PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=449973}

Fala

Die Welle
7,4 33 603
oceny
7,4 10 1 33603
6,3 3
oceny krytyków
Fala
powrót do forum filmu Fala

W filmie dyktatura jest przedstawiona jakby to była jakaś oderwana od społeczeństwa sekta która sama się tworzy i wybiera spośród siebie przywódcę.

Rzeczywistość jest taka że partia Hitlera - NSDAP Narodowo Socjalistyczna Niemiecka Robotnicza Partia (tak to była lewica jakby ktoś miał wątpliwości) - władzę zdobyła w wyniku demokratycznych wyborów. Hitler swoją władzę zdobył na drodze demokratycznej, poprzez wygrane demokratyczne wybory i decyzje demokratycznie wybranego parlamentu. Ustanowienie dyktatury Hitlera było owocem suwerennej woli niemieckich wyborców i niemieckiego parlamentu. hitlerowcy mieli w narodzie niemieckim pełne wsparcie.

ocenił(a) film na 7
grd1

pa!

ocenił(a) film na 7
KotArystokrata

Przejrzałem sobie pobieżnie Waszą dyskusję i trzeba przyznać obiektywnie, że kolega grd1 klasycznie Cię zaorał :) Skończyły Ci się argumenty więc zaczęłaś ataki personalne a kolega-rozmówca świetnie potrafił to wykorzystać odcinając się krótkimi, celnymi i zabawnymi ripostami. Przegrałaś dyskusję choć pewnie w swoich oczach byłaś zwycięzcą.

Dzida_86

Widzisz, ja należę jeszcze do tego pokolenia, gdzie w dyskusjach nie chodziło o to by kogoś "zaorać" czy "zmasakrować", a po prostu wsłuchać się w argumenty drugiej strony i zyskać możliwość popatrzenia na jakiś problem z odmiennej perspektywy. Rozumiem, że z dzisiejszego punktu widzenia jest to podejście staroświeckie . ;)

Niestety, w pewnym momencie przestałam traktować poważnie swojego rozmówcę, po tym jak zdałam sobie sprawę że normalna rozmowa nie jest już możliwa.

Trochę mnie dziwi, że chciało ci się przeglądać ten wątek, bo moim zdaniem to raczej nuda, żmudna (i przestarzała) wymiana zdań, pozbawiona większego sensu....ale jak chcesz:) Przy okazji - Wesołych Świąt!



ocenił(a) film na 7
KotArystokrata

Dziękuję serdecznie i wzajemnie. Dobrze, że masz do tego dystans. Pozdrawiam.

KotArystokrata

Dopiero po 7 latach, ale może jeszcze tu jesteś. Taka mądra dziewczyna, ładnie prawisz, masz obszerną wiedzę, myślisz jak należy, a chce Ci się marnować czas na gówno warte przepychanki na forum z ludźmi, którzy wiele nie zrozumieją, świata nie zmienisz i tak dalej. Użyj tego co masz w głowie w świecie, szkoda czasu na duperele jak interneternetowe fora i ich troglodyci:)

ocenił(a) film na 9
grd1

Polecam poczytać książki a potem pisać :) nie sposób chyba Tobie wyobrazić sobie tego co się działo w Niemczech w tamtym okresie :)

ocenił(a) film na 7
crimsonghost

To poczytaj, bo chyba nie masz nic konkretnego do powiedzenia, a próbujesz zaistnieć.

ocenił(a) film na 9
grd1

Rażą mnie głupoty i nie mogę się powstrzymać :) Niby gdzie zaistnieć ??na filmwebie??? rozwalasz mnie :)

ocenił(a) film na 1
KotArystokrata

Chłopie przeczytaj "Państwo Hitlera" Aly Götz to przestaniesz bredzić o prawicowości Hitlera i okresu jego rządów. Poza tym nie ma czegoś takiego jak ultra-nacjonalizm. Nacjonalistą się jest albo nie jest - nie można być nacjonalistą troszkę lub bardziej ultra tak jak nie można być w ciąży troszkę.

ocenił(a) film na 9
PrinceCaspian

Tak, Hitler doszedł do władzy w demokratycznych wyborach i nie jest to wiedza tajemna, więc nie ma co udawać jedynego oświeconego. Partia NSDAP jednak musiała się w jakiś sposób sformować, każdy system żeby doszedł do skutku musi zdobyc odpowiednie siły. Partia nazistowska nie wkroczyła do Reichstagu z próźni, tylko powstała wśród obywateli. W ten sam sposób powstaje organizacja w filmie, pojawia się przywódca, który jednoczy ludzi, zaczynają się oni wyodrębniać od społeczeństwa, a ruch staje się z czasem masowy (prosze spojrzec na różnicę w liczbie członków "Fali" na początku i na końcu filmu). Film ukazuje też charakterystyczny sposób przemawiania, który twórca wręcz musiał zaczerpnąć z wzorca jakim dla postaci Reinera był Adolf Hitler. Mam na mysli gestykulacje, ton głosu, tempo mówienia oraz argumenty o gnuśnej klasie politycznej i wewnętrznym wrogu.
PS. Nazizm lub faszyzm można zaklasyfikować różnie, zarówno do lewicy jak i do prawicy. Wiele idei i wartośći przechodziło w histori z jednej strony na drugą, a także wiele partii nie jest jednorodnych ideowo. Daletgo podział na lewicę i na prawicę nie ma sensu.

Damian_Luba

Jarosław "Polskę zbaw" też doszedł do władzy w wyborach demokratycznych.... Partia PiS jednak musiała się w jakiś sposób sformować, każdy system żeby doszedł do skutku musi zdobyć odpowiednie siły. Partia pisowska nie wkroczyła do Sejmu z próżni, tylko powstała wśród obywateli.
Pojawia się przywódca, który jednoczy ludzi, zaczynają się oni wyodrębniać od społeczeństwa, a ruch staje się z czasem masowy. Charakterystyczny sposób przemawiania, który przywódca zaczerpnął z wzorca jakim był Adolf Hitler. Mam na myśli gestykulacje, ton głosu, tempo mówienia oraz argumenty o gnuśnej klasie politycznej i wewnętrznym wrogu.
PS. Nazizm lub faszyzm można zaklasyfikować różnie, zarówno do lewicy jak i do prawicy. Wiele idei i wartości przechodziło w historii z jednej strony na drugą, a także wiele partii nie jest jednorodnych ideowo. Dla tego podział na lewicę i na prawicę nie ma sensu.

ocenił(a) film na 9
PrinceCaspian

Czytam i nie wierzę skąd masz takie newsu :) NSDAP rzeczywiście wygrało w wyborach , ale to że Hitler objął władzę jako kanclerz/prezydent to było czyste szczęście znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie , wyborcy nie chcieli go na kanclerza :) w tamtym okresie co sezon był nowy kanclerz , Hitler dzięki wielu machlojką i znajomością zdobył ten urząd :)

ocenił(a) film na 7
crimsonghost

"machlojką i znajomością" ? :D:D::D Pomijając już fakt tych rażących błędów, które zwalisz na telefon, to Hitler zdobył władzę demokratycznie - tak samo jak Tusk, którego wyborcy też nie chcieli na premiera.

ocenił(a) film na 9
grd1

:D Będę się smażył w piekle za to :D Ale to już było bardzo późno i stąd te błędy :P ,,jedna jaskółka wiosny nie czyni '' :) NSDAP zdobyło władzę demokratycznie ale Hitler jej nie zdobył , poczytaj sobie o jego układach z synem Hindenburga itd . MISTRZU ORTOGRAFII :D Ja chciałem , wierzył w II Irlandię :D

crimsonghost

Hitler był cennym członkiem NSDAP, dodatkowo był bardzo lubiany przez publikę tak samo jak Benito Mussolini (Serio, trzeba być głupim żeby nie znać tego faktu historycznego :D). Prawda jest taka że to Niemcy wygrały wojnę, bo niestety najbardziej się na niej wzbogacili :)))))DDDPPPepep.

ocenił(a) film na 9
Kadex

Tak był ale to nie oznacza że, był tam mile widziany. Ile się chłopczysko ogoniło żeby wrócić na swoje miejsce w partii. Akurat co do tej publiki i jej zamiłowania do Hitlera to tutaj bym się kłócił, szczególnie że, SA (myślę bystrzaku że wiesz co to za skrót) bardzo lubiło robić zadymy. Polecam zapoznać się z historią III Rzeszy , jak i historią Republiki Weimarskiej . Jakby Hitler przeczytał to co piszą w książkach do LO na temat historii III Rzeszy jeb..by fikołka ze śmiechu. Rozmowy na te tematy niezbyt nadają się na forum filmweba, ze względu na wielkość zagadnień związanych z tamtym okresem.

crimsonghost

No i nic tym komentarzem nie zrobiłeś, bo jedynie potwierdziłeś moje słowa. SA była zbieraniną alkoholików i bezrobotnych którzy palili się do bójek. Ja podczas pobytu w szkole wielokrotnie uczyłem się na temat jego SZANTAŻU względem polityków z Bawarii, mało tego, nawet podczas jednego spotkania groził obecnym członkom rządu strzałem w głowę za "brak patriotyzmu", jednakże ów broni wtedy nie posiadał. Myślę że moja wiedza jest wystarczająca aby przewyższyć obecnych tu komentujących :)

ocenił(a) film na 9
Kadex

Nic nie potwierdziłem tylko dałem do zrozumienia że takich rozmów nie podejmuje się na filmwebie ze względu na obszerność tematu. Palili się do bójek bo taka była polityka-jak to fajnie napisałeś SZANTAŻU . Więc wytłumacz mi Twoje zdanie ,,Hitler był cennym członkiem NSDAP, dodatkowo był bardzo lubiany przez publikę tak samo jak Benito Mussolini (Serio, trzeba być głupim żeby nie znać tego faktu historycznego :D)'' skoro tak ogromną masz wiedzę na ten temat bo akurat w tym momencie sam sobie przeczysz pisząc pierwsze że publika go uwielbiała a tu nagle schodzimy na temat SA które, rzekomo było bandą rozbójników siejących zamęt w kraju( oczywiście zgodzę się SA było armią szumowin itd, ale również byli tam zwykli ludzie którzy, chcieli znaleźć swoje miejsce w powojennych Niemczech, jak i po prostu żyć, a SA dawało im to poprzez skromną pensje albo sam posiłek(Niemcy po wojnie tak upadły że , prostytutki w Berlinie oddawały się za paczkę fajek) ) . Wybacz ale jakby jakaś partia mnie zastraszała swoimi gorylami itd to raczej nie zdobyła by u mnie poparcia. Zgodziłbym się z Tobą jeśli gadalibyśmy o czasach kiedy objął stanowisko kanclerza/prezydenta=Wodza. Wtedy racja zdobył sobie dużą przychylność publiki do takiego stopnia że, pomimo np; Klęski pod Stalingradem ludzie dalej go uwielbiali. Ale to już temat propagandy w Rzeszy jak i mistrzostwa Goebbelsa. Brawo Ty!! sięgnąłeś jednak po jakąś książkę na temat Adolfa Hitlera. Brawo za skromność, obyś się tutaj nie przejechał z tą swoją wiedzą. Jest dużo ciekawostek z życia Hitlera sam osobiście nie znam tej, ale zapoznanie się z kilkoma książkami na temat jego samego jak i przeczytaniu jego dzieła życia pozwoliło mi teraz uwierzyć w to co napisałeś;)

ocenił(a) film na 9
Kadex

PS. Looknij na mapę która, pokazuje poparcie dla NSDAP ( z tego co pamiętam pierwsze albo drugie wybory) w poszczególnych landach, myślę że będziesz bardzo zaskoczony tym jak bardzo jego rodacy( wiem był z Austrii) np z Bawarii byli za nim ( a jak pewno wiesz tam wszystko się zaczęło).

ocenił(a) film na 8
PrinceCaspian

Tylko tak do tej lewicy nawiąże - z socjalizmem to oni mieli tyle wspólnego co dzisiejszy PIS - wykorzystywali chwytliwe hasła i populizm.

ocenił(a) film na 8
PrinceCaspian

Każda partia zaczyna się od oddolnego ruchu społecznego. Pytanie, w jakim pójdzie on kierunku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones