PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=730659}

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
6,5 111 873
oceny
6,5 10 1 111873
4,5 21
ocen krytyków
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda
powrót do forum filmu Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda

Wczoraj oglądałam film, i moim zdaniem nie porusza się nawet w recenzjach jednej, niesamowicie ważnej kwestii; dualizmu moralnego, jaki nam się w tym filmie objawia. Żeby nie spoilerować - mamy dwie pary hetero, w jednej z których pani zaczarowuje pana, żeby ten się zgodził na ślub, w drugiej pan zaczarowuje panią w celu skonsumowania relacji. Pierwszą sytuację pokazuje nam się na zasadzie komedii romantycznej i slapsticku, takie 'Och X, co wymyślisz następnym razem', drugą (całkowicie słusznie) jako okrucieństwo, zbrodnię, i gwałt. I mówiąc szczerze do końca filmu siedziałam tak wewnętrznie tym dotknięta, i tak zbolała, że zepsuło mi to frajdę z seansu. Podwójny standard? Portretowanie zmuszania kogoś do ślubu wbrew woli jako elementu komediowego? Niestety doskonale wyobrażam sobie, co muszą czuć osoby, które w życiu realnym spotkało jakiekolwiek wymuszenie relacji cielesnej, oglądając to w formie gagu, bo to było po prostu obrzydliwe. Przypominam też, że dokładnie to zrobiła Meropa Gaunt Tomowi Riddle, a efekt objawił się dzieckiem w postaci chodzącego zła. Wtedy jakoś nie było problemu z zasygnalizowaniem, że gwałt pod wpływem eliksiru miłosnego to nadal gwałt, i że kobieta może jak najbardziej być tu sprawcą, a teraz? Pokazywanie czegoś takiego w pozytywnym świetle jest że-nu-ją-ce. I nie, nie ma znaczenia, że w pierwszej parze występowało jakieś wzajemne uczucie; gwałty małżeńskie i na randkach też istnieją.

DeathstrikeMaya

Ty tak na serio? -_- W pierwszej patrze to nie było tak, że koleś nie chciał ślubu. Chciał, ale miał na uwadze życie swojej wybranki i dlatego jej odmawiał. Nie zauważyłam, żeby ta sytuacja była pokazywana w pozytywnym świetle - raczej wyszło dość niezręcznie - i spotkała się z dość szybką i stanowczą reakcją Scamandera. Druga sytuacja była zupełnie inna, bo używając potężnego zaklęcia, kobieta została po prostu zniewolona i uprowadzona/wyrwana ze swojego otoczenia i zmuszona do związku.

Wyobrażasz sobie co muszą czuć, czy wiesz? Ja mam za sobą duży bagaż doświadczeń i absolutnie nie poczułam się niekomfortowo z powodu tych scen. Zasługa dobrego terapeuty - polecam ;)

użytkownik usunięty
DeathstrikeMaya

Jak dla mnie zaczarowanie Jacoba przez Queenie służy uzasadnieniu jej zachowania pod koniec filmu. Widać, że nie jest ona zbyt lotną osobą, trochę traktuje Jacoba jako swoją maskotkę, a Grindelwald ostatecznie trafia w jej czuły punkt.

W ogóle to ciekawy temat - dlaczego Imperius jest karany bezwzględnym dożywotnim więzieniem, podczas np. eliksiry miłosne są w pełni legalne?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones