PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=834}

Ghost Dog: Droga samuraja

Ghost Dog: The Way of the Samurai
7,3 40 959
ocen
7,3 10 1 40959
7,6 20
ocen krytyków
Ghost Dog: Droga samuraja
powrót do forum filmu Ghost Dog: Droga samuraja

czy ktoś dostrzega ten specyficzny (kwaśny?) klimat?

użytkownik usunięty

groteska, ja ją tu widzę

ocenił(a) film na 10

Jeśli uważamy, że groteska jest celowym zachwianiem ładu i proporcji, to jasne: jest tu groteska (a nawet absurd) pełną gębą. Ale tak jak w słynnych "Podróżach Gulliwera", jest to bardzo świadomy zabieg mający służyć satyrze na społeczeństwo.
Podam przykład potwora Frankensteina: jest to postać groteskowa aż do bólu, i zapewne dlatego ten film był jednym z najdłużej cenzurowanych filmów w kinematografii (i nie wiem, czy w końcu jest gdzieś wersja pełna?). Satyra i krytyka społeczeństwa jest tam bardzo ostra i bardzo całościowa (sceny pościgu i osądzania potwora). Nie jestem pewny, czy gdybyś dzisiaj chciał zrobić sequel tego filmu (ale wierny oryginałowi, bez skrótów), ktokolwiek dałby Ci grosz na produkcję. To samo można powiedzieć o "Dziwolągach"...
Na szczęście film Jarmusha uniknął cenzury i cieszy mnie to bardzo. W końcu, czy kiedykolwiek miałbym okazję spotkać takiego Ghost Doga osobiście?... Film wybitny, bardzo przemyślany i erudycyjny, być może najlepsze dzieło Jarmusha.

ocenił(a) film na 8

Owszem ,nie jesteś odosobniony.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones