Film

Gojira

1954 1 godz. 38 min.
6,9 4 236
ocen
6,9 10 1 4236
1 511
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":3}
{"id":"35453","linkUrl":"/film/Godzilla-1954-35453","alt":"Godzilla","imgUrl":"https://ssl-gfx.filmweb.pl/po/54/53/35453/7400235.2.jpg"}
Obudzony potężnym wybuchem potwór przemierza Japonię, siejąc śmierć i spustoszenie.
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Saturn Najlepsze wydanie DVD klasyków kina w roku 2007

Film science-fiction, który zapoczątkował nowy cykl w dziejach kina. Obudzony próbnym wybuchem atomowym, prehistoryczny jaszczur przemierza wyspy japońskie, siejąc śmierć i zniszczenie oraz kpiąc z rozpaczliwych wysiłków ludzi, próbujących uniknąć zagłady. Obraz został odczytany jako ostrzeżenie przed zgubnymi skutkami eksperymentów zFilm science-fiction, który zapoczątkował nowy cykl w dziejach kina. Obudzony próbnym wybuchem atomowym, prehistoryczny jaszczur przemierza wyspy japońskie, siejąc śmierć i zniszczenie oraz kpiąc z rozpaczliwych wysiłków ludzi, próbujących uniknąć zagłady. Obraz został odczytany jako ostrzeżenie przed zgubnymi skutkami eksperymentów z bronią jądrową, płynące z kraju, który jako pierwszy doświadczył widma tragedii spowodowanej wybuchem atomowym. Jednocześnie stał się wielkim sukcesem komercyjnym kinematografii japońskiej i spowodował powstanie serii mniej lub bardziej udanych naśladownictw.

boxoffice
$412 520 w USA
na podstawie
Shigeru Kayama (materiały do scenariusza, historia)
studio
Toho Film (Eiga) Co. Ltd.
inne tytuły
Kaihatsu Keikaku G (zapis łaciński) (tytuł roboczy) Japonia
Kaitei Ni-man Mairu Kara Kita Daikaijū (zapis łaciński) (tytuł roboczy) Japonia
Więcej...
Kiedy profesor Yamane pokazuje zdjęcie brontozaura, mówi, że żył on razem z innymi dinozaurami 2 miliony lat temu. W rzeczywistości dinozaury wyginęły aż 65 milionów lat temu.
Film kręcono w Toba i Tokio (Japonia).
Pierwsza część cyklu była w owym czasie najdroższym przedsięwzięciem filmowo-finansowym w Japonii.
W 1954 rozpoczął się koniec świata! Nie zagrały trąby anielskie, Słońce nie stało się czarne jak włosienny wór, gwiazdy nie spadły z nieba i nie zgasły, brat nie zabił ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 88%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Mam zamiar zrobić sobie maraton z filmami o Godzilli.

  MAKowiec24

  Zacznę w ten piątek a skończę nie wiem kiedy. Zacznę od serii Heisei i po kolei, bo te młodsze filmy szybciej można ściągnąć, a gdy już przebrnę przez serie Heisei i Shinsei to poszukam filmów z serii Showa, kibicujcie mi żeby każdy film udało mi się obejrzeć ! ... więcej

 • Godzilla od tyłu

  LokLambert

  Opowieść o gigantycznej, miłej jaszczurce, która pomaga ludziom w naprawieniu zniszczonego miasta, a na koniec chowa się w morzu, by uniknąć finałowego wybuchu bomby atomowej.

 • Dobry gdy jest na ekranie Godzilla

  malysz369 ocenił(a) film na

  Sceny w których pojawia się Godzilla to prawdziwy majstersztyk. Mimo upływu lat wciąż wyglądają bardzo dobrze, nawet lepiej niż większość scen z udziałem komputera z lat 90. Niestety gorzej jest gdy nie ma potwora. Postacie są do siebie podobne, dialogi nudne, a scenariusz nie wciąga.

 • Ogladalem to ostatnio i zdziwiony jestem ze Godzilla z roku 1950 jest az tak dobra mimo slabych efektow i czarnobialego obrazu film jest Mega swietny i ma nie zwykla MOC !.

  lavrenzo84 ocenił(a) film na

  To najlepsza Godzilla ever czy tego sie chce czy nie bo rezyser podeszedl do niej powaznie i z wizja i pomyslem.A klimat jest rewelacyjny.

 • Dawno żaden film tak mnie nie wciągnął , były momenty wzruszenia

  Avenalle

  Oglądałem wcześniej tylko tą amerykańska wersję , po obejrzeniu oryginału nie spodziewałem się że będzie aż tak dobra . Coś niesamowitego że efekty specjalne przy tym gatunku filmowym schodzą na drugi plan .

Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.