Karbala (2015)

plakat - Karbala (2015)

recenzje Redakcji

(1)
  • "Karbala" odpowiada na typowo polskie kompleksy. A właściwie jeden – niedocenienia. Świat się nie dowiedział i nie powiedział: "dziękujemy, Polacy" – a to refren stale powracający w polskiej publicystyce historycznej. Niewdzięczni Austriacy zapomnieli o wiktorii wiedeńskiej i jeszcze wzięli udział w rozbiorach; Europa zapomniała, jak ocaliliśmy ją przed bolszewicką nawałą w 1920, a Brytyjczycy – jak złamaliśmy kod enigmy. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 22%

recenzje Użytkowników

(4)
  • "Helikopter w ogniu" PL

autor: kulak4 zaufany recenzent

Nie bez kozery opatrzyłem recenzję filmu odrobinę zadziornym tytułem, gdyż "Karbala" czerpie sowitymi garściami z kultowego dzieła Ridley'a Scotta. "Helikopter w ogniu" w wydaniu polskim przypomina swego protoplastę montażem, ujęciami oraz motywami muzycznymi przewijającymi się w ciągu całego seansu (...). Patrząc przez pryzmat śmiesznego zaplecza finansowego i trudności piętrzących się na planie produkcji, wojenne, męskie kino w wydaniu biało-czerwonym stanowi udany produkt eksportowy, który bez większego zażenowania można pokazać braciom zza oceanu." czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 85%
  • Cena odwagi

autor: Krzychu_800 zaufany recenzent

Pewien słynny grecki filozof wypowiedział niegdyś przerażające, aczkolwiek w pełni oddające naszą ponurą rzeczywistość słowa: "Tylko umarli ujrzeli koniec wojny". Ten nieśmiertelny cytat stanowi idealne podsumowanie dotychczasowych działań wielu militarnych jednostek stacjonujących na terenie będącego istną bombą zegarową Iraku. Ten ogarnięty wojną kraj zmusza wrogą armię do ciągłych interwencji, mających na celu zapobiegnięcie szerzącemu się terroryzmowi. O jednej z takich misji opowiada "Karbala" - jeden z najbardziej oczekiwanych filmów ostatnich lat, który ma szansę zabłysnąć także na arenie międzynarodowej. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 77%
  • Ogółem film wypada całkiem dobrze w pojedynczych scenach. Co nam jednak po poprawnie wyreżyserowanych scenach, kiedy sam scenariusz jest bardzo miałki. Dobre aranżowanie scen szczególnie batalistycznych to nadal za mało, kiedy nie stoi za tym autentycznie przekonująca i poruszająca historia. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 64%
  • Gdyby sporządzić listę najgłośniejszych polskich filmów wojennych ostatnich lat, zapewne okazałoby się, że niewiele z nich po swojej jakże rozdmuchanej premierze zdobyło szacunek widzów, a jeszcze mniej na niego zasłużyło. Większość naszych ... czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 55%
multimedia