PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32727}
7,8 40 542
oceny
7,8 10 1 40542
6,7 22
oceny krytyków
Dekalog I
powrót do forum filmu Dekalog I

Artur Barciś?

ocenił(a) film na 9

Czy może mi ktoś wyjaśnić, po co w kazdym dekalogu pojawia sie Artur Barciś jako anonimowa postać? Co to za symbolika?

max1981

Zależy od odbiorcy jak bedzie to interpretował. Sam Barciś zapytał Kieślowskiego kiedyś "kogo ja gram?", a Kieślowski odpowiedział "nie wiem". Postać jest (wg jednej z interpretacji) personifikacją sumienia.

ocenił(a) film na 8
Tomek_P_

Jam czytał, że Aniołem.

Szem

Dopiero obejrzałam część I i w tej części przyszło mi na myśl, że Barciś uosabia transcendencję i może przeznaczenie. Bardziej zło, ale z kolei płacze. Więc może los?

ocenił(a) film na 7
renax33

Oczywiście. Dla mnie Barciś jest przeznaczeniem, losem, którego już nie da się uniknąć. W takich kulminacyjnych momentach się pojawia... tylko w jednej części trudno go znaleźć... Powodzenia :)

majkalipcowa

No właśnie. Przy takiej interpretacji dyskusyjne jest szukanie interpretacji aksjomatycznej - dobra czy zła.

ocenił(a) film na 10
Tomek_P_

a jeszcze inna wersja, to ze bezimienny swiadek wszystkich tych wydarzen, ktory nie moze sie odezwac

ocenił(a) film na 8
siner

Na pewno jest postacia ponadnaturalna - pojawia sie znikad na wykladzie (wczesniej celowy najazd kamera na puste miejsce, nikt w miedzyczasie nie wchodzil, a w tramwaju nawet nie probuje hamowac...

ocenił(a) film na 8
siner

" bezimienny swiadek wszystkich tych wydarzen, ktory nie moze sie odezwac" - to tak najbardziej naturalnie i prawdziwie brzmi, ja bym jeszcze dodał że nie tylko nie może się odezwać ale też nic uczynić... może wyraża szacunek Boga w stosunku do ludzi, że nie ingeruje w ich wolną wolę, choć pewnie cierpi z powodu tego że ludzie źle wybierają...

ocenił(a) film na 9
siner

Jeżeli uznamy Dekalog za kompletne dzieło (a moim zdaniem powinniśmy) Barciś jest kimś więcej niż niemym świadkiem. W Dekalogu V wyraźnie kręci głową - "nie zabijaj". Pojawia się zawsze, zawsze z nikąd i zawsze wtedy, kiedy budzi się sumienie (np. w VIII w chwili, w której Zofia zmuszona jest do przypomnienia sobie trudnego wyboru sprzed lat). A więc sumienie? anioł (wysłannik Boga)?

ocenił(a) film na 10
Su_albo_Andy

Mi się zawsze wydawało że gra ...śmierć ....anioła śmierci.

Joseph88

Myślę podobnie.

ocenił(a) film na 8
siner

dobre!!! Długo nad tym myślałem i wydaje mi się, że to najbardziej trafny pomysł!

ocenił(a) film na 10
Tomek_P_

ja też tak to widzę - personifikacja sumienia!

ocenił(a) film na 9
Tomek_P_

Też mi się wydaje,że sumienia.Barciś patrzy nam w oczy abyśmy my sami spojrzeli w siebie samych.Przejrzeli się.

ocenił(a) film na 9
max1981

Barciś gra anioła, który czuwa nad bohaterami i przygląda się ich poczynaniom.

ocenił(a) film na 10
KYRTAPS

czy ja wiem czy czuwa?
mi sie skojarzył z "wysłannikiem", który poprzez swoja obecność spełnia wolę Boga.

ocenił(a) film na 9
czizolra

tak go określił Kieślowski zapytany przez Idziaka

max1981

Barciś pojawia się nie tylko w "Dekalogu", ale również w "Krótkim filmie o zabijaniu" i "Krótkim filmie o miłości". Tez uważam, że gra rolę bądź to anioła, bądź po prostu "obserwatora" poczynań i postaw bohaterów filmów Kieślowskiego, takiego samego obserwatora jak my - widzowie :)

mifo

"Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości" to tez dekalog 5 i 6 tylko w dluzszej wersji. A co do Barcisia to pojawia sie chyba w najwazniejszych momentach dla bohaterow

ocenił(a) film na 9
alzbetka

mifo! a ''Krótki film o miłości'' i Krótki film o zabijaniu'' to nie jest cześć cyklu dekalog???

ocenił(a) film na 10
max1981

Ktoś mi mówił i tego się trzymam, ze Artur Barciś przedstawia postać Jezusa...

ocenił(a) film na 7
Genezyp_2

bez przesady. sumienie, aniol stroz, to sa dobre interpretacje. jezus nigdy nie byl i nie powinien byc postrzegany w tak "biernej" roli.

ocenił(a) film na 9
druid_3

Artur Barciś pojawia się w Dekalogach jako zwiastun jakiejś tragedii. Zawsze, gdy się pojawia bohaterów spotyka coś złego.

ocenił(a) film na 9
lew890

Odniosłam wrażenie, że to może być nawet sama osoba śmierci.

ocenił(a) film na 9
MeryBe

no też takie miałem wrażenie że osoba śmierci (najbardziej przy 1st części), lecz skłaniam się najbardziej ku interpretacji jako postać sumienia lub anioła stróża.

divines992

miałem maturę ustną z polskiego na temat Dekalogu Kieślowskiego. Wiele doszukiwałem się na temat postaci granej przez Barcisia. W mojej pracy napisałem że Barciś gra tutaj pewnego wysłannika od Boga który ma za zadanie tylko obserwować co ludzie czynią na ziemi a potem zdać raport w niebie.

ocenił(a) film na 9
gng4400

stary też mam z tego maturke:D znaczy sie z Kieślowskiego, lecz w tym roku, mógłbyś mi może jakoś pomóc?;) byłbym wdzięczny!

ocenił(a) film na 9
max1981

Tak teraz czytam i sam Barciś mówi,że Kieślowskiemu nie chodziło o to aby odpowiedzieć na to kim jest ta postać.Chodziło mu o to aby ludzie zaczęli się zastanawiać.Powiedział,ze równie dobrze mógł być Bogiem jak i szatanem,czy aniołem śmierci.Każda odpowiedź jest dobra.Chodzi o to aby pomyśleć.

max1981

to o sumienie chodziło...

ocenił(a) film na 9
Purplecuckoo

Bóg ewidentnie !!

max1981

Może być on wysłannikiem Boga albo właśnie sumieniem. Pojawia się on w momencie, kiedy przykazanie jest łamane i przypomina on niemo o tym żeby się nawrócić i zmienić swoje postępowanie. Człowiek jednak woli zrobić po swojemu i dlatego dzieją się te wszystkie sytuacje, ale i tak każdy ma swoją interpretację jego osoby i w każdej jest jakiś sens odpowiednie spojrzenie.

użytkownik usunięty
max1981

On się nie pojawia jedynie w ostatniej części.

ocenił(a) film na 8
max1981

Miałam przerabiane na j.polskim. Postać przez niego grana jest symboliczna. Jak wszystkim wiadomo symbol jest wieloznaczny. Jego postać możemy brać za: Boga, sumienie, Anioła Stróża, jednak wszystko zależy od naszego punktu widzenia, każdy patrzy inaczej :)

ocenił(a) film na 7
max1981

Ja tą postać odbieram jako "los", "przeznaczenie", coś co na codzień jest niewidoczne, a jednak istnieje i nam towarzyszy.

ocenił(a) film na 8
max1981

Szatan czy Bóg?

KorahZmorah

Może nie odpowiedział. Może tylko pyta?

renax33

W "Superprodukcji" również występuje jako bezimienny "wskaźnik", nawet Yanek się go pyta o coś w tym stylu, teraz wiem, że to pewnie jakieś oczko puszczane dla widzów "Dekalogów".

ocenił(a) film na 8
max1981

spoiler.

a może morderca dziecka? Lód przecież nie mógł się zawalić...

Wiem, że naciągane, ale w sumie wykluczyć nie można, szczególnie opowiadając się za jedną ze stron.

max1981

Aniol zeslany przez Boga,np gdy pojawia sie w Dekalog 5 wyraznie widac ze nie podoba mu sie ze "nie zabijaj" ma zostac zlamane,mysle ze on pilnuje,przypatruje sie czy ludzie nie lamia przykazan.

ocenił(a) film na 7
max1981

może po prostu pracy potrzebował

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones