PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35453}

Godzilla

Gojira
7,0 5 432
oceny
7,0 10 1 5432
7,3 9
ocen krytyków
Godzilla
powrót do forum filmu Godzilla

Szukałem w necie o polskich premierach serii o Godzilli i trafiłem na informacje że ten pierwszy film trafił do kin w 57 roku. Troche nie chce mi sie w to wierzyć bo 57 rok to głęboka komuna ale jak patrzę na plakat z napisem : film produkcji japońskiej to na brzegu jest data 57, więc może faktycznie był wyświetlany. Filmweb niestety nie ma żadnych informacji o polskich premierach tymczasem u konkurecji są jakieś niezweryfikowane informacje.

Godzilla - 1957
Inwazja potworów - ponoć 1970
-----------------------------------------------
Ebirach - potwór z głębin - 1978
Syn Godzilli - 197..... ?????
Godzilla kontra Hedora - 197 ..... ????
Godzilla kontra Gigan - 1978
Terror Mechagodzilli - 1977
Powrót Mechagodzilli - 1979

Czy ma ktoś jakieś informacje co do premier tych filmów w polskich kinach w latach 70-ych i 80-ych.

Czy tylko te 8 filmów było w kinach czy coś mi uknęło.

torgal

w ciekawostkach czytam : Jest to pierwszy i ostatni film science-fiction, na który licencję w owym czasie wykupiły wszystkie państwa socjalistyczne.

ocenił(a) film na 10
torgal

Pojedynek Potworów i Rodan też chyba były w naszych kinach, są to również produkcje od Toho i za kamerą stał Ishiro Honda. Coś takowego obiło mi się o uszy, ale niestety nie wiem, czy to prawda, czy jedynie gdybanie.

Goro_Gondo

Jako źródło informacji : czasopismo FILM 2/1978 a tam przedostatnia strona która prezentowała zawsze premiery filmowe.
http://www.filmopedia.org/archiwum/1978/1296/3316/W-kinach.html
Opisując premierę : "Godzilla kontra Gigan" podają że " ... Po raz szósty pojawi się w naszych ekranach Godzilla. "
Natomiast FILM 7/1978 podaje premierę "Ebirah - potwór z głębin" czyli jest to 7 film o Godzilli.
http://www.filmopedia.org/archiwum/1978/1301/3436/W-kinach.html
więc jakie filmy były wcześniejsze :
1. Godzilla -ponoć 1957
2.Inwazja potworów - ponoć 1970
3.?
4.?
5.? Terror Mechagodzilli - ponoć 1977
6. Godzilla kontra Gigan (premiera - styczeń 1978) to pewne
7.Ebirah potwór z głębin (premiera - luty -1978) to też pewne
8. Powrót Mechagodzilli - ponoć 1979

pozostaje kwestia "Hedory" i "Syna Godzilli" ma ktoś jakieś dane kiedy weszły do kin pozostałe ?

torgal

Szkoda że edycja postu jest mozliwa przez 5 min bo pewne informacje można by było dodawać a nie tworząc nowego .
-------------------------------------------------------------------------------- --------------------------
5. Terror Mechagodzilli (czy też inny tytuł : Godzilla kontra Mechagodzilla) miał swoją premierę w Polsce 1977 roku.
Pismo Film podając zestawienie najbardziej kasowych filmów 1977 roku klasyfikuje ten film na 2 miejscu wśród zagranicznych
Film 20/1978 tylna strona okładki : artykuł KINA : "Polskie filmy na czele coraz słabszej stawki"
http://www.filmopedia.org/archiwum/1978/1314/3703/Co-nowego.html
czyli kolejny pewniak. Natomiast co z pozostałymi ?

ocenił(a) film na 10
torgal

Jakiegoś info trzeba byłoby poszukać wśród jakiś starszych panów.

Goro_Gondo

to nie jest kwestia "starszych panów" tylko dostępu do materiałów z lat 70 i 80ych.
Gdybym miał dostęp do filmowej prasy z tamtego okresu to sam wszystko bym dawno zweryfikował a tak googluje bez sensu i serfuje bo dziwnych stronach. Tygodnik "Film" udostępnia tylko rocznik 1975 i 1978 a inne czasopisma czasami spis treści.
Nie jest łatwo dotrzeć do konkretnej , pewnej informacji.
------------------------------------------------------------ ----
Np. teraz odnalazłem spisy : Filmowych Serwisów Prasowych z 1980 roku a tu opis filmu
"Powrót Mechagodzilli" (orginalny angielski tytuł to "terror mechogodzilli" co może mylić z pierwszym filmem o mechogodzilli, który ma właśnie taki tytuł)
http://www.filmpolski.pl/rec/index.php/zrodla/5/1980
http://www.filmpolski.pl/rec/index.php/rec/7627_2178/5/1980-1980
Jest to nr 22 , strony 17-19. Czyli 1980 rok ?
Bo inne źródła podają premiere filmu na 1979 rok . Sam nie wiem.
Pogrzebie jeszcze w necie może jeszcze coś wytropię.
a

ocenił(a) film na 10
torgal

Sorry - tam miało być "starych fanów" - literówka perfidna.

Goro_Gondo

No i trafiłem na starego fana, który już w lutym opracował jaki film i kiedy był w Polskich kinach
http://planetakaiju.blogspot.com/2016/02/jak-to-z-godzilla-w-polsce-byo.html

ocenił(a) film na 10
torgal

Znam tego użytkownika - ma 20 lat :.D. Ale wiedzą sporą zgromadził na temat tej serii.

ocenił(a) film na 10
Goro_Gondo

wiedzę*

torgal

Podsumowując:
( może komuś sie ta wiedza przyda)
Premiery w polskich kinach serii o Godzilli i potworach opierając się na danych z tygodnika :
Film, Ekran oraz Filmowy Serwis Prasowy
i jeszcze taka fanowska stronka -> http://www.godzilla.stopklatka.pl/mai.htm

1. GODZILLA, KING OF THE MONSTERS (GODZILLA)* (1954) - w Polsce 1957.
* RODAN, THE FLYING MONSTER (RODAN - PTAK ŚMIERCI) (1956) - w Polsce 1967.
( Rodan nie jest o Godzilli ale potem ptak bedzie sie pojawiał się wśród potworów walczących z Godzillą)
2. GODZILLA VS. MONSTER ZERO (INWAZJA POTWORÓW) (1965) w Polsce 1970.
3. GODZILLA VS. THE SMOG MONSTER (GODZILLA KONTRA HEDORA) (1971) w Polsce 1973.
4. SON OF GODZILLA (SYN GODZILLI) (1967) w Polsce 1974.
5. GODZILLA VS. MECHAGODZILLA (TERROR MECHAGODZILLI) (1974) w Polsce 1977.
6. GODZILLA VS. GIGAN (GODZILLA KONTRA GIGAN) (1972) w Polsce 1977/1978.
7. GODZILLA VS. THE SEA MONSTER (EBIRAH - POTWÓR Z GŁĘBIN) (1966) w Polsce 1978.
8. TERROR OF MECHAGODZILLA (POWRÓT MECHAGODZILLI) (1975) w Polsce 1979/1980

torgal

Owszem, to głęboka komuna, ale to był specyficzny moment dla kina w Polsce. Najpierw zmarł Stalin i w ogóle się trochę poluzowało, podobnie po zjeździe partii w 1956. Nieco zelżała presja ze strony partii na filmowców, żeby tworzyć filmy socjalistyczne, mogli się zrzeszać w zespoły filmowe. Mniej więcej w połowie lat 50 rodzi się polska szkoła filmowa, zmniejszają się wpływy groteskowej instytucji, którą był Centralny Urząd Kinematografii (jego głównym zadaniem - w skrócie - było tak zmieniać każdy scenariusz, żeby koniec końców powstawały tylko filmy socjalistyczne). Zasadniczo to był bardzo dobry okres dla kina w Polsce. Z pewnością przekładało się to też na łatwiejsze zdobywanie przez dystrybutorów filmów z krajów toczonych zgnilizną kapitalizmu ;) Bardzo możliwe, że udało się bez większego problemu puścić w kinie Gojire (uwielbiam ten film!) :)

torgal

To jest całkiem prawdopodobne
Po 1. To jest wczesny Gomułka - destalinizacja, odwilż i ogromny rozwój kultury
Po 2.To jest film, jakby nie patrzeć krytykujący gdzieś tam z tyłu głowy USA, militaryzm i wyścig zbrojeń

Więc jak najbardziej nie ma przeciwwskazań.

torgal

Cóż, film trochę jedzie po ameryce więc mogli go wypuścić u nas, plus z tego co słyszałem to u nas była wersja oryginalne podczas gdy w USA ocenzurowana/przerobiona

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones