PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1213}

Indiana Jones i ostatnia krucjata

Indiana Jones and the Last Crusade
7,7 250 836
ocen
7,7 10 1 250836
8,0 36
ocen krytyków
Indiana Jones i ostatnia krucjata
powrót do forum filmu Indiana Jones i ostatnia krucjata

Gdy rozwiązywał drugą zagadkę - imię Boga, to twierdził że jest to Jehowa. A przecież wiadomo że właściwe słowo to Jahwe, a Jehowa to błędna interpretacja zapisu hebrajskiego, w którym są same spółgłoski.

ocenił(a) film na 10
Hagan

Nie błędna tylko jedna z wielu. Tak na prawdę nie wiadomo jak oryginalnie
czytało się to słowo, chociaż faktycznie "Jahwe" to najbardziej
prawdopodobna możliwość. Ale Kościół dopiero w na przełomie XIX i XX wieku
przychylił się do tej formy. Wcześniej używano różnych form, a widocznie
rycerze pierwszej krucjaty używali formy "Jehowa". Polecam artykuł:
http://pl.wikipedia.org/wiki/JHWH#Wymowa
chociaż pewnie w angielskiej wikipedii będzie więcej o tym napisane ;)

Jeszcze mogę napisać taką ciekawostkę, skąd wzięły się samogłoski w słowie
"Jehowah" (a przynajmniej tak nam kiedyś opowiadał ksiądz - może był w
błędzie). Podobno wzięto je ze słowa "Adonai" czyli "Pan", a na przestrzeni
wieków pierwsze A zmieniło się na E. Ktoś jest to w stanie potwierdzić?

ocenił(a) film na 9
Hagan

obie formy są absolutnie poprawne. W zapisie hebrajskim używa sie wyłącznie spółgłosek, więc imię boże zapisuje się tetragramem JHWH, a samogłoski nie są znane. powiedziałabym nawet że to właśnie forma Jahwe jest obecnie uważana za przestarzałą, a Jehowa za poprawną. miałam okazję czytać kilka książek, w których pada imię boże i jest właśnie w formie Jehowa. myślę że fakt że Indiana użył tej formy nie dowodzi że Harrison jest ŚJ;) co do samych Świadków Jehowy- owszem w swojej nazwie używają właśnie tej formy imienia, ale nie uważają żę]e Jahwe jest niepoprawna czy zła, wręcz przeciwnie w ich przekładzie Biblii (którą posiadam więc wiem) występuję imię Jahwe wielokrotnie. ja bardziej nie rozumiem dlaczego kościół katolicki nie używa tego imienia i we wszystkich przekładach Pisma Świętego zastapiło je zwrotami Pan i Bóg (które są oczywiscie poprawne, ale nie wystepuja we wszystkich tych miejscach)

ocenił(a) film na 10
joana020

Poczytałem trochę na temat Imienia Boga i doszedłem w sumie do dwóch wniosków: po pierwsze naukowcy uważają, że imię "Jehowa" zostało utworzone przez Europejskich Chrześcijan, którzy nie znali tzw. zasady Qere perpetuum - w księgach hebrajskich, poniżej słowa "JHWH" było umieszczone często słowo "Adonai", co oznaczało, że przy czytaniu Biblii należy w tym miejscu mówić "Pan" ("Adonai"), a nie czytać Imię Boże. Nie znając tej zasady pierwszy Europejscy Chrześcijanie odczytali dopisane poniżej słowo jako samogłoski i utworzyli "Jahovah", co następnie zmieniło sie na "Jehovah" (dodano przegłos). Ponadto problem jest jeszcze taki, że według hebrajskich praw dodawania samogłosek, wymowa "Jehowa" jest prawie niemożliwa. Natomiast "Jahwe" to najbardziej prawdopodobna wymowa tego imienia, która została stworzona na podstawie najwcześniejszych źródeł i przekazów. No cóż, pewnie oryginalnej wymowy nie poznamy nigdy i właśnie dlatego Kościół odszedł od pisania Imienia Bożego i wprowadza raczej określenia Pan i Bóg. Można by się też pokusić o pisanie wszędzie tam gdzie trzeba "JHWH", ale to by było chyba hiper-poprawne, nie mówiąc już o tym, że byłby problem z czytaniem ;)

Aha, drugi wniosek: jeśli faktycznie imię "Jehowa" zostało wprowadzone przez Europejskich Chrześcijan, to rycerze pierwszej krucjaty (którzy w filmie zbudowali Świątynię Słońca i wymyślili trzy próby do Św. Graala) prawdopodobnie używali właśnie imienia "Jehowa".

Czyli podsumowując umieszczenie liter "IEHOVAH" w filmie jest jak najbardziej poprawne ;) Niezła ciekawostka :D

mszynisz

Pozostaje mi pogratulować wiedzy i podziękować za wyjaśnienie tej kwestii. Cóż, ja czerpałem wiedzę z katechezy w szkole średniej, katecheta pewnie miał gotowca na lekcję, jak ma przedstawić objaśnienie imienia bożego.

Hagan

prawdziwę imię BOGA...jest na tej stronie.

amightywind(kropka)com

ocenił(a) film na 10
Hagan

tylko i wyłącznie JEHOWA to jest przez archeologów udowodnione nawet żydzi tak twierdzą

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones