PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645446}
6,5 3 705
ocen
6,5 10 1 3705
5,8 9
ocen krytyków
Hannah Arendt
powrót do forum filmu Hannah Arendt

Wszystko cacy, ale brakuje najważniejszego - jakiegoś ukazania w tym filmie świadomości, że każdy może się mylić i prawdę zna tylko Eichmann. Nasza filozofka która kłóciła się z innymi. Każdy miał swoją prawdę której bronił. Że albo ten nazista jest potworem - albo jak mówiła Hannah był niemyślącym biurokratą. Ale to są tylko punkty widzenia. Równie dobrze Eichmann mógł być przebiegłym socjopatą i jakkolwiek udawać. Nie da się "wejść" do głowy drugiego człowieka i dokładnie odczytać jego motywy, emocje, odczucia. Każdy z nas jednak mimo wszystko inaczej odrobinę rozumie takie pojęcia jak dobro i zło. Wszystko ma swoje odcienie szarości, a ten film mimo że miał nieśc jakieś przesłanie w zamysle twórców, to jak na moje jest bardzo płytki. Kto w ogóle z nas ma prawo, by mówić, że cokolwiek jest sprawiedliwe czy też nie? Dlaczego ten człowiek został skazany na śmierć? Tak naprawdę przez chęć jakiejkolwiek zemsty ze strony rodzin ofiar Holokaustu.

ZamknijDrzwi

Cd. Ale nie, lepiej jak każdy dowodzi słuszności swojej racji i podnosi ją do jakiejś wyższej rangi za pomocą abstrakcyjnych, nic nie znaczących wyrazów. A tak naprawdę każdy po prostu kieruje się własnym interesem, emocjami. Gdyby ludzie nie byliby takimi tchórzami i po prostu potrafili powiedzieć wprost "chcę, żebyś umarł, żebyś cierpiał, bo Cię nienawidzę za to co zrobiłeś mojej rodzinie" a nie "jesteś potworem, nie zasługujesz, by żyć". To ten świat byłby odrobinę mniej zakłamany. A to pierwszy krok by jakkolwiek iść do przodu. A nie szukać prawdy jak dzieci we mgle, zapominając o najważniejszym. O tym, że każdy ma swoje racje i nie ma jedynie słusznych obiektywnych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones