PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=156406}

Demon: Historia prawdziwa

An American Haunting
6,1 19 243
oceny
6,1 10 1 19243
Demon: Historia prawdziwa
powrót do forum filmu Demon: Historia prawdziwa

Czegoś nie rozumiem!
W końcu ten duch co nawiedzał Bellów to
kurde co to było do cholery?! Betsy?
czy jak??bo ja już nie kapuje! a ta
mała dziewczyna co pokazywała sie tylko
Betsy to była mała Betsy??? ale
dlaczego pokazywała sie jako mała dziewczynka??
skoro tatuś zgwałcił betsy jak betsy była
już nastolatką????? i on ją w końcu zgwałcił,
czy jak...? bo kur*** zaczyna mnie szlag trafiać!
ten facet chciał sie zabić dla rodziny,był
gotów oddać wszytsko,żeby klątwa zostawiła
jego rodzine!czyli ich kochał wszytskich!
wiec jak ktoś taki mógłby zgwałcić córkę???
i dlaczego betsy była najbardziej nawiedzana,
skoro nic nie zrobiła,tylko jej tatuś!
nie kapuje za bardzo...:/
prosze o wytłumaczenie! tylko nie strzelajcie
od razu na mnie,że głupia jestem itd. bo poprostu
tego filmu nie kapuje!!:/ jak macie chamsko odpowiadać
to dzięki za pomoc....

Aleera_2

Też nie wiem czy ją zgwałcił czy nie:/
Troche pomotany ten film ale nawet spoko był.
Pozdrooo!

adamru

Betsy została wykorzystana przez swego ojca jako dziecko. Chciała o tym tak bardzo zapomnieć, że wyparła to wspomnienie ze swojej świadomości( taki proces psychologiczny jest naukowo udokumentowany). Po jakimś czasie tamto wspomnienie powróciło w postaci owego demona. To był duch GWAŁTU. Dręczył Betsy, ponieważ WYPARŁA Z PAMIĘCI TAMTĄ TRAGEDIĘ. Duch to FORMA zapomnianej tragedii. Stąd to słowo "pamiętaj" w zeszycie Betsy, albo odpowiedź ducha na pytanie Richarda-nauczyciela: "jestem kimś, kto kiedyś był szczęśliwy...", albo kiedy duch przemawia do Lucy-matki, że ona "zna prawdę". Miejsce Johna Bella w całym horrorze to wina za tamto wydarzenie. Tylko swoją śmiercią mógł odpokutować swoją winę i wspomnienie gwałtu wyparte przez jego córkę. Dziewczynka nawiedzająca Betsy to symbol jej utraconego dziewictwa.

Mając już to wyjaśnienie obejrzyjcie jeszcze raz film i zobaczycie, że wszystko składa się do kupy.

P.S.Jeśli to jest według niektórych NIEZROZUMIAŁY film, to obejrzyjcie filmy Bergmana,Weira i innych ambitnych twórców. Jeśli to jest trudny w zrozumieniu dla niektórych film to zapewniam, że raczej nie zalicza się do superambitnych.Brak zrozumienia tak klarownie przedstawionej fabuły powoduje u mnie niepokój o poziom intelektualny odbiorców. Akurat w "American Hounting" wytłumaczenie zjawisk i sens filmu odkrywa się stopniowo, a na koniec jest WYRAŹNE WYJAŚNIENIE. Jeny...

ocenił(a) film na 6
aasior

yyyyy
niech będzie
mądralo;]
ale on jej raczej nie zgwałcić kiedy była dzieckiem
bo przyszedł do niej w noc przed początkiem ataków

Aleera_2

Ja zrozumiałam, że on zgwałcił ją rok przed atakami.....gdy niewolnik przynosi worek z ubraniami z pola od tej czarownic,matka mówi że koszule te zginęły rok temu... :)

anette_8

Ok, dwa lata wstecz od zakończenia ataków (bo one trwały jakoś tak rok). No, ale była dzieckiem tak czy siak.

aasior

Nie zrozumiałam tylko 1....czy matka wiedziała o tym co jej córce zrobił jej mąż?Czy dopiero Demon jej to pokazał?

anette_8

Wiedziała. Potem przecież były migawki z jej pamięci, jak John Bell pochylał się nad łóżkiem Betsy. Tylko, że ona też starała się tego nie pamiętać. Niestety, często tak jest.

aasior

a moze w rodzinie matki betsy zostala wypuszczona klatwa

ocenił(a) film na 3
aasior

O tym, że ojciec ''dotykał'' córki, wiadome jest już po kilkunastu minutach, gdy matka słysząc odgłosy na piętrze, udaje się tam i spotyka krzątającego się w ciemnościach starego., który odważnie mówi do niej coś w stylu ''nie słyszysz bo masz twardy sen''. Ogólnie dla mnie mogłoby to mieć sens, gdyby było sprawnie zrealizowane, a nie tak chaotycznie. Poza tym akurat twórcy tak przedstawiają tą ''niby'' prawdziwą historię, że człowiekowi się odechciewa wierzyć w cokolwiek.

ocenił(a) film na 6
anette_8

moim zdaniem nie wiedziała. mogła się domyślać, ale w pełni uświadomił jej to dopiero duch. wtedy przypomniała sobie jak mąż mówił o wstawaniu z łóżka i skojarzyła z tym, jak się nachylał nad córką i skąd wzięła się krew na ubraniach. tak jak pokazana we współczesności matka, która też nagle uświadamia sobie, że mąż krzywdzi jej dziecko

ocenił(a) film na 6
Aleera_2

Dziecko, jest symbolem niewinności.
Niewinności, która została skalana przez ojca.
To dlatego najpierw ta mała dziewczynka ma taką... yyy... niecodzienną twarz.

ocenił(a) film na 5
Jeanne

"niecodzienną twarz" hehehe dobre ; p ta dziewczynka przypomina mi dziewczynkę z ringu...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
Aleera_2

Wyjąsnienie ok, ale bardzo nie pasuje mi tu fakt, że ten cały "duch gwałtu" był prawdziwym duchem, który, na oczach wszystkich, robił bałagan w domu, bił dfziewczynę i ciągał ją po podłodze. co to miało do cholery być? "duch" to dusza zmarłego. "duch gwałtu"? Rozumiem, gdyby to nawiedzało Betsy w snach, ale żeby przybrało jakąś realną prawie materialną postać zdolną do przesuwania przedmiotów itp.? No jak dla mnie to po prostu przesadzone i głupie... jeżeli moze być "duch gwałtu" to ja czekam na "ducha porzucenia" i "ducha kradzieży".

ocenił(a) film na 3
Nekori

zgadzam się z Nekori.. to wszystko nie trzyma sie kupy... ? ? i w odatku pokazane w taki męczący sposób.... jakies migawki, przeskoki, powtarzające się, idenetyczne sceny? i co to bylo? sny? czy co?

ocenił(a) film na 5
Nekori

Skupiasz się nie na tym, na czym powinieneś. Duch jest formą przekazu, METAFORĄ. To jest film, nie masz się zastanawiać czy ten duch mógłby być rzeczywisty, tylko dlaczego się pojawił i co symbolizuje. Ludzie, serio wszystkie filmy oglądacie tak powierzchownie? Bo moim zdaniem końcówka z dosłownym wyjaśnieniem o co w tym całym filmie chodziło była niepotrzebna, normalnie poczułam się jakby reżyser miał mnie za debila, heh.

aasior

jeśli chodzi efekty to 8/10 klimat 10/10 fabuła 4/10 najgorszy minus tego filmu końcówka zakręcona jak gwint w butelce:/ jedyny aspekt na którym się zawiodłem.

pawelencjusz

Ale o którym elemencie końcówki mówisz? Dla mnie końcówka jest idealnie kompatybilna z wydarzeniami z 1818 roku. Po prostu ta współczesna dziewczynka jest również molestowana przez ojca jak Betsy prawie 200 lat wcześniej.

ocenił(a) film na 4
aasior

Zgadzam się z Tobą w 100%. Trochę to niepokojące.

aasior

Film bardzo ciekawy, ale znów się nad nim zastanawiam. Assior napisała - "taki proces psychologiczny jest naukowo udokumentowany", ale jaki proces ? Że wyparła to wspomnienie ze swojej świadomośc ? Czy nawiedzenie ducja gwałtu ? Czy to i to ? Bo niby to ma sens, to jednak mam pytania : czemu tak ten duch ją męczył ? Przecież to chyba nie jest możliwe, że nęka cię duch, przez to, że chcesz za wszelką cenę zapomniec o gwałcie w dzieciństwie.I to jeszcze nęka w taki sposób, że podnosi cie i bije po twarzy. To dobre, ale na opętanie przez demona, który chce niemal cię skrzywdzic, a nie przypomniec, bys nie zapomniał o czyms, co się zdarzyło kiedys...
To może byc dobre w filmie, ale czy może byc tak naprawde ? Jeśli coś takiego jest udowodnione, to proszę pokaż mi jakoś szczegóły. BO CHCE DAC WIĘKSZĄ OCENE! =) Sumienie jednak mi nie pozwoli, bo muszę wiedziec, czy film naprawdę jest taki, jaki pokazano, czyli mądry naprawdę.

użytkownik usunięty
benburney

Meczyl ja,by zabila wreszcie swego ojca,za to co jej zrobil. Ona miala koszmary,czasem koszmar jest czyms wiecej.
Tak wlasnie ojciec z nia robil,szarpal ja,bil po twarzy...

benburney

Naukowo udowodnione jest to, że ludzie mogą wypierać przykre wspomnienia ze swojej świadomości.

aasior

fabułą filmu jest prosta jak budowa cepa wiec nie moge ogarną faktu jak można nie załąpac sedna sprawy ukazany w tak klarowny sposob.

ocenił(a) film na 3
moniart

to jak taka klarowna jest to proszę oświeć mnie

aasior

Jest pewna roznica miedzy tym gniotem (to moja opinia o tym filmie) a filmami Bergmana. Otoz Bergman nie ma dziur w senariuszach i celowo nie wprowadza widza w blad, po to, zeby go pozniej oswiecic. To malo przekonujace. Jest wiele scen w tym filmie, ktore maja na celu zbicie widza z tropu po to by na koniec zrobic wielkie wrazenie. Tylko ze to rozwiazanie nie dziala zbyt dobrze, powoduje niespojnosci , wywoluje poczucie oszustwa. Film ma kilka dobrych scen i aktorow, ale biorac pod uwage scenariusz - to gniot.

aasior

To że ojciec ją zgwałcił to raczej pewne. Ale ogólnie za bardzo zagmatwana jest cała fabuła. Trochę jakby na siłę.

ocenił(a) film na 4
aasior

Dobra, ja rozumiem to tak jak Ty. Tylko mi pow co widzieli inni ludzie zgromadzeni w tym pokoju w czasie ataków na dziewczynkę!

ocenił(a) film na 4
aasior

Wobec tego kim/czym jest czarny wilk. Ktoś napisał w innym poście, że szarpiącym sumieniem Johna. Tylko dlaczego to sumienie atakuje w lesie brata Betsy - Johna Juniora, Profesora, ją samą i biednego konia?

ocenił(a) film na 6
Bociek_O_le

Żeby nie uciekali. Żeby pokazać im, że ten demon i tak znajdzie ich zawsze i wszędzie. Żeby uświadomić im że są bezbronni, bezradni, a Betsy ma wracać do domu i zrobić to, czego wymaga od niej demon.

ocenił(a) film na 2
Aleera_2

Czyli utracone dziewictwo nastolatki mści się pod postacią ducha?
Kurde dobrze,że nie zgwałcił konia w stajni.

pauba1

tak doslownie, to w ogole nie bylo zadnego ducha, i to jest w tym filmie najlepsze :)

mala_madi

To dlaczego w filmie pokazano tylu swiadkow , ktorzy widzieli jak cos unosi ja ponad podloge, targa za wlosy po schodach, pan profesor pisal, ze sa bezsilni i nie moga sie do niej zblizyc podczas atakow. To wszystko bylo zbiorowa halucynacja, czy jak?

mala_madi

Tak dziewczynka sama z siebie lewitowała i ściągnęła się za po schodach. ;)

pauba1

Prawie że oplułem monitor. ;-) Dobre!
Utracone dziewictwo się mści. :)

ocenił(a) film na 4
Aleera_2

Hmmm Jeśli te wszystkie ataki demona były w rzeczywistości atakami
podświadomości Betsy to jak wytłumaczyć sytuację gdy w domu Bellów nocował
profesor? Albo gdy John Bell składa wyjaśnienia profesorowi co się dzieje w
ich domu? Po kiego grzyba miałby to robić?

użytkownik usunięty
Aleera_2

Eh,moim zdaniem to było tak...
Betsy miała koszmary.Ojciec ją zgwałcił,gdy była dzieckiem i zabrał jej niewinność i dziecięcość. Tak,ta dziewczynka to była mała Betsy.
Zauważyliście,że Betsy zawsze szła spać z taką laleczką porcelanową z czarnymi włoskami ?
Właśnie. Ja interpretuję to tak,że Betsy cierpiała to utraceniu niewinności i dlatego spała z tą laleczką.Przypomina jej o tym,że kiedyś też była dzieckiem. A John odebrał jej dzieciństwo.

Potem dopiero ojciec zrozumiał,że źle postąpił. Ot,co.
I modlił się w kościele itp. Ale było za późno...

Tak,demon także nawiedzał Betsy. Po prostu chciał,by go uśmierciła.Za o co jej zrobił. Myślę,że to jest taka przenośnia.Z tym demonem.
Ale każdy interpretuje to inaczej.

A film fantastico! I to pod każdym względem :).
Uwielbiam go.

ocenił(a) film na 6

w takim razie, skoro mala dziewczynka to mala Betsy, w jednych z ostatnich scen Betsy pochyla sie nad czyims grobem ?

ocenił(a) film na 6
krolowa_sniegu_2

*czemu Betsy pochyla sie nad czyims grobem .

krolowa_sniegu_2

To grób ojca. :) Betsy otruła go.
Dziewczynka ma znaczenie symboliczne. Że kiedyś taka była.

Film zajebisty.
Uwielbiam go. ;)

Też uważam ta mała dziewczynka duch to Betsy.

ocenił(a) film na 4

A kim/czym jest twoim zdaniem czarny wilk? Ktoś napisał w innym poście, że szarpiącym sumieniem Johna. Tylko dlaczego to sumienie atakuje w lesie brata Betsy - Johna Juniora, Profesora, ją samą i biednego konia?

ocenił(a) film na 6
Bociek_O_le

Ponowiłeś pytanie, a ja ponowię odpowiedź:
Te "ciemne moce" (bo już w końcu nie wiem co to było: duch, demon czy sumienie?) atakują ich żeby nie uciekali. Żeby pokazać im, że "to" i tak znajdzie ich zawsze i wszędzie. Żeby uświadomić im że są bezbronni, bezradni, a Betsy ma wracać do domu i zrobić to, czego wymaga od niej demon.

ocenił(a) film na 5
Aleera_2

Tu chodzi o molestowanie przez wlasnego ojca !

On byl tym demonem

YourFavouriteDrug

szczerze mówiąc dopiero na końcu zrozumiałam o co chodzi ale nie oglądałam filmu zbyt uważnie więc się nie dziwię siostra mi powiedziała bo oglądała ze mną że tu chodfzi o jego ocja , że ją zgwałcił . .. jak dla mnie fajny i interesujący film a więc polecam , no i rola tego nauczyciela też interesująca był pociągający w tej charakteryzacji niestety jak zobaczyłam jego zdjęcia normalnie juz nie był taki przystojny ;p .

Aleera_2

Duch których ich nawiedzał to bełt marki varsowin

Aleera_2

Ja uważam, że duch był tylko metaforą, próbą pokazania jak cierpią osoby zgwałcone, a już nie wspominając że przez bliską osobę, policzkowanie, rzucanie się i walkę odbieram jako metaforę wewnętrznej walki krzywda wyrządzona/ miłość do ojca, tak ajk by walczyło sumienie ze sprawiedliwością. Generalnie film mi się bardzo podobał, końcówka ciut przy szybka więv na pewno obejrzę jeszcze raz żeby wyłuskać więcej szczegółów:) jeżeli się nie podobał to pewnie ktoś go nie zrozumiał za bardzo lub ma problem z własną interpretacją. Mi właśnie podobało się to, że od samego początku kuma się że coś z tym ojcem jest nie tak, ale potem jest dorzucony ten wątek klątwy i na chwile robi się sieczka w głowie:)

ocenił(a) film na 6
niki1981

Ktoś wcześniej pytał się jak to możliwe żeby wszyscy w domu widzieli tego ducha co rzuca dziewczynką bije ją itp, dziwię się że nikt nie odpisał skoro tylu tu ynteligentnych ludzi, udowodniono naukowo eksperyment że w sytuacjach stresowych jakiś dziwnych dla naszego organizmu potrafimy zaprogramować nasz mózg by działał jak osoby która twierdzi że coś widzi w tym przypadku jest opętana przez ducha. Dlatego jest bardzo możliwe że pod wpływem stresu ci ludzie wymyślili sobie że coś widzą/słyszą.

Burbon2009

Całkiem możliwe, możliwe jest też że ona sama się okaleczała i dlatego to widzieli wszyscy, ale tak czy siak nie można mówić tu o demonie w sensie sił wyższych no przynajmnjej ja tego tak nie interpretuje:) film dlatego jest fajny, że daje możliwość własnej podobnie jest z K-pax:)

Burbon2009

tak tak, jak juz udowodnione naukowo to na pewno sama prawda, a widziales te eksperymenty? teraz jak sie napisze udowodniono naukowo to juz nie mozna dyskutowac- ona poprostu zostala zgwalcona, potem nawiedzona, demony nawiedzaja wrazliwe dusze- demony istnieja a te wasze teorie naukowe wciskajcie sobie miedzy drzwi-

Aleera_2

Tak, to była Betsy. Tak, ta dziewczynka co się jej pokazywała to była mała Betsy. Pokazywała się jako mała dziewczynka ponieważ wtedy była jeszcze niewinną dziewicą. Tak, ojciec ją zgwałcił. On miał dość tego nękania i dlatego chciał się zabić, dopadło go poczucie winy i chciał za to odpokutować, a nie że ich wszystkich tak strasznie kochał. Zgwałcił ją, nikt nic nie wiedział, nikt się nie czepiał, było ok, nie ruszało go to, ale jak kara nadeszła to wtedy go ruszyło i poczucie winy że przez to co zrobił co było złe i nie moralne cała rodzina musiała za to cierpieć więc chciał wymazać swój grzech, odpokutować czyli skończyć ze sobą. Betsy była najbardziej nawiedzana może dlatego, że jej alter duch niewinnego dziecka chciał żeby odpokutowała za krzywdy które ją spotkały, chciał żeby John cierpiał widząc co dzieje się przez niego z jego córką, to były dawne czasy inna moralność inne postrzeganie grzechu, winy itd.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones