PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=682011}
6,7 98 112
ocen
6,7 10 1 98112
5,4 14
ocen krytyków
Kamienie na szaniec
powrót do forum filmu Kamienie na szaniec

Film jest tak słaby, że brakuje mi słów na opisanie. Z książką, czy z rzeczywistymi wydarzeniami bohaterów ma chyba tylko 1% wspólnego. Nie można oczekiwać wiele po ekranizacji książki, bo wiadomo, że film nigdy nie dorówna ale na litość Boską... w tym przypadku ręce opadają. Wstyd, że o takich bohaterach nie postarali się o dobry film.

DonJurando

Kompletnie olali postać Alka. Zośka zachowywał się jak jakiś psychol. Polecam wersje z 1977.

ocenił(a) film na 2
DonJurando

Niestety zgadzam się w 100%. Nudne, słabo zagrane, postacie papierowe... Czytałam książkę pół życia temu, ale nie wierzę, że tego się nie dało zrobić lepiej.

ocenił(a) film na 3
katkanna

Dało się zrobić lepiej.

Jeśli chodzi o aktorstwo, to ja zwróciłam uwagę tylko na Tomasza Ziętka.
Pomijając kolor włosów, z twarzy i sylwetki dość podobny do Janka Bytnara, charakter i sposób bycia również pokrywa się ze źródłami historycznymi. Myślę, że wyróżniał się na tle innych, trochę nijakich i drętwych bohaterów.

Zośka to nie Zośka. Trudno powiedzieć, kim właściwie jest ten człowiek. Reżyser mógł chyba się postarać o lepszy dobór aktora do tej roli.
Tak się zastanawiam, który z aktorów młodego pokolenia mógłby sprostać oczekiwaniom widzów i przynajmniej wizualnie przypominać Tadeusza Zawadzkiego, skoro scenariusz odbierał możliwość ukazania podobieństwa na innych płaszczyznach takich jak charakter lub typ osobowości (co jak co, ale Zośka nie był narwanym cholerykiem).

No i oczywiście, co już było dość często podnoszone na forum: zupełnie niepotrzebne kreacje kobiece (za wyjątkiem Matki i Siostry Rudego).
Zamiast jałowych scen z Monią czy Halą, można było trochę tego nieszczęsnego Alka "przemycić". Jest tyle informacji na temat tego jak wyglądały Jego ostatnie godziny; zupełnie nie wiem, dlaczego reżyser tych źródeł nie wykorzystał (wspomnienia Basi czy Siostry Alka).

ocenił(a) film na 5
MinnIe27

Nic dodać, nic ująć, zgadzam się z Tobą co do słowa.

ocenił(a) film na 3
inferno_22

Wolałabym nie mieć racji, a w zamian obejrzeć dobry film.

ocenił(a) film na 5
MinnIe27

Z tym też się niestety zgadzam. Bardzo lubię (jeśli można to tak nazwać) historię Rudego, Zośki i Alka. Nie spodziewałam się, żeby jakikolwiek film mógł w pełni ją oddać albo przybliżyć ich postacie bardziej niż książka, ale do końca miałam nadzieję, że będę miło zaskoczona. Tymczasem wyszło gorzej niż mogłam przypuszczać. Jako historia całkowicie fikcyjna nie wypadłaby tragicznie, ale jako film opierający się na historii prawdziwych ludzi jednak mnie rozczarował. Bardzo :(

MinnIe27

Zgadza się - tylko "Rudy" jakoś pasuje do pierwowzoru, natomiast "Alek" to w tym filmie kompletne nieporozumienie - od doboru aktora począwszy, a skończywszy na tym, że to jakaś papierowa postać.

DonJurando

Zgadza się - porażka. Pan reżyser chyba nie oglądał "Akcji pod Arsenałem", która bije jego film pod każdym względem.

DonJurando

Zgadzam się, że film beznadziejny, ale nie zgodzę się z tym, że ekranizacja nigdy nie dorówna książce.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones