PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=271956}
6,8 221 973
oceny
6,8 10 1 221973
5,5 32
oceny krytyków
Katyń
powrót do forum filmu Katyń

PRZEMILCZANE ZBRODNIE - Prof. dr hab. Jerzy Robert Nowak

"Jak mordowano Polaków

Gdy rozpoczynałem pisanie książki o antypolskich postawach Żydów na Kresach po 17 września
1939 r., zdawałem sobie dobrze sprawę z rozmiarów kolaboracji Żydów z sowieckimi
najeźdźcami w administracji, propagandzie, nadzorze deportacji Polaków czy ogromnej fali
żydowskich donosów przeciw Polakom.

Nie miałem natomiast pełnego wyobrażenia o ilości zabójstw na Polakach popełnionych przez
zbolszewizowanych Żydów. A nierzadko zbrodnie te były dokonywane z wyrafinowanym
sadyzmem, jak świadczą niektóre z relacji nadesłanych do mnie przez czytelników. Dodajmy
również, że żydowskiego pochodzenia śledczy i kaci więzienni, kresowi Fejginowie i Morele,
należeli do najbardziej bezwzględnych i wyrafinowanych oprawców.

Szczególnie dużo przypadków mordowania Polaków przez zbolszewizowanych Żydów miało
miejsce w dwóch okresach: w pierwszych tygodniach po 17 września 1939 r. i w czasie
pospiesznej "ewakuacji" więźniów po napaści Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 r.

Są wśród tych zabójstw historie zbrodni szczególnie spektakularnych i bezwzględnych, tak jak
jawny mord na kilku polskich działaczach studenckich na Politechnice Lwowskiej w październiku
1939 r. zabitych pod zarzutami antysemityzmu czy wymordowanie 8 dominikanów z klasztoru w
Czortkowie przez żydowskich NKWD-zistów w czerwcu 1941 r.

Znamienny był fakt, że zabójstwa Polaków dokonywane przez skomunizowanych Żydów na ogół
wcale nie ograniczały się do osób, z którymi sami Żydzi mieli osobiście poprzednio jakieś
konflikty. Częstokroć zabijano przypadkowo wybranych polskich żołnierzy, oficerów, urzędników,
duchownych czy po prostu ludzi zamożniejszych - tak jak hrabiostwo Skirmunt. Nierzadko
zabójstwa na Polkach były dokonywane przez prosowieckich Żydów wspólnie ze
zbolszewizowanymi Białorusinami czy Ukraińcami.

Wiązała się z tym sprawa udziału wielu Żydów w wyłapywaniu polskich oficerów, przebranych po
cywilnemu lub jako zwykłych żołnierzy, co w rezultacie doprowadziło do ich przyszłej śmierci,
powiększając "listę katyńską"."


"Zdradzieckie strzaly zza wegla

Relacje z tamtych lat dowodza, ze zydowscy dywersanci uciekali sie do zdradzieckich strzalów z
ukrycia nie tylko do wojsk polskich, ale w ogóle do ludnosci cywilnej, chcac wywolac
zamieszanie i panike.

Rotmistrz Narcyz Lopianowski, dowódca 2. szwadronu 101. Pulku Ulanów walczacego w
obronie przed bolszewikami we wrzesniu 1939 roku wspominal: Podczas tych ciezkich chwil,
najbardziej nieprzyjemne bylo zachowanie sie grup zlozonych prawie wylacznie z miejscowych
Zydów. Szczególniej utkwila mi w pamieci ulica Dominikanska, gdzie strzaly padaly nie tylko z
broni recznej, lecz i z rkm, ustawionego na dachu, oraz granatów recznych, rzucanych z okien
domów (cyt. za R. Szawlowski: Wojna polsko-sowiecka 1939, Warszawa 1997, t. 2, s. 80).

Halina Araszkiewicz - we wrzesniu 1939 roku uczennica szkoly w Grodnie relacjonowala po
latach - w 1984 roku: Po poludniu poszlysmy z ciocia, zeby cos za to kupic. Az tu na ul.
Brygidzkiej zaczeto strzelac. Patrzymy, na balkonach Zydzi z czerwonymi opaskami strzelaja po
ulicy do ludzi (...). Kolo domu ktos powiedzial, ze Zwiazek Radziecki przekroczyl nasze granice
(cyt. za: R. Szawlowski, op.cit., t. 2, s. 191).

Brunon Hlebowicz, ówczesny nauczyciel i dzialacz harcerski w Grodnie, uczestnik obrony
miasta, wspominal po latach w relacji o tamtym okresie: Juz wiedzielismy, ze poprzedniej nocy
wybuchla rebelia komunistycznozydowska. Strzelano do policji, strzelano do zolnierzy, do
pojedynczych osób, ale bunt zlikwidowano zarówno w samym miescie Grodnie, jak i w
miasteczkach takich, jak Ostryna czy Jeziory, jak Indura (cyt. za R. Szawlowski: op.cit., t. 2, s. 58)."

ocenił(a) film na 8
skarbekzgor

Tego powinni uczyć nasze dzieci na lekcjach historii.

skarbekzgor

Dlatego w tym filmie nie ma prawdy historycznej. Nie było słowa o tym, ze to NKWD stało za zbrodnią katyńską, a w większości to NKWD tworzyli Żydzi. W Katyniu zginęło również ok, 20 tys Rosjan. W filmie też nie było o tym ani słowa.

David_Haye

NKWD stworzył Polak czyli Feliks Dzierżyński.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Silarox

Miło mi że się przedstawiasz ale historii się doucz a potem będziemy rozmawiać.

exar_3

Przy twoim ilorazie inteligencji możesz rozmawiać tylko ze szczotką klozetową. A nie, czekaj... nawet ona jest od ciebie mądrzejsza.

exar_3

Widzisz exar, i tu popełniłeś błąd. Po jego pierwszym wpisie, powinieneś był zauważyć, że z "tym" nie ma sensu rozmawiać, niestety odpisałeś i znowu dostałeś w twarz... wyciągaj wnioski, nie rozmawiaj z krawężnikiem.

Astrox

Idąc twoim tokiem rozumowania (bo myśleć nie potrafisz) - nikt nie może z tobą rozmawiać, ale cóż, towje IQ kłody mówi wszystko.

Silarox

Nie interesują mnie popisy chamstwa, bezczelności i miernych obelg, także faktycznie sobie nie porozmawiamy. Ale nie krępuj się, poszczekaj sobie jeszcze, na koszt firmy!

Astrox

Nie, nie będę. Przecież nie jestem tobą.

exar_3

Nie siej fermentu. Dzierżyński stworzył Czeka. NKWD stało się bardziej znaczące kilka lat po śmierci Dzierżyńskiego.

bydlakbiznesu

Sianiem fermentu są właśnie wypowiedzi takie jak pierwsza w tym wątku. Przeczytaj sobie listę nazwisk ofiar mordu w Katyniu. Może coś cię oświeci.

ocenił(a) film na 7
exar_3

Jaki tam Polak. Każdy komunista to beznarodowiec. Tak samo Polak, Sowiet, Anglik, Francuz czy Żyd. Co ostatni byli najgorsi, bo nie mając państwa wysługiwali się kolejnym reżimom.

David_Haye

Kto wam tych bzdur nawciskał?
Przeczytajcie sobie chociaż raz imiona i nazwiska ofiar masakry katyńskiej.
Poza tymi, które bezsprzecznie wskazują na osoby pochodzenia żydowskiego, są jeszcze ci, których nazwiska nie zdradzają tożsamości etniczno-religijnej.
Opamiętajcie się, bo tą propagandę o Żydach mordujących Polaków w Katyniu ostatnio częściej się słyszy....

bedu0905

Propagandą to jest, że w Katyniu mordowali Rosjanie.

David_Haye

Kto mordował, oświeć mnie.

David_Haye

Hah, niezle wyedytowałeś swój komentarz. Do historyjki nie pasowało?

bedu0905

Widać, ze historii nie znasz kompletnie. No cóż nie wszyscy potrafią dążyć do znalezienia faktów historycznych. Żydzi już teraz próbują zmieniać historie, zawsze to oni są tymi biednymi i uciśnionymi. My jako Polacy nawet lektury w szkołach mamy o tym, jak to Żydzi zawsze byli mordowani i poszkodowani. Cokolwiek złego na Żydów nie powiesz to zaraz antysemita. Fakty są takie, ze w NKWD byli Żydzi i mordowali Polaków. Oczywiście nie sami Żydzi..

Mateusz_Glapinski

A o Polakach w NKWD wiesz? Bo akurat komuniści w swoich strukturach mieli wszystkie narodowości tego regionu. Czy wg IPN w NKWD to już sami Żydzi(bezpanstwowi oczywiście, jak to IPN lubi)? Można by się tak siłować w nieskończoność, tylko jaki sens? Mnie to szczerze w zasadzie nie obchodzi. Czasami tylko wypłynie naiwność i reaguje na takie np bzdury jakie produkujesz. W końcu ręce opadają jak się dzisiaj widzi fanatyków, którzy twierdzą, ze istnieje jakikolwiek święty naród, włącznie z maryjnym cudem polskim. Bo zdajesz sobie sprawę z tego, ze Polacy z kategorii gnidowanych szmalcowników mordowali bądź przyczyniali się do śmierci tych Polaków, którzy postępowali podczas wojny jak na dobrego człowieka przystało?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Mateusz_Glapinski

No tak, wiadomo. Grupka starych Żydów, siedząca w tajemnym pokoju i planująca jak tu zaszkodzić całemu światu, a przede wszystkim wspaniałej Polsce. To ja jako jeden z tej okropnej nacji serdecznie cię pozdrawiam. I współczuje, bo jeżeli ty uważasz, ze antysemita nie jesteś, a jednocześnie posługujesz się pojęciem nacji, żeby przypisać wielu milionom ludzi negatywne cechy, to z pewnością zbyt łatwo ci w życiu z takim umysłem nie jest.
A co do wersjonowania historii - twoja jest świetna. Z gatunku czarnego humoru - a taki personalnie lubię najbardziej. Mało śmieszne są przypadki, kiedy ktoś jak ty zapomina, ze to fikcja.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Mateusz_Glapinski

I widzisz, nawet do tego palca nie przyłożyłem, a sam się zdyskredytowales... O taki typ propagandzistow nawet się martwic nie trzeba - to z głupoty.

A gdybys w swoim braku antysemityzmu pod „takie przypadki” podporządkował sobie ogólnie obecność Żydów w Polsce, to muszę cię zmartwić - akurat nas delikatnie przybywa ;)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Mateusz_Glapinski

Mam nadzieje tylko, ze kiedyś ten polskojezyczny rząd, z pozmienianymi nazwiskami z Żydowskich, w końcu zniknie z tego kraju. Nic bardziej nie szkodzi Polsce jak ta nacja. Zreszta co ja mówię tylko Polsce.. Tacy biedni i uciśnieni ci Żydzi od zawsze..

Mateusz_Glapinski

No i pięknie, teraz pokazałeś 100%. Jak to dać człowiekowi lopate, a sam wykopie sobie grób - niesamowicie to Mateuszu zaprezentowałeś.
Pierwsza cześć tematu odpuszczę, zbyt przesiąknięty tym „brakiem” antysemityzmu jesteś.
Dorzucę ci tylko na koniec ciekawostkę - widzisz, nazwiska Żydów, które zostały oryginalnie nadane w Polsce, nie musza mieć niemieckiego wydźwięku. Moje np kończy się na wspaniała końcówkę -Ski, jak twoje i zostało tak przydzielone w oryginale ;).
Tak podsumowując, podczas wojny największe moralne piz*y donosiły na Żydów. Dzisiaj podobne piz*dy nie potrafią przełknąć faktu, ze tacy jak oni i podczas wojny istnieli.

ocenił(a) film na 10
skarbekzgor

Wpisy szmalcowników także tu

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones