Jean-Louis Trintignant 

Jean-Louis Xavier Trintignant

8,3
2 927 ocen gry aktorskiej
Jean-Louis Trintignant
Francuski aktor filmowy i teatralny. Przerwawszy studia prawnicze przybył do Paryża, by uczyć się aktorstwa. Tuż po filmowym debiucie - "Gdyby wszyscy ludzie dobrej woli" - zdobył światową sławę rolą w "I Bóg stworzył kobietę". Po trzyletniej służbie wojskowej w Algierii, zdobywał renomę od nowa, w teatrze rolą Hamleta, w kinie - serią ról refleksyjnych młodzieńców: "Niebezpieczne związki", "Fanfaron". Już wtedy jednak potrafił zagrać twardego mężczyznę w "Pojedynku na wyspie". Zmianę przyniosła rola wdowca w "Kobiecie i mężczyźnie". Grał też w większości filmach swojej żony Nadine Trintignant. W latach 90 po ciężkim wypadku (od którego chodzi o lasce), nadał swoim rolom nową jakość. Ojciec aktorki Marie Trintignant, tragicznie zmarłej w 2003.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 11 grudnia 1930

data śmierci: 17 czerwca 2022

miejsce urodzenia: Piolenc, Francja

wzrost: 172 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, inną nagrodę oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Stéphane Audran (18.11.1954 - 1956, rozwód); 2. Nadine Trintignant (11.12.1961 - 1976, rozwód), 3 dzieci: Marie (ur. 21.01.1962), Pauline i Vincent (ur. 03.09.1973); 3. Marianne Hoepfner (od 2000)
Został wybrany do roli w filmie ''Fanfaron'' ze względu na podobieństwo do Jacquesa Perrina - który tuż po rozpoczęciu zdjęć wycofał się z udziału w produkcji na rzecz "Kroniki rodzinnej".
Odrzucił proponowaną mu przez Bernardo Bertolucciego rolę Paula w filmie "Ostatnie tango w Paryżu", głównym powodem rezygnacji był wstyd wywołany lekturą scenariusza. Podobnych oporów nie miał natomiast Marlon Brando, który ostatecznie wziął udział w zdjęciach.
Claude Lelouch proponował mu jedną z głównych ról w filmie "Przygoda jest przygodą". Aktor jednak odmówił, gdyż planowane zdjęcia miały odbywać się w Ameryce Łacińskiej, gdzie była bardzo niepewna sytuacja polityczna. Ostatecznie autorzy podjęli decyzję o współpracy z Lino VenturąJacquesem Brelem i Charlesem Dennerem.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jest w nim i w jego grze coś hipnotyzującego i porywczego. Pełen klasy i uroku stworzył w latach 60. nowy typ bohatera filmowego we Francji - wrażliwego i inteligentnego. Trintignant umie jak nikt inny wykreować postać nerwową, nieco cyniczną, niepozbawioną życiowego wigoru i wewnętrznego erotyzmu. Skupia uwagę dzięki...

więcej

Uważam,że nominacja do Oscara za rolę pierszoplanową bardziej jemu się należała niż E. Riva

We Francji ma bardzo wysoka pozycje, choć nie zdobył takiej światowej sląwy jak Delon. Bardzo lubie filmy z Delonem, zwlaszcza starsze kryminały, które maja jakis niepowtarzalny klimat, ale Trintignant ma to cos czego brak Delonowi - "głebię", tajemnicę; trudno to precyzyjnie określic.

Dlaczego nie ma tutaj tak ważnego wątku jak związek z Brigitte Bardot? To dla niego
odeszła od Vadima ( po 7 - letnim związku). Myślę, że jest to dość znaczące. Byli ze sobą od
" I bóg stworzył kobietę" do jego wstąpienia do wojska.

Przynam,ze jak dotąd widziałem tylko jeden film z jego udziałem,a mianowicie "Trzy kolory.Czerwony".Uważam,że jako Sędzia był genialny!Nikt inny nie mógłby zagrać tej roli tak jak on.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones