PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=810309}

Niszczycielka

Destroyer
6,6 6 459
ocen
6,6 10 1 6459
5,5 4
oceny krytyków
Niszczycielka
powrót do forum filmu Niszczycielka

Po obiecującym początku mamy z dużo retrospekcji i grobowego make up a'la zombie, a za mało rzeczywistej akcji - a jeśli już jest to w większości dosyć kulawa. Trudno też nie zauważyć, że z modekowatych aktorek to Blunt i Theron lepiej wychodzą w rolach twardzielek i pijaczek(chociaż trzeba przyznać, że przy repecie MP5 trzęsącymi się łapami Kidman była wiarygodna).

'gracko', 'modekowatych' - co autor mial na mysli?

użytkownik usunięty
miko1980

modekowatych=modelkowatych - literówka
a gracko to znaczy... gracko - słowo określające dużą zręczność

faktycznie, niezły archaizm

użytkownik usunięty
miko1980

Serio archaizm?
Słyszę to słowo "na co dzień", a czasami też spotykam w literaturze.

wg słownika PWN:

gracki daw. «dzielny, zręczny»

słowo klucz - dawniej.

Swoją drogą to że ktoś z twoich znajomych wskrzesił z niebytu to określenie nie znaczy z automatu że ma miejsce w dzisiejszej mowie. Sam sporo czytam choc niestety obecnie już nie aż tak dużo jakbym chciał (praca+rodzina>czas wolny) i jeszcze nigdy we współczesnej literaturze się z nim nie spotkałem.

użytkownik usunięty
miko1980

Obracam się w środowisku polonusów i być może stosują oni tego typu reliktowe słownictwo, natomiast współczesnej literatury polskiej za bardzo nie znam. Sapkowski zalicza się do niej? Nie jestem też pewna, ale chyba w Klosie również pada to słowo.

I chyba u Hłasko też gdzieś jest "gracko".

nie jestem pewien czy Sapkowski jest tu dobrym przykladem z racji tego ze opowiada w swoich powiesciach zwykle o czasach zamierzchłych (czy to prawdziwych czy ze swiata fantastyki) wiec zrozumialym jest ze jezyk ktorym posluguja sie bohaterowie owych powiesci rozni sie nieraz od wspolczesnej polszczyzny.

użytkownik usunięty
miko1980

Sapkowski był przykładem z brzegu.
Teraz patrzę w słowniki internetowe i w sumie nie jest nigdzie napisane, że "gracki" to archaizm lub przestarzałe słownictwo. Przypomniałam też sobie, że mój wykładowca na Unii(2007) chwalił w ten sposób niektórych studentów podczas testów polowych - a był z rocznika 60-coś, więc nie taki stary.

Zawsze mi się wydawało że "gracki", "chwacki", "kozacki" etc stosuje się(chociaż faktycznie rzadko) nadal w języku polskim.

Tak jak pisalem wczesniej, w internetowej wersji słownika PWN jest dopisek daw. oznaczajacy dawniej.

Chwacki, gracki praktycznie nie spotykane, natomiast faktem jest że szeroko pojęta młodzież w przedziale od lat kilkunastu do 40stu (młodzi duchem) od pewnego czasu używa 'kozacki' w znaczeniu że coś jest 'super'.

użytkownik usunięty
miko1980

a "na schwał"? używa się?

Oj obawiam się że niestety ta sama zakurzona szufladka co powyższe.

użytkownik usunięty
miko1980

No widzisz, a ja dziś słyszałam dwa razy, że mój mąż to "chłop na schwał" :D. Mój brat był zaś(zanim nie podrósł) "zuch na schwał". Wszystko zależy widać od środowiska.

Ja pracuje w dużej państwowej firmie gdzie mam do czynienia na codzień z prawie pełnym przekrojem wiekowym społeczeństwa (choc na 50ciu paro latkach w zasadzie kończąc) , dodatkowo mam 3 młodszych braci z czego jednego aż o 12 lat, takze bardziej skłaniam się ku teorii a) średnia wieku 60> b) środowisko polonusow (i tam również zapewne średnia wieku odpowiednio wyższa wśród osób używajacych wspomnianych określeń)

ocenił(a) film na 6

A ja myślałem, że z Ciebie to taka "baba na schwał", gdyż poruszasz się w środowisku żołnierskim.

Bokciu

Zastanawia mnie , zawsze , ta latwosc ,tu piszacych , w szybkim i ostatecznym , punktowaniu filmow ...Ja , wychowany , na czarno-bialych , reliktach , na "Konfrontacjach" , na "dokumencie"....jestem ostrozny...

ocenił(a) film na 6
laguardia

O co chodzi z tymi przecinkami? To jakiś swoisty manifest?

Bokciu

:>

Bokciu

hahaha, może to wolność interpunkcji! :D masakra!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones