PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=653637}

Fruitvale

Fruitvale Station
6,5 4 205
ocen
6,5 10 1 4205
6,7 9
ocen krytyków
Fruitvale
powrót do forum filmu Fruitvale

"Stacja Fruitvale" to biograficzny dramat w reżyserii Ryana Coogler, który przedstawia ostatni
dzień życia Oscara Granta, 22-latka, zastrzelonego przez policjanta w Nowy Rok 2009 roku na
stacji metra.
Film nie jest oczywiście w 100% prawdziwym obrazem tego dnia, jednakże Coogler, bardzo
dokładnie badał wszystkie rejestry publiczne, wiadomości oraz bardzo ściśle współpracował
z rodziną Granta uzyskując informacje na jego temat.
Wszystko po to aby jak najdokładniej poskładać wszystkie wydarzenia z ostatniego dnia
Oscara i przedstawić je w swoim filmie. Dzięki tym działaniom, większość z tego co widzimy
należy do prawdziwych zdarzeń z życia Oscara Granta.

I właśnie ta prawda jest według mnie siłą tego filmu, ponieważ sam obraz pomimo,
iż otrzymał on nagrodę na Festivalu Sundance, jak dla mnie jest średni.
Ogląda się go nie źle , jednak nie powala. Chociaż.. przyznaję iż Michael B. Jordan,
bardzo realistycznie wcielił się w rolę Oscara.

Twórcy natomiast, zupełnie niepotrzebnie "wyprasowali i wybielili" jego postać,
sprawiając, iż w pewnym momencie, zaczęłam odnosić wrażenie - nierealności jego osoby.
Już sam fakt, iż jest to historia prawdziwa sprawia, że odbieramy ten obraz bardzo
emocjonalnie, do tego zabieg zastosowany przez reżysera na samym początku
tj. ukazanie nam prawdziwego - amatorskiego filmiku dokumentującego morderstwo Oscara,
sprawia, iż odczuwamy bardzo wyraźnie wszelkie emocje, dlatego też to gloryfikowanie
bohatera, jak dla mnie było już zupełnie nie potrzebne.

W każdym razie na pewno film warto obejrzeć .. może nie dla jego wyrazu artystycznego
lecz właśnie dla samej historii... tragicznej, przejmującej i smutnej..
I mam nadzieję, iż także uczącej co niektórych, że mundur ma chronić.. a nie zabijać.

Jeżeli ktoś chce poczytać o faktach tej historii - zapraszam na mojego bloga

kulturalneuczucia.blogspot.com/2014/03/stacja-fruitvale-station-fruitvale.html

kulturalneuczucia

ty the billu, jak robisz spoilery to ostrzegaj

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones