PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=662242}

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

The Hobbit: The Battle of the Five Armies
7,2 245 527
ocen
7,2 10 1 245527
5,5 25
ocen krytyków
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
powrót do forum filmu Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

W książce pięć armii:

1. gobliny
2. wargowie
3. krasnoludy
4. elfy
5. ludzie

W filme mamy orków, krasnoludów, elfy i ludzi. Kto jest piątą armią?
Wargów nie ma, o goblinach nikt nic nie wspomniał i pojawił się jedynie jeden niewielki oddział, orły pojawiają się znikąd pod koniec bitwy i jest ich jedynie kilka - trudno kilka orłów nazwać armią.

Czyżby piątą armią były nietoperze? W filmie wyglądało to raczej jakby nietoperze należały do armii orków, a nie były osobną armią.

mariusz98_fw

To tekst od Warnera. Może wzięli to z wcześniejszej wersji, kiedy Jackson chciał, żeby orły były piąta armią, a potem zmienił zdanie, a może to tylko domysły tych, którzy opracowali te obrazki, a nie oficjalne stanowisko Jacksona. Są tam zresztą jeszcze drobne błędy, np piszą, że Thorin nie dotrzymał słowa danego Bardowi i Thranduilowi. Bardowi OK, ale Thranduilowi żadnej obietnicy przecież nie składał (jeśli chodzi o podział złota oczywiście).

W filmie jest powiedziane dwa razy, że armie z Dol Guldur i Gundabadu są liczone osobno. Najpierw kiedy Legolas przyjeżdża i rozmawia z Gandalfem, mówi "there is a second army", a potem Bilbo wbiega na Krucze Wzgórze i mówi do Thorina: "Azog has another army". Po polsku też jest wyraźnie o tym zarówno w napisach i w dubbingu - są słowa "druga" i "jeszcze jedna", więc tłumaczy nie należy ewentualnie winić za to, że polscy widzowie nie mieliby szansy tego zauważyć ;)

Gdyby tego było mało, to w spisie scen na płycie scena Nr 30 nazywa się, uwaga ...., "THE FIFTH ARMY", a jest to scena w której Legolas do Gandalfa mówi o armii z Gundabadu.

klaus_kinski

Powinni być wargowie, jak to jest w książce. W filmie orków podzielono na dwie armie. Jedną dowodził Azog, a drugą Bolg. To wszystko.

użytkownik usunięty
obleh

tylko że ta Bolga w ogóle nie została wprowadzona do bitwy

No niewiele jej pokazano. Trochę orków na Kruczym Wzgórzu walczyło z kompanią, a resztę dziabnęły od razu orły. Nietoperze też należały do wojska Bolga.

obleh

Może to zniknięcie Dwalina będzie zwiazane z armią Bolga :)

kamilxxx09

I rydwanem.

użytkownik usunięty
obleh

no niestety i przez to końcówka bitwy jest mega chaotyczna.

klaus_kinski

byli garadiela saruman Elrond i gandalf to byla piata armia moce mieli wieksze jak nikt inny

użytkownik usunięty
lopezik27

aha fajnie tyle że oni nie brali udziału w bitwie bo jeszcze nie trwała...

ocenił(a) film na 8
klaus_kinski

A ja sobie wymyśliłam tak: 1. Krasnoludy. 2. Elfy. 3. Ludzie. 4. Orkowie. 5. Czarodzieje. Przewija się przecież Gandalf Biały, oczywiście Szary itd. Każdy ma swoją koncepcję. Ja sobie tak to wymyśliłam :)

ocenił(a) film na 10
klaus_kinski

Tak sie składa że temat mnie zaciekawił kolejny raz bo film leci w tv i w pewnym momencie Legolas mówi do Gandalfa " Bolg prowadzi drugą armię" czyli druga to armia orków, 3 ludzie, elfy i krasnoludy.

ocenił(a) film na 7
klaus_kinski

Trolloki ze świata koła

ocenił(a) film na 3
klaus_kinski

Piątą armią była ta armia, która przyleciała i pokonała wszystkich w kilka sekund ... czyli orły.

klaus_kinski

Może czarodzieje. A co Gandalf to Elf czy może Krasnolud. O najinteligentniejszych nigdy nikt nie pomyśli. xD

ocenił(a) film na 5
klaus_kinski

Nie było piątej armii ;) powinni być wargowie ;) zamiast tego dostaliśmy nietoperze =D armia Bolga nie może się liczyć jako osobna, bo to tez orkowie, a w nazwie ,,Bitwa 5 armii" chodziło Tolkienowi o 5 różnych ras :) Dlatego ja obstaję ze widzieliśmy jakieś gromadki trolli, goblinów, wargów i nietoperzy, ale tej 5 armii nie było ;)

klaus_kinski

Zdanie z ksiazki "po jednej stronie walczyly gobliny i dzikie wilki, po drugiej - elfy, ludzie i krasnoludy"

klaus_kinski

piątą armią były wszystkie postacie, które nie należały do wyliczonych pierwszych czterech armii, dziękuję można się rozejść

klaus_kinski

Wiem że data itd. ale chcę się wypowiedzieć tylko na temat filmu.

W filmie Hobbit Bitwa Pięciu Armii brały udział
1. Krasnoludy
2. Orki
3. Elfy leśne
4. Ludzie
5. Gobliny (?)

Gobliny można zauważyc w wielu scenach. Gdy Legolas i Tauriel wspinają się na górę Gundabadu, widać kiedy gobliny wychodzą przed orków. W filmie jest fragment, gdzie mówią, że gobliny zawarły rozejm z orkami między innymi dlatego, że chciały zemścić się Thorinie i reszcie, a wcześniej dla zapłaty za głowę Thorina. Orły dotarły na pole bitwy praktycznie na sam koniec, a nietoprze to raczej część składu orków. One je chodowały.
Legolas podczas bitwy był chyba jeszcze zaliczany do elfów leśnych. Dopiero po śmierci Kiliego wyznał ojcu, że nie może wrócić, a poza tym Legolas to nie armia, tylko uczestnik bądź samotnik w bitwie zaliczany do elfów. Tak samo Tauriel pomimo tego, że została wygnana, Beorn, Bilbo, Radagast bądź Gandalf. Orkowie wyruszyli z dwóch miejsc. Pod dowództwem Azoga Plugawego i jego syna Bolga z Morii(lub Dol Guldur) oraz Gundabadu. Była to jedna armia tego samego pochodzenia, tylko innego dowódctwa. Tak samo jak było z Dáinem z Żelaznych Wzgórz i Thorinem. Pod różnymi dowództwami, lecz ta sama "rasa". Robakołaki można zaliczyć do armii orków lub je zlekceważyć. Jest to tylko i wyłacznie moja wypowiedź i nie każdy musi tak samo sądzić. Jak coś źle napisałam to przepraszam.

ocenił(a) film na 7
klaus_kinski

tez sie nad tym zastanawialem moj typ to podział krasnoludów na dwie armie (1 "miniarmia" Throina , 2 ci od jego kuzyna)

no bo mamy poczatkowo:

1 krasnoludy ("miniarmia" Throina)
2 ludzie
3 elfy
4 orki

no i wpada 5 armia czyli krasnoludy od kuzyna Thorina

ocenił(a) film na 7
klaus_kinski

A Orły ?

PrimalElf1512

Orły nie były żadną armią. Pięć armii wygląda następująco:

1. Ludzie
2. Elfy
3. Krasnoludy
4. Armia Azoga
5. Armia Bolga

ocenił(a) film na 7
kamilxxx09

Chociaż armia bolga i azoga to ta sama Orkowie jedni z Dol guldur a drudzy z Gundabadu. (Przepraszam jeśli źle napisałem).

PrimalElf1512

Nie, to nie jest to samo. Armia Azoga to orkowie z Morii zgromadzeni w Dol Guldur, a także trolle, gobliny, trochę wargów i ogry. W armii Bolga byli orkowie z Gundabadu oraz wielkie nietoperze.

ocenił(a) film na 7
kamilxxx09

A ok ale zawsze mi się podczas oglądania tego filmu zdawało że Piąta Armia to Orły choć też miałem na uwadze te dwie armie Orków ale wolałem przemilczeć bo hej Dwie armie orków to i tak armia orków tylko z innych miejsc.

PrimalElf1512

Nie, nie. Nawet rezyser w materiałach dodatkowych wspominał, że piątą armią jest armia Bolga. No i Legolas w filmie również mówi do Gandalfa, że "Jest jeszcze druga armia".

ocenił(a) film na 7
kamilxxx09

Ok rozumiem tylko mówię że początkowo sądziłem inaczej.

PrimalElf1512

Spoczko

ocenił(a) film na 7
kamilxxx09

"Nie, to nie jest to samo. Armia Azoga to orkowie z Morii zgromadzeni w Dol Guldur, a także trolle, gobliny, trochę wargów i ogry. W armii Bolga byli orkowie z Gundabadu oraz wielkie nietoperze"

Bardzo dobrze wyjaśnione. Brawo. Ci co mają jeszcze jakieś wątpliwości, to po tym wpisie już ich mieć nie powinni:)

ocenił(a) film na 7
kamilxxx09

"Orły nie były żadną armią. Pięć armii wygląda następująco:

1. Ludzie
2. Elfy
3. Krasnoludy
4. Armia Azoga
5. Armia Bolga"

Dokładnie tak. Nie chce i nie może być inaczej. Ps. Wiem że odkopuję, ale nieważne:)

ocenił(a) film na 7
klaus_kinski

Mam nadzieję, że po tylu latach już rozwiałeś swoje wątpliwości i rozwiązałeś "zagadkę" kto był tą piąta armią? :)
Dla mnie sprawa była oczywista od samego początku. Bardzo dobrze to wyjaśniają użytkownicy: Suweren, Wahnsinn, Lelen lis, Vivinn i kamilxxx09. Ale domyślam się, że już się zapoznałeś z tymi opiniami. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
klaus_kinski

Mam nadzieję, że po tylu latach już rozwiałeś swoje wątpliwości i rozwiązałeś "zagadkę" kto był tą piątą armią:)
Dla mnie to było oczywiste od początku. Bardzo dobrze to wyjaśnili użytkownicy:
Suweren1, Wahnsinn, lelen lis, Vivinn i kamilxxx09. Ale domyślam się, że już dawno zapoznałeś się z ich opiniami.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones