PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30742}

Gilda

7,7 7 662
oceny
7,7 10 1 7662
7,3 9
ocen krytyków
Gilda
powrót do forum filmu Gilda

Film bardzo luźno nawiążuje do historii i amerykańskiej kariery polskiej aktorki Gildy Gray (Marianny Michalskiej). Ta urodzona
w Krakowie aktorka/tancerka/śpiewaczka w latach dwudziestych zrobiła w USA karierę porónywalną z
Polą Negri, a jaj wpływ na amerykańską kulturę jest nawet większy od Negri. Wystarczy
wspomnnieć, że pisze o niej F.S. Fitzerald w książce "Wielki Gatsby" a jej życie inspirowało
twórców kilku filmów, w tym "Gildy".

Gilda Gray jest także pierwszą Polką, i jedyną obok Poli Negri, posiadającą swoją gwiazdę w
hollywoodzkiej alei sław. Pola Negri zrobiła oczywiście większą karierę aktorską, ale wpływ
Gildy na amerykańską kulturę był zdecydowanie większy (przyczyniła się do rozpropagowania
bluesa, stworzyła taniec shimmy). Niestety nawet w rodzinnym kraju jest niesłusznie
zapomniana. Przykre zwłaszcza, że była wielką patriotką i zawsze podkreślała swoje polskie
korzenie, a w czasie wojny pomagała emigrantom z Polski.

ocenił(a) film na 10
kaleenee

O rany, nie słyszałam o niej nigdy, zaraz aż przekartuję 'Wielkiego Gatsby'ego' w jej poszukiwaniu :D Bardzo ciekawa informacja!

Vivasco

Dzięki. Jeżeli chcesz więcej info o niej po prostu daj znać. Gilda była naprawdę wielką gwiazdą w latach dwudziestych. Szkoda że jest tak mało znana bo była niesamowitą postacią tamtego okresu. Swoją drogą to ona i Pola były kobietami, które naprawdę mogły się pochwalić talentami w wielu dyscyplinach, a nie "podbojami Hollywood" w rodzaju Bachledy-Curuś.

Sama Gilda wytoczyła producentom "Gildy" proces, twierdząc, że bezprawnie odwoływali się do jej historii. Poza tytułem film ma z nią niewiele wspólnego ale producenci wypłacili jej tytułem zadośćuczynienia sumkę pozwalającą na zakup rancha i spokojne życie przez kilka lat.

Jeżeli chodzi o porównanie ją z Negri to wydaje mi się że Gilda była jednak większą patriotką od Poli. Poza tańcem i grą w filmach także bardzo ładnie śpiewała - polecam filmik http://www.youtube.com/watch?v=leeyoB9FCJE

ocenił(a) film na 10
kaleenee

Jest może jakaś książka o niej? Albo o niej i Polakach w Hollywood w I połowie XX wieku? Uwielbiam stare kino (chociaż niemego właściwie nie znam - oglądałam jedynie Chaplina, Flipa i Flapa etc) i chętnie bym się czegoś o tych czasach więcej dowiedziała!

kaleenee

Wielkie dzięki za info człowiek uczy się całe życie :) - Pola jest fakt bardziej znana a o Gray też wcześniej nie słyszałem, warto jednak dla takich info śledzić forum.

ocenił(a) film na 8
kaleenee

https://www.youtube.com/watch?v=-4eXagNtRds

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones