PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=612453}
7,0 4 551
ocen
7,0 10 1 4551
Imaginaerum
powrót do forum filmu Imaginaerum

Znaczenie filmu

ocenił(a) film na 10

Zastanawia mnie znaczenie tego filmu. Słucham Nightwish'a od dość długiego czasu, i oglądając ten film odnoszę wrażenie, że Tuomas mówi w tym filmie o Tarji. Cały film opowiada o jego miłości do niej, o tym jak czerpał inspirację z tego uczucia, o tym, że ciągle, jako artysta, pozostał dzieckiem (Każde dziecko jest artystą. Sztuką jest pozostać nim, gdy się dorośnie~Pablo Picasso), i jako dziecko-artysta (Piotruś Pan) zakochał się w swojej "księżniczce" (swoją drogą, na okładce My Winter Storm Tarja jest...królową lodu. Przypadek? Nie sądzę), postawił ją na piedestale ( zamknięta w szklanej kuli postać, mocny makijaż, podobny do postaci..."The Phoenix" z "My Winter Storm". Porównajcie obydwie, dosadniej już chyba nie można tego przekazać), tak jak Tuomas postawił na piedestale Tarję, o czym wspominane było często w wywiadach po jej wywaleniu z Nightwish. Odczuwał do niej miłość platoniczną, niespełnioną, i bardzo pobudzającą artystycznie, jednak powoli go wyniszczającą, tak, iż w końcu poczuł się jak stetryczały starzec, tracący powoli zmysły, i kontakt z rzeczywistością. Symbolem tego jest scena, gdy goni dziewczynkę, swoją córkę, lecz nigdy jej nie dogania. Ba, nawet nie chce dogonić. Cytując jeden z tekstów Nightwish: Forget the task enjoy the ride, And follow us into the night (Zapomnij o zadaniu, ciesz się z podróży, I podążaj za nami prosto w noc). Tuomas nie dąży do spełnienia, nie dąży do tego, aby Tarja odwzajemniła jego uczucie (pomijam fakt, że ma od dekady męża i dziecko), lecz woli swoje emocje przenieść do świata wymyślonego, do świata marzeń i wizji, gdyż tam miłość będzie wieczna, niezmienna, niemalże doskonała. A na koniec, po napisach końcowych: "Omistettu mun tytoille", czyli "Dedykowane dla mojej dziewczyny".
Być może wydaje się co niektórym że odkrywam Amerykę, ale jak tak widzę znaczenie filmu "Imaginaerium", jako taki go odebrałem, i jako taki pokochałem. Świetna opowieść, świetna muzyka, bardziej do pojmowania sercem, niż umysłem. Dla mnie, 10/10

ocenił(a) film na 9
RealMariachi

Interesująca interpretacja, tak jak teksty Nightwish mają wiele znaczeń i każdy tłumaczy je "pod siebie" tak i film tak działa. To znaczy że się udał. Ps. Jaka jest symbolika jabłka i restałracji?

ocenił(a) film na 10
qprige

Z tego co pamiętam, zanim Tarja poznała swego przyszłego męża, była (ponoć) w krótkim związku z Tuomasem. Być może ona go odtrąciła, a może on odtrącił ją, niewiadomo, lecz pewne jest, że nie potrafił sobie poradzić z uczuciem do niej.

ocenił(a) film na 7
RealMariachi

Dobrze iż napisałeś ten tekst, pozwala lepiej sobie przyswoić film.

RealMariachi

Właśnie obejrzałam połowę filmu i tak samo go odbieram! W ogóle mam wrażenie, że aktorka grająca dorosłą Gem jest trochę podobna do Tarji.

ocenił(a) film na 7
RealMariachi

Wydaje mi się, że Twoja interpretacja to już nadinterpretacja. Film można czytać na wiele sposobów i to go uratowało w moich oczach (bo nie ma nawet 1,5h a jest w nim sporo dłużyzn, z początku chciałam przerwać oglądanie) ale nie potrafię sobie wyobrazić, żeby ten film opowiadał o Tarji. Mogę zaakceptować interpretację filmu jako krytyki samego Tuomasa, ale nie przemawia do mnie teoria jakoby zrobili, choćby w formie ukrytych aluzji, film o jego relacjach z byłą wokalistką. Kiedyś bardziej interesowałam się tym zespołem i wydaje mi się, że on chciał uciec od "ducha" Tarji ciążącego nad zespołem. Nawet jeśli nie łączyła ich miłość, to na pewno była tam jakaś głębsza relacja która ich przerosła, a Tuomas do samego końca sobie z nią nie radził (to szczeniackie wyrzucenie jej z zespołu)
Wydaje mi się, że zespół, a zwłaszcza Tuomas, od dawna są zmęczeni ciągłymi domniemaniami na temat jego relacji z Tarją, dlatego nie wyobrażam sobie żeby nakręcili o tym film ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones