type.film.name

Kobieta i mężczyzna

Un homme et une femme
1966
1 godz. 42 min.
7,5 3 747
ocen
7,5 10 1 3747
5 937
chce zobaczyć
7,0 6
ocen krytyków
Kierowca rajdowy i młoda wdowa poznają się w nadmorskim miasteczku, do którego przyjeżdżają co tydzień by odwiedzać swe dzieci chodzące tu do szkoły. Czy rodzące się... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Kobieta i mężczyzna vod.label.see_where_to_watch

profession.director.name

profession.screenwriter.name

genre.title

label.production_country

label.premiere

Oscar
Film zdobył 2 nagrody Oscar, 7 innych nagród i 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Kierowca rajdowy i młoda wdowa poznają się w nadmorskim miasteczku, do którego przyjeżdżają co tydzień by odwiedzać swe dzieci chodzące tu do szkoły. Czy rodzące się między bohaterami uczucie pokona odczuwany przez oboje lęk przed nim? Piekny film, piękna muzyka. Złota Palma w Cannes '66 i dwa Oscary.

studio
Les Films 13
tytuł oryg.
Un homme et une femme
inne tytuły
A Man and a Woman Wielka Brytania
A Man and a Woman USA
A Man and a Woman Kanada
Więcej...
Claude Lelouch pierwotnie chciał obsadzić w roli Anne Gauthier Romy Schneider. Niestety, ich pierwsze spotkanie w Normandii okazało się katastrofą. Schneider, nie przeczytawszy jeszcze scenariusza, zasypała go krytycznymi uwagami. Ostudziło to zapał reżysera do tego stopnia, że streszczając intrygę planowanego filmu zrobił to w tak mało zachęcający sposób, żeby mieć pewność, że aktorka sama nie będzie chciała uczestniczyć w projekcie.
Za pierwszym razem Anouk Aimée odmówiła udziału w scenie toczącej się na statku, czym poważnie naraziła się Claude'owi Lelouchowi. Reżyser odpłacił się pięknym za nadobne - postanowił zrezygnować z współpracy i zastąpić krnąbrną aktorkę inną artystką. Niemalże natychmiast po sprzeczce skontaktował się z Annie Girardot. Ostatecznie jednak wszystko ułożyło się dobrze - nazajutrz Anouk Aimée odstąpiła od swojej pochopnie podjętej decyzji i zdjęcia potoczyły się dalej według ustalonego harmonogramu.
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Saintes-Maries-de-la-Mer, Deauville i w Paryżu (Francja).
Kto by pomyślał, że polski dystrybutor będzie lepiej wychowany niż francuski reżyser i scenarzysta? Oryginalny tytuł brzmi w dosłownym przekładzie "Mężczyzna i kobieta" ("Un homme et une femme"). Film w dniu premiery był ostatnią deską ratunku dla firmy producenckiej Claude'a Leloucha, Les Film 13. Jego poprzednie pięć projektów były katastrofą,... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych