Bastille Day

1 godz. 32 min.
6,3 16 396
ocen
6,3 10 16396
5 743
chce zobaczyć
5,4 5
ocen krytyków
{"rate":5.4,"count":5}
{"type":"film","id":720555,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Bastille+Day-2016-720555/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Dzień Bastylii
 • T-Durden ocenił(a) ten film na: 5

  Uparcie ignorowałem ten film, odstraszony niskimi ocenami krytyków i zwiastunem zapowiadającym przeciętniaka, ale on uparcie pojawiał się w kolejnych tygodniach na kinowej rozpisce. W końcu skapitulowałem, poszedłem do multipleksu. I dobrze się stało. Tak, jest to kino sztampowe, oparte na twistach rodem z „24 godzin”, bazujące na scenariuszu, który zrzyna z czego się tylko dało, opowiadając kolejną opowiastkę o stróżach prawa, którzy rozgoryczeni systemem zamierzają okraść rząd. Do tego po ekranie pałęta się Richard Madden, czyli Robb Stark z „Gry o tron”, o którym nie można powiedzieć za wiele dobrego - ma znikomą charyzmę, nie potrafi grać, ale przynajmniej nie potyka się o własne nogi. Przydatna umiejętność w pociesznym kinie akcji udającym poważną sensację.

  Wszystko to jednak traci na znaczeniu, bo w głównej roli obsadzony został Idris Elba, który swoją charyzmą spokojnie mógłby obdzielić całe Winterfell. W „Dniu Bastylii” jest niczym negatyw Jasona Stathama. Zminiaturyzowany czołg, który wszystkie drzwi otwiera kopnięciem zdolnym powalić konia, a czego nie rozwali w drzazgi przy pomocy nóg to dobije potężnymi łapami, powalającymi każdego przeciwnika na ziemię jednym ciosem. Jest fantastyczny, jak zwykle zresztą, dla Idrisa obejrzałbym jeszcze z dziesięć taki przeciętniaków, bo to sama przyjemność obserwować go w trybie bojowym.

  Zresztą, może i „Dzień Bastylii” nie należy do filmów oryginalnych, albo nadto mądrych (bandziory w pewnej chwili powalają Paryż na kolana przy pomocy… hashtagu), ale z cała pewnością ogląda się go przyjemnie. Budżet miał skromny, ale wykrzesano z niego całkiem solidnego akcyjniaka, zgrabnie skleconego, nie rozlatującego się fabularnie, z kilkoma zapadającymi w pamięci sekwencjami, a czasem nawet zabawnego. Madden jest najsłabszym elementem obsady, ale sceny dzielone z czarnoskórym kolegą niewątpliwie mu służą, bo wtedy najbardziej rozkwita na ekranie, czasem nawet osiągając coś w rodzaju chemii. Inna kwestia, że Elba zapewne dałby radę wykrzesać chemię nawet w relacji z paprotką.

  Film Jamesa Watkinsa („Eden Lake”) to więc żadna rewelacja, ani tym bardziej perełka, w swoim gatunku, ale miłośników Idrisa oraz kina akcji spod znaku Jasona Stathama, szukających czegoś na wieczór przy procentach albo puszce coli i kubeczku popcornu, powinien zadowolić.

  http://kinofilizm.blogspot.co.uk/2016/05/bastille-day-recenz...

  Więcej recenzji i innych materiałów o kinie:
  https://www.facebook.com/pages/Kinofilia/548513951865584

 • T-Durden Idris w trybie bojowym to najlepsza zachęta, jaką kiedykolwiek wyczytałam na filmwebie :-)

 • Maikeru1995 ocenił(a) ten film na: 6

  T-Durden Też uważam, ze to nie jest jakiś cud kinematografii, ale jakimś cudem uwielbiam takie akcyjniaku i ten film oglądało mi się bardzo dobrze :)
  Polecam również moją recenzję :)
  http://maritrafilms.blogspot.com/2016/06/dzien-bastylii-2016...

 • Kung_Fu_Master ocenił(a) ten film na: 6

  T-Durden Świetna recenzja, zwłaszcza opis poczynań Idrisa Elby. :D

 • T-Durden pie***le nie ogladam!

 • nwy ocenił(a) ten film na: 6

  T-Durden Naciagnałem na 6 za najlepsze "Truck Fighters" jakie ostatnio widziałem lol

 • mleko23 ocenił(a) ten film na: 7

  T-Durden Dobry film akcji. W swoim gatunku 7,5 / 10 .
  Zastanawia mnie dlaczego wszystkie Panie/Panowie powyżej tak nisko oceniają ten film a wszystkim się podobał?
  Na marginesie jak można patrzeć na aktora przez perspektywę serialu Gra o Tron ,który powoli zmienia się w tasiemca o bliżej nie określonej rozwodnionej do granic możliwości fabule?

  Pozdrawiam wszystkim pseudo krytyków filmowych dla których numerem jeden wszechczasów od momentu powstania serwisu filmweb jest film Skazani na Shawshank. Porażka..

 • alex_gawlas ocenił(a) ten film na: 7

  mleko23 Co jest porażką w tym, że Skazani na Shawshank jest nr. 1 na Filmwebie?

 • Szpila_1308 ocenił(a) ten film na: 5

  T-Durden Z przeczytanych kilku wypowiedzi Twoja jest najbardziej zbieżna z moimi odczuciami, dotyczy to również oceny. Pozdrawiam - 5/10 !!!

 • T-Durden Mam podobne odczucia do Twoich. Nie liczyłem na rewelację, ale na solidne kino akcji, a dostałem typowego przeciętniaka, którego nie ogląda się jednak ze wstrętem. I ja również film obejrzałem ze względu na Idrisa Elbę. Oprócz tego, że kawał chłopa, to gość posiada spore pokłady charyzmy a do tego operuje przyjemnym tembrem głosu.

 • Anonimus_Perfidius Co do Elby jak najbardziej się zgadzam, tym bardziej mi szkoda że ostatnimi czasy marnuje się w gniotach ):

 • T-Durden Przekonałeś mnie. :)
  Akurat dziś są "Srody z Orange" i można go obejrzeć za złotówkę :-)

 • topjes ocenił(a) ten film na: 7

  T-Durden Nie rozumiem Twojej oceny vs opis. To film jest przeciętny czy dobry jak na gatunek? Z opisu wynika, że dobry (co złego w kopiowaniu wielu elementów skoro całość np jest dobra). Z oceny wynika że przeciętny.