Klątwa obfitości

2018 1 godz. 10 min.
7,3 144
oceny
7,3 10 144
291
chce zobaczyć
{"type":"film","id":814611,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Kl%C4%85twa+obfito%C5%9Bci-2018-814611/tv","text":"W TV"}]}

Położony na bogatych złożach ropy Park Narodowy Yasuní w Ekwadorze to jeden z najbardziej bioróżnorodnych obszarów świata i dom dla rdzennych plemion, które nie zrezygnowały ze swojej tradycyjnej kultury. Właśnie ich przywódcy są głównymi bohaterami filmu Ewy Ewart, dokumentującego losy tzw. Inicjatywy Yasuní – ekwadorskiej propozycji, by pozostawić ropę w ziemi w zamian za finansową rekompensatę ze strony międzynarodowej społeczności. Dla mieszkańców amazońskiej dżungli dalsze wiercenia oznaczają dosłownie koniec świata, ale pytanie, czy mamy szanse ograniczyć eksploatację paliw kopalnych i zapobiec ekologicznej katastrofie, dotyczy nas wszystkich.

opis festiwalowy

Bohaterami dokumentu są przywódcy rdzennych plemion zamieszkujących mieszczący się na ziemiach Ekwadoru Park Narodowy Yasuní. Nie zdecydowali się oni na rezygnację ze swojej kultury i do dziś kultywują wielowiekową tradycję, żyjąc w całkowitej zgodzie z naturą. Ewa Ewart w swym filmie szczególną uwagę poświęca Inicjatywie Yasuní. Taką nazwę nadano ekwadorskiej propozycji, która zakłada zaniechanie eksploatacji złóż ropy naftowej, w którą bogaty jest owy obszar w zamian za finansową rekompensatę ze strony społeczności międzynarodowej. Kontynuacja wierceń oznaczałaby nie tylko unicestwienie amazońskiej dżungli, ale katastrofę naturalną o globalnym zasięgu.

platforma vod