Jean-Louis Trintignant 

Jean-Louis Xavier Trintignant

8,4
2 582 oceny gry aktorskiej
Jean-Louis Trintignant
Francuski aktor filmowy i teatralny. Przerwawszy studia prawnicze przybył do Paryża, by uczyć się aktorstwa. Tuż po filmowym debiucie - "Gdyby wszyscy ludzie dobrej woli" - zdobył światową sławę rolą w "I Bóg stworzył kobietę". Po trzyletniej służbie wojskowej w Algierii, zdobywał renomę od nowa, w teatrze rolą Hamleta, w kinie - serią ról refleksyjnych młodzieńców: "Niebezpieczne związki", "Fanfaron". Już wtedy jednak potrafił zagrać twardego mężczyznę w "Pojedynku na wyspie". Zmianę przyniosła rola wdowca w "Kobiecie i mężczyźnie". Grał też w większości filmach swojej żony Nadine Trintignant. W latach 90 po ciężkim wypadku (od którego chodzi o lasce), nadał swoim rolom nową jakość. Ojciec aktorki Marie Trintignant, tragicznie zmarłej w 2003.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 11 grudnia 1930

data śmierci: 17 czerwca 2022

miejsce urodzenia: Piolenc, Francja

wzrost: 172 cm

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 1 inna nagroda i 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Stéphane Audran (18.11.1954 - 1956, rozwód); 2. Nadine Trintignant (11.12.1961 - 1976, rozwód), 3 dzieci: Marie (ur. 21.01.1962), Pauline i Vincent (ur. 03.09.1973); 3. Marianne Hoepfner (od 2000)
Został wybrany do roli w filmie ''Fanfaron'' ze względu na podobieństwo do Jacquesa Perrina - który tuż po rozpoczęciu zdjęć wycofał się z udziału w produkcji na rzecz "Kroniki rodzinnej".
Odrzucił proponowaną mu przez Bernardo Bertolucciego rolę Paula w filmie "Ostatnie tango w Paryżu", głównym powodem rezygnacji był wstyd wywołany lekturą scenariusza. Podobnych oporów nie miał natomiast Marlon Brando, który ostatecznie wziął udział w zdjęciach.
Claude Lelouch proponował mu jedną z głównych ról w filmie "Przygoda jest przygodą". Aktor jednak odmówił, gdyż planowane zdjęcia miały odbywać się w Ameryce Łacińskiej, gdzie była bardzo niepewna sytuacja polityczna. Ostatecznie autorzy podjęli decyzję o współpracy z Lino VenturąJacquesem Brelem i Charlesem Dennerem.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych