PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=124084}

Dwadzieścia dziewięć palm

Twentynine Palms
6,1 1 075
ocen
6,1 10 1 1075
6,1 12
ocen krytyków
Dwadzieścia dziewięć palm
powrót do forum filmu Dwadzieścia dziewięć palm

Trudny film w odbiorze jednak ja rozumiem go w ten sposob. Z czasem bohaterowie przekonuja sie ze niewiele ich laczu zostaje im tylko czysta namietnosc i fascynacja, jednak to jedna ze skladowych fabuly filmu. Seks tutaj pelni role pewnego wyzwalacza agresji, zauwazcie z kazda nastepna scena staje sie on coraz brutalniejszy co w istocie nie jest niczym zlym, jednak tutaj ma to pewne przeslanie.
Mysle ze bohater David nosi w sobie spore poklady agresji, ktora potegowana albo wyzwalana jest przez czesto absurdalne zachowanie dziewczyny. Seks daje mu niejako ujscir z czasem mozemy zaobserowac ze bohaterowie oddalaja sie od siebie a seks ich staje coraz bardziej zwierzecy i brutalny. W momencie kiedy david doznaje upokorzenua na pustyni, nie moze on juz pelnic role dominujacego samca jak do tej pory. Cos co stanowilo wyzwalacz emocji w ich zwiazku nagle zostalo wyelminowane z ich zycia. Bohater nie mogac rozladowac agresji poprzez seks, dokonuje brutalnego aktu zbrodni. Jesli tak by rozumiec fabule autor dokonuje nawiazania do psychoanalizy freuda, tu poped seksualny pelni role ujscia potrzeb emocjonalnych. Energia libidalna zamieniana jest w energie psychiczna i na odwrot. Z kazda scena ich seks staje sie coraz brutalniejszy poniewaz w davidzie kumuluje sie coraz wiecej negatywnych emocji wzgledem dziewczyny, widac nawet jego zmiane zachowania w stosunku do niej. Jednak najwyrazniej to za malo by wyrazic w pelni gorycz jaka targa bohaterem. Ostatnia scena na pewno mozna interpretowac w dwojaki sposob, na pewno pokazuje to zalamanie bohatera i niemoznosc poradzenia sobie ze wstyden i upokorzeniem w wyniku calego zajscia. Jednak sklanialbym sie ku tej drugiej interpetacji, czyli seks rozumiany jako narzedzie sluzace rozladowaniu energii psychicznej. Byc moze wczesniej doszloby do tego aktu, gdyby bohater nie mial mozliwosci rozladowania emocji poprzez seks. W dodatku cala sytuacja mogla rowniez pelnic role zapalnika tlumionych emocji u bohatera, nie dosc ze zostalo mu odebrane cos co przynosilo mu ukojenie to teraz jeszcze w dodaktu przelała sie czara..
Film momentami przypominal mi brazowego krolika gallo oraz betty blue, na koncu fabula skojarzyla mi sie z tworczoscia haneke, aczkolwiek film tak naprawde odstaje od kazdej z tych trzech produkcji. Na pewno zainteresuje sie jeszcze dzielami tego rezysera, film zaciekawil mnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones