Dwóch papieży

The Two Popes

2019 2 godz. 5 min.
7,4 61 939
ocen społeczności
7,4 10 1 61939
13 208
chce zobaczyć
6,2 17
ocen krytyków
{"rate":6.23529,"count":17}
powrót do forum filmu Dwóch papieży
 • wiktoratgmail ocenił(a) ten film na: 2

  W filmie papież Franciszek jest postacią ulepioną z lewicowych i liberalnych rojeń na jego temat. Jest fajnym kumplem, który sam nosi swoje bagaże, a ponad tradycję i dogmaty przedkłada podawanie pokrojonych przez siebie warzyw najbiedniejszym. Benedykt jest z kolei nakreślony jako nadęty starzec uwielbiający blichtr watykańskich wnętrz, gesty i tradycje, które film ukazuje jako anachroniczne i pozbawione głębszego sensu. Gdy już postaci zostały nakreślone, scenarzyści postanowili odegrać swoją historię przy pomocy tych ulepionych na swoją modłę figurek. Filmowy Benedykt dostrzega, że konserwatyzm, wierność tradycji i to jak on rozumie troskę o Kościół nie ma sensu, w czym utwierdza go filmowy Franciszek. Ostatecznie Franciszek nawraca Benedykta z bycia skostniałym tradycjonalistą na drogę papieża-kumpla, który choć jeszcze nie w pełni wolny od swoich wad, to już jest lepszy, bo umie się bawić przy piwku oglądając mecz.

  Film jest płytki i mimo pozorów głębi dość prymitywny. Ani Bergolio nie jest taki jednowymiarowy i lewacki, jak oskarżają go o to tradycjonaliści, ani Benedykt nie miał tak płytkich i prostych powodów przejścia na emeryturę. Myślę, że ten film wyrządzi dużo szkody i będzie ośmielał zwolenników tzw. "Kościoła otwartego", którzy chcą by Kościół w miejsce walki o duszę dał ludziom przyzwolenie na grzech i dobrą zabawę.

 • wiktoratgmail Zgadzam się z tobą w 100%

 • zuk_osaczony90 ocenił(a) ten film na: 2

  wiktoratgmail Mam podobną refleksję, Ale może na fali popularności film pozytywnie zainspiruje do pogłębienia myśli obu papieży i skonfrontowania ich z netflixowym "uproszczeniem"/ manipulacją.

 • wiktoratgmail ocenił(a) ten film na: 2

  zuk_osaczony90 Byłoby wspaniale, ale nie słyszałem o szczególnym wzroście zainteresowania encyklikami JP2 po jego śmierci, ani B16 po jego "abdykacji", więc raczej jestem pesymistą w tym względzie.

 • wiktoratgmail Encyklikami to może i nie, ale za to ile powstało utworów i obrazów na jego temat. Wiele znajdziesz w internecie. Pozdrawiam serdecznie.

 • gonzo1410 ocenił(a) ten film na: 7

  wiktoratgmail Zgadzam się. Film z lekko lewacką narracją typu wizyta na lampeduzie i tęczowe flagi na tle papieża ale generalnie opowieść ciekawa i wielki plus za podjęcie tematu. Mimo minusów nie wyszło źle

 • wiktoratgmail Myślę podobnie, dało się wyczuć pewne nacechowanie obu papieży w dobrą i złą stronę. Już oprócz jakichś głównych wątków, Benedykta starano się przedstawić w gorszym świetle. Starano się to zrobić choćby takimi scenami jak np. ta z kotletem gdzie nawet zakonnica śmieje się, że papież je na kolację jakieś ohydztwo. Mam wrażenie, że film zawierał wiele kłamstewek które wzięte do kupy mogą zbudować fałszywy obraz danej osoby.
  Oprócz tego film oglądało się przyjemne.

 • asiula_90 ocenił(a) ten film na: 6

  jed94 Och, i ta scena, gdy okazuje się, że ulubioną rozrywką B16 jest komisarz Alex... Też miałam wrażenie, że cały film zrobiony jest tylko po to, żeby pokazać jak "fajny" jest nowy papież a jak "zramociały" jest poprzedni...

 • wiktoratgmail Z podobnych powodów jestem zniesmaczony po obejrzeniu tego filmu. Może gdyby była to komedia tak jak w napisach końcowych mecz oglądają przy piwku nie miałbym zastrzeżeń a tak to mam mnóstwo. I tak z wysiłkiem oglądam filmy o klerze a tu taki pean na cześć zmian w kk. Jakie zmiany ja się pytam? A wizerunkowe? A to ok.

 • leszeek17 ocenił(a) ten film na: 8

  wiktoratgmail Film mi się podobał, lubię taką tematykę, ale tak - masz sporo racji, zgadzam się.

 • anza_filmweb ocenił(a) ten film na: 4

  wiktoratgmail Miałam praktycznie te same odczucia oglądając ten film. Bardzo, bardzo tendencyjny aż oczy bolały przez co słaby.

 • typisb ocenił(a) ten film na: 7

  wiktoratgmail Film propagandowy, Franciszek cacy, wspiera biednych, złych papieży i biskupów, którzy wspierali pedofilię rozliczy i usunie. Aferę dot. banku watykańskiego wyjaśni, kult aniołów wyjaśni i odejdzie od złej retoryki, mury runą itp. itd. Takie tam bzdety dla mas. Sami dobrze wiemy, że nic się nie zmienia, wystarczy rozejrzeć się po kraju.

 • wiktoratgmail „Niebezpieczny „ - trafne określenie..

 • wiktoratgmail https://www.youtube.com/watch?v=2ZGt4SxsYts Tu komentują tez to zauważyłem jak zwykle manipulacja ale czego się spodziewać po NETFLIX.

 • wiktoratgmail może tak być bo dopóki trzymał swoich wyznawców w ryzach (w tych skostniałych zasadach) było względnie dobrze i bezpiecznie, a teraz kiedy pozwoli im na więcej to kto wie co możne się stać ;-) ludzie którzy swoją moralność opierają na wierze są niebezpieczni...

 • wiktoratgmail Dzięki za ten wpis bo mnie uspokoił. Widząc takich zatwardziałych, oderwanych od świata konserwatystów jak ty, wiem że Kościół na szczęście i tak upadnie bo nie jest zdolny do autorefleksji w swojej masie i nawet "otwieranie się" nie pomoże.