film

Dekalog I

1988
53m
7,8 40 577
ocen
7,8 10 1 40577
6,7 22
oceny krytyków
Samotnie wychowujący syna wykładowca akademicki wierzy w nieomylność komputera. Zobacz pełny opis
Dekalog I zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Pierwsza część cyklu odpowiada pierwszemu z dziesięciu przykazań - "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". W scenariuszu ujęte zostało ono w sposób podstawowy - jest to problem istnienia Boga w ogóle, a także kreowania przez współczesnego człowieka fałszywych bożków. Twórcy filmu nieprzypadkowo owym bożkiem uczynili komputer - chcieli bowiem uniknąć tradycyjnej, biblijnej wykładni grzechu, sprzeniewierzenia się boskim nakazom.

studio
Sender Freies Berlin (SFB) / Studio Filmowe Tor / Telewizja Polska
tytuł oryg.
Dekalog I
inne tytuły
Decalogue: One Międzynarodowy
I Am the Lord Thy God Międzynarodowy
więcej
Przez większość sceny wykładu tablica pokryta jest gęstymi wywodami, widzimy to zarówno na początku tej sceny, jak i w jej kolejnych ujęciach. Jednak w ostatnim ujęciu, gdy wykład się kończy, tablica jest zupełnie czysta, choć nikt jej nie wycierał.
Po tym, jak Paweł używa komputera do otwarcia drzwi wejściowych, następne ujęcie ukazuje napis na monitorze, który mówi, że drzwi są nadal zamknięte.
Kiedy Krzysztof jest w łazience i patrzy w lustro, głowa operatora również się w nim odbija.
Literatura i sztuka bardzo często porusza temat wiary. Wielcy pisarze poprzez swoje utwory opowiadają o tym, jak wygląda ich życie duchowe oraz czym dla nich jest Bóg. Krzysztof Kieślowski zaraz po narodzinach swej wiary postanowił stworzyć film przedstawiający jego interpretację piątego przykazania zawartego w dekalogu. "Krótki film o... więcej
Krzysztof Kieślowski nie wierzył w istnienie Boga. Prawda, że banalnie zaczynam tę recenzyjkę, analizkę, jednak odnoszę wrażenie, iż widzowie często zapominają lub nie wiedzą o tym fakcie. Oczywiście każdy ma prawo do ściśle personalnego odbioru dzieła, gdyż ono staje się niezależne od twórcy z chwilą zaprezentowania szerszej publiczności. Często... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Film naprawdę bardzo dobrze wyreżyserowany i świetnie zagrany, jednak pozostaje jedno, wielkie "ale". Główne założenie, na którym została oparta fabuła jest po prostu do bólu infantylne.
Każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o naukowej metodologii wie, że komputerowy model jest tylko pewnym PRZYBLIŻENIEM rzeczywistości....

więcej

,,Bardzo się ucieszyłem kiedy rano wyszło mi to obliczenie, jak przyleciał gołąb i zjadł okruszki. Jak szedłem do sklepu zobaczyłem zabitego psa, klęknąłem przy nim , pomyślałem- po co mi to ? co mi z tego ,że obliczyłem w ile minut świnka Piggy dogoni Kermita? Po co to wszystko ?"

W tym jednym zdaniu Pawła...

...a jeśli spróbujesz, to bóg Cię pokaże. Stary, dobry starotestamentowy bóg w formie, ze swoją karą za niewiarę za pasem. Kiedyś zatopił za grzechy cały świat, w tym niewinne dzieci, za grzechy swych ojców, więc czemu teraz miałoby mu być żal jednego dziecka (nie jest to spojler, bo w pierwszych minutach wiadomo, co...

więcej
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Chłopiec, to jak zagrał... Mistrzostwo! Wielu dorosłych aktorów nie dorasta mu do pięt i mogłoby śmiało uczyć się szczerości i "wchodzenia" w rolę.
Film zaraz po Podwójnym życiu Weroniki mój naj wśród twórczości Kieślowskiego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones