PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=131427}

Evangelion: Death (True)²

Shinseiki Evangelion Gekijōban: Shi to Shinsei
7,5 3 153
oceny
7,5 10 1 3153
Evangelion: Death (True)²
powrót do forum filmu Evangelion: Death (True)²
Lanooz

Ale tak brzmi ten tytuł po polsku. O co chodzi?

Lanooz

Czyli chodzi Ci o to, żeby tytuł brzmiał 新世紀エヴァンゲリオン 劇場版?

Force_Warrior

Nie, zostawić uniwersalny angielski odpowiednik. Czyli Neon Genesis Evangelion.

Lanooz

A co jest w nim lepszego, skoro też jest tłumaczeniem?

Force_Warrior

Jest o tyle lepszy, że cały świat zna serię pod tą właśnie nazwą.

Lanooz

Która jest pozbawiona sensu i nie jest nawet wiernym tłumaczeniem (polski tytuł to jak przypuszczam tłumaczenie tłumaczenia, co samo w sobie jest kiepskim pomysłem).

Force_Warrior

Jak sam stwierdziłeś, tłumaczenie tłumaczenia jest kiepskim pomysłem. A to czy angielska nazwa jest wierna czy nie – nie wiem, wiem tylko, ze jest już integralną częścią serii

Lanooz

新世紀エヴァンゲリオン (Shin Seiki Evangerion) to tylko nazwa na japoński rynek. Hideaki Anno zdecydował, że oficjalny tytuł będzie w łacinie, czyli właśnie Neon Genesis Evangelion i to jest właściwy tytuł, reszta to tłumaczenia.

Atanamir

Dobrze wiedzieć :)

Lanooz

Powinno.

ocenił(a) film na 8
Lanooz

Zgadzam się co do nietłumaczalności tego (i wielu innych) tytułu.
Najbliższe nawiązanie, to "księga Genesis" w biblii - jakoś mało kto garnie się do spolszczenia.
Tłumaczenia terminów i nazw własnych w "Matrixie" skończyły się kataklizmem (Trójca, Nowy,...) podobnie, jak w nowszych tłumaczeniach "Władcy pierścieni".
Nadmiar tłumaczeń nie jest niczym dobrym.
"Neon Genesis Evangelion" to nie tylko ewangelia nowego stworzenia, ale całkiem sporo podtekstów... nawiązujących zarówno do księgi genesis, jak i neonu. a do ewangelii akurat najmniej.
Oczywiście wolałbym smakować się wieloznacznością oryginalnego tytułu japońskiego... ale japońskiego nie znam...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones