cofania się w czasie. Cząsteczki w akceleratorach pchnięto już do przyszłości, na razie minimalnie, ale sam fakt, potwierdzony, że to się stało, dowodzi, że Einstein miał rację.
Wiemy, że czas nie wszędzie biegnie z taką samą prędkością. Biegnie wolniej na wysokości, wolniej na orbicie, zupełnie inaczej na obrzeżach czarnej dziury.
Hawking twierdził, że jeśli istnieje UFO, to bardziej prawdopodobne jest, że są to statki poruszające się w czasie a nie w przestrzeni, bo wg niego z punktu widzenia praw fizyki łatwiej przemierzać czas niż ogromne odległości w kosmosie pomiędzy gwiazdami.

A teraz garść cytatów:
"Współczesne teorie fizyczne dopuszczają możliwość takiej podróży w przód w czasie, zmniejszając szybkość upływu czasu. (...) W kręgach naukowych trwają dyskusje na ten temat, choć unika się nienaukowego określenia podróży i przeniesienia w czasie na rzecz takich określeń, jak zamknięte krzywe czasopodobne. (...)
Pierwsze przewidywania pozwalające na podróże w przyszłość wynikały bezpośrednio z teorii względności. Również na jej podstawie bazują pierwsze hipotezy o cofnięciu się w czasie, w związku z przekroczeniem prędkości światła w próżni oraz w modelu kosmologicznym Gödla z 1949 roku. (...)
Według teorii względności dla obiektów poruszających się szybciej lub w silniejszym polu grawitacyjnym następuje dylatacja czasu – czas płynie wolniej względem innych obiektów i rejonów wszechświata. Różnica jest tym większa, im bardziej obiekt zbliża się do prędkości maksymalnej – prędkości światła w próżni – lub im bliżej znajduje się środka masy masywnego ciała. Dla ciał posiadających masę spoczynkową osiągnięcie prędkości światła w próżni jest niemożliwe, mogą się one tylko do niej zbliżyć.
Dla obiektu poruszającego się z prędkością światła w próżni dylatacja czasu staje się nieskończenie wielka i czas nie istnieje – kurczy się do zera. Cząstki nieposiadające masy spoczynkowej, np. fotony, poruszają się z prędkością światła w próżni i nie „odczuwają” czasu. Dylatacja umożliwia względne przyspieszenie – dzięki czemu staje się możliwa podróż w przyszłość – oraz względne spowolnienie biegu czasu. (...)
Szczególne modele wszechświata w ogólnej teorii względności dopuszczają podróże wstecz w czasie, jednak obserwacje astronomiczne wskazują na to, że Wszechświat nie spełnia takich warunków".

Czyli na razie niczego nie da się udowodnić, ale nie da się też wykluczyć. Jest 5 czynników związanych z hipotetycznymi możliwościami podróżowania w czasie:

ruch z prędkością nadświetlną,
efekt związany z czarnymi dziurami,
tunel czasoprzestrzenny,
napęd Alcubierre’a,
zakrzywienie czasoprzestrzeni.


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones