Film

Dreszcze

1981
1 godz. 41 min.
7,4 6 050
ocen
7,4 10 1 6050
4 819
chce zobaczyć
7,8 12
ocen krytyków
Trzynastoletni Tomek wyjeżdża na obóz harcerski, gdzie poddawany jest komunistycznej indoktrynacji. Chłopiec zakochuje się w swojej druhnie. Więcej Mniej
Dreszcze zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Srebrny Niedźwiedź
Film zdobył nagrodę Srebrny Niedźwiedź, 6 innych nagród i 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Jest rok 1955. W Polsce to okres pewnego "zawieszenia" między śmiercią Stalina, a poznańskimi wydarzeniami z roku 1956. Trzynastoletni Tomek Żukowski (Tomasz Hudziec), niedługo po aresztowaniu ojca przez UB, wyjeżdża na obóz harcerski. Podobnie jak inni uczestnicy obozu ulega regularnej indoktrynacji politycznej i zostaje gorliwym Jest rok 1955. W Polsce to okres pewnego "zawieszenia" między śmiercią Stalina, a poznańskimi wydarzeniami z roku 1956. Trzynastoletni Tomek Żukowski (Tomasz Hudziec), niedługo po aresztowaniu ojca przez UB, wyjeżdża na obóz harcerski. Podobnie jak inni uczestnicy obozu ulega regularnej indoktrynacji politycznej i zostaje gorliwym wyznawcą "nowej religii". Jego żarliwość potęgowana jest dodatkowo przez erotyczną fascynację do druhny-przewodniczki (Teresa Marczewska), pryncypialnej komunistki, osiągającej swe dydaktyczne cele za pomocą manipulacji i ślepej wiary w system. Wojciech Marczewski stworzył obraz opowiadający o zauroczeniu złem - nie tylko tym namacalnym, stalinowskim ale złem ogólnie.

studio
Studio Filmowe Tor
tytuł oryg.
Dreszcze
inne tytuły
Shivers Miedzynarodowe
Creeps Wielka Brytania
Shivers USA
Więcej...
Zdjęcia do filmu realizowano w pałacu na terenie Bożkowa oraz Wrocławiu (Polska).
Scena aresztowania ojca głównego bohatera ma podłoże osobistej reminiscencji reżysera, którego ojciec również był aresztowany w podobnych okolicznościach.
Film niedługo po premierze został umieszczony przez cenzurę, jako film zagrażający ówczesnemu reżimowi politycznemu. Zdjęty został po czterech latach kwarantanny.
Indoktrynacja jest procesem, który ma na celu wpajanie określonych ideologii, poglądów, przekonań. Najbardziej podatne na ten proces są dzieci, których psychika jeszcze nie jest w pełni ukształtowana. Ktoś porównał kiedyś psychikę dziecka do gąbki; chłonie ono wszystkie informacje z otaczającego świata. "Dreszcze" w opinii wielu krytyków to... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych