PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=343217}

Hobbit: Niezwykła podróż

The Hobbit: An Unexpected Journey
7,6 400 446
ocen
7,6 10 1 400446
6,5 33
oceny krytyków
Hobbit: Niezwykła podróż
powrót do forum filmu Hobbit: Niezwykła podróż

Mam zamiar kupić sobie na święta Trylogie Władcy Pierścieni oraz Hobbita. I tutaj nasuwa mis ie
pytanie jak zaczać czytać? Chronologicznie czyli hobbit i potem trylogia czy moze pierw Trylogia i
nastepnie Hobbit? Dodam jeszcze że Trylogię oglądałem wiele razy a na Hobbita wybieram sie w
dizen premiery.

Proszę o zdanie ludzi którzy czytali te książki. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
Proto92

Nie ma dużej różnicy. Hobbit jest książką lekką i wydaje mi się że może być na początek, a potem zabierz się za trylogię. Kiedy już skończysz - możesz się zabrać za prawdziwy klejnot - Silmarillion.

ocenił(a) film na 9
Argaleb

Chyba zacznę tak jak mówisz czyli od Hobbita, lepiej pierw przeczytać książkę i poźniej obejrzeć film

ocenił(a) film na 8
Proto92

Tolkien pisał Hobbita z myślą o swoich... własnych dzieciach. LOTR to z kolei dojrzałe, pisane poważnym, starym językiem arcydzieło literackie po 500+ stron na tom. (Pierwsze 100 stron 1 tomu może nawet przynudzać, szczególnie jeśli widziałeś film)
Zacznij na rozgrzewkę od Hobbita.

Proto92

1. Silmarillion
2. Dzieci Hurina
3. Hobbit
4. Władca
5. Niedokończone opowiesci

I koniecznie pamiętaj żeby kupić wladce i hobbita z tłumaczeniem marii Skibniewskiej. jedyny słuszny i poprawny przekład

ocenił(a) film na 8
katie_17

o tak, sam takie czytałem :) było dobre

ocenił(a) film na 8
katie_17

Czytałem siedem razy w tłumaczeniu pani Skibniewskiej ale w domu mam przekład Marii i Cezarego Frąców i muszę przyznać, że w niektórych momentach jest on dokładniejszy, np. w opisie oblężenia Minas Tirith.

ocenił(a) film na 5
Proto92

Pomijając inne teksty lepiej przeczytać Hobbita przed przesiadką na "Władcę", przy czym nie ma to większego znaczenia, można spokojnie przeczytać w odwrotnej kolejności. W gruncie rzeczy Hobbit skierowany jest bardziej do młodszego odbiorcy, jest dużo lżejszy tematycznie, co nie każdemu może przypaść do gustu. Momentami miewałem wrażenie że obie książki pisał nawet inny autor.

Proto92

Hobbit, Władca, Sillmarilion, Niedokończone, Dzieci Hurina, znowu Władca.

ocenił(a) film na 9
Georgiana_1

ok, a biorac pod uwage chronologiczne dzieje Srodziemia jaka bylaby kolejnosc? Pierwszy Silmarillion a pozniej?

ocenił(a) film na 8
kirkhamemt

Silmalirion, Dzieci Hurina, Hobbit , Władca Pierścieni i wtedy niedokończone opowieści

ocenił(a) film na 10
invisiblepata

A co z księgą zaginionych opowieści?Czytać ją jeszcze przed Silmalirionem?Z góry dzięki za odpowiedź

ocenił(a) film na 8
ericlindros

Tego nie wiem. W Silmalirionie jest streszczenie Dzieci Hurina, rozdział ten nazywa się Turin Turambar.

ocenił(a) film na 9
invisiblepata

Czytac te Dzieci Hurina czy pominąć?

ocenił(a) film na 7
ericlindros

Chcesz zacząć czytać Tolkiena od Silmarilion? Stanowczo odradzam.

ericlindros

Nie słuchaj ludzi doradzających ci czytanie Silmarillionu w pierwszej kolejności. To dość trudna i hmm specyficzna książka, równie dobrze możesz się do Tolkiena na dzień dobry zrazić. Przeczytaj Hobbita i Władcę, wsiąknij w ten świat, jego "klimat" i historię (która w filmach jest przedstawiona baaaardzo wyrywkowo). Wtedy docenisz Silmarillion tak jak na to zasługuje.

ocenił(a) film na 8
Proto92

W zasadzie, jeżeli ktoś chciałby bardzo mocno trzymać się chronologii wydarzeń i ma wszystkie książki Tolkiena, to kolejność powinna być taka:
1. Silmarillion (części: Ainulindalë, Valaquenta, Quenta Silmarillion).
2. Beren i Luthien.
3. Dzieci Hurina.
4. Niedokończone opowieści (część pierwsza, część druga).
5. Silmarillion (części: Akallabeth, Pierścienie Władzy i trzecia era).
6. Hobbit.
7. Władca Pierścieni.
8. Niedokończone opowieści (część trzecia, część czwarta).

2. i 3. w zasadzie są rozszerzoną końcówką Quenta Silmarillion. Poza tym jest to najlepsze, chronologiczne ułożenie dzieł Tolkiena.

ocenił(a) film na 10
LowSkiller

a co z " Opowieści z niebezpiecznego królestwa" ?

Radagast_PL

można czytać ale trudno go dostać

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones