PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1319}

Imię róży

Der Name der Rose
7,7 175 046
ocen
7,7 10 1 175046
7,4 27
ocen krytyków
Imię róży
powrót do forum filmu Imię róży

Ron Perlman.

ocenił(a) film na 7

Ron Perlman nawet nie potrzebował charakteryzacji do tego filmu.

ocenił(a) film na 8
iKloszard

Do Walki o ogień jako jedyny też chyba nie...:) Aczkolwiek bardzo go lubię

ocenił(a) film na 7
Miss_kiss

Właśnie czytam książkę "Walka o ogień". Potem obejrzę film i będę miał okazję sam się o tym przekonać. Jak byłem małym chłopcem (gdzieś między 6, a 8 rokiem życia) to udało mi się obejrzeć kawałek tego filmu na VHS, ale ostatecznie stchórzyłem - film był dla mnie za straszny, hehe. Teraz mam 26 lat, nie boję się i obejrzę ten film! :D

ocenił(a) film na 8
iKloszard

Znajomy ma na kompie i jak się zgasi światło, na dużym ekranie to roooobi wrażenie! I w ogóle nie widać, że to już taki stary film!

ocenił(a) film na 10
iKloszard

Watch out for the draco who cometh in futurum to gnaw your anima!
Lá morte e supra nos!
Tu contemplar l'apocalypsum, eh? La-bas, nous avons il Diablo...

ocenił(a) film na 8
iKloszard

To się nazywa ewolucja. Natura w swej nieskończonej wiedzy i potędze wiedziała, że Ron zostanie aktorem, więc już zawczasu przygotowała go do tego zawodu.

iKloszard

apropo Perlamna (jako garbusa), mam pytanie:

SPOJLERYYYYYYY !!!!!!!!!!!!! Po co mnisi trzymali upośledzonego garbusa (Perlman) w klasztorze? I w dodatku jak się potem okazało czcił on Lucyfera? I DLACZEGO chciał zabić Williama zrzucając na niego kamień i dlaczego nic z tym nie zrobiono?

dlugi_dzony

W książce jest bardzo ważnym elementem przedstawienie jego postaci. Jest on mnichem benedyktyńskim (dlatego też ten klasztor), lecz wcześniej przynależał do dolcynistów/braci apostolskich. Byli oni heretykami w oczach Kościoła, propagowali ubóstwo Chrystusa i wykorzystywali swoją pozycję i liczbę zabijając sprzeciwiającym się ich wierze. W gruncie rzeczy były to bandy złodziejskie, które wykorzystywały Kościół do mordowania i grabieży. Inkwizycja ich potępiła i ścigała. Salvatore znalazł schronienie w tym konkretnym klasztorze, bo chronił go Remigiusz, dla którego ten sprowadzał dziwki. Willhelm z Baskerville był ich ogromnym przeciwnikiem (dolcynistów), bo sam jako franciszkanin nie mógł znieść wykorzystywania ich podobnej ideologii i religii do celów własnych. Dlatego też Salvatore jest bohaterom bardzo nieprzychylny i zrzuca m.in. kamień na Willhelma. Motyw odprawianych przez Salvatora obrzędów, to z kolei ukazanie jego fascynacji magią. Bardzo go to interesowało, a że Kościół określał czary jako narzędzie diabła, stąd widzimy, jak to określiłeś "czczenie" Lucyfera ;)
Mam nadzieję, ze troche wyklarowałem, ale sytuacja jest bardziej złożona - typowe dla książek. Polecam przeczytać.

Black_Smog

dzięki wielkie za rozjaśnienie :)

ocenił(a) film na 8
iKloszard

Zagrał genialnie, a jak pięknie śpiewał na stosie. Takie role zawsze się będzie pamiętać...

iKloszard

dokladnie, typ jest stworzony do grania takich rol, w walce o ogien tez wygladal idealnie xD

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones