Film

Dekalog I

1988
53 min.
7,8 39 548
ocen
7,8 10 1 39548
13 623
chce zobaczyć
6,9 16
ocen krytyków
Samotnie wychowujący syna wykładowca akademicki wierzy w nieomylność komputera. Więcej Mniej
Dekalog I zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Pierwsza część cyklu odpowiada pierwszemu z dziesięciu przykazań - "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". W scenariuszu ujęte zostało ono w sposób podstawowy - jest to problem istnienia Boga w ogóle, a także kreowania przez współczesnego człowieka fałszywych bożków. Twórcy filmu nieprzypadkowo owym bożkiem uczynili komputer - chcieli bowiem uniknąć tradycyjnej, biblijnej wykładni grzechu, sprzeniewierzenia się boskim nakazom.

studio
Sender Freies Berlin (SFB) / Studio Filmowe Tor / Telewizja Polska
tytuł oryg.
Dekalog I
inne tytuły
Decalogue: One Miedzynarodowe
I Am the Lord Thy God Miedzynarodowe
Więcej...
Przez większość sceny wykładu tablica pokryta jest gęstymi wywodami, widzimy to zarówno na początku tej sceny, jak i w jej kolejnych ujęciach. Jednak w ostatnim ujęciu, gdy wykład się kończy, tablica jest zupełnie czysta, choć nikt jej nie wycierał.
Po tym, jak Paweł używa komputera do otwarcia drzwi wejściowych, następne ujęcie ukazuje napis na monitorze, który mówi, że drzwi są nadal zamknięte.
Kiedy Krzysztof jest w łazience i patrzy w lustro, głowa operatora również się w nim odbija.
Literatura i sztuka bardzo często porusza temat wiary. Wielcy pisarze poprzez swoje utwory opowiadają o tym, jak wygląda ich życie duchowe oraz czym dla nich jest Bóg. Krzysztof Kieślowski zaraz po narodzinach swej wiary postanowił stworzyć film przedstawiający jego interpretację piątego przykazania zawartego w dekalogu. "Krótki film o... więcej
Krzysztof Kieślowski nie wierzył w istnienie Boga. Prawda, że banalnie zaczynam tę recenzyjkę, analizkę, jednak odnoszę wrażenie, iż widzowie często zapominają lub nie wiedzą o tym fakcie. Oczywiście każdy ma prawo do ściśle personalnego odbioru dzieła, gdyż ono staje się niezależne od twórcy z chwilą zaprezentowania szerszej publiczności. Często... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych