Koniec świata

2015 38 min.
7,1 297
ocen
7,1 10 297
175
chce zobaczyć
{"rate":8.0,"count":1}
{"type":"film","id":742540,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Koniec+%C5%9Bwiata-2015-742540/tv","text":"W TV"}]}

"Koniec świata" to kameralny film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie - pogotowie, inni dzwonią do studia radiowego, w którym prowadzący zadaje pytanie o koniec świata - co on znaczy dla każdego z nas. Jego rozmówcy opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat - słyszymy je w karetce, w biurze monitoringu miejskiego, gdzie na dziesiątkach ekranów widać nocne życie miasta. To klamra spajająca film i źródło najważniejszych pytań.

opis producenta

21 grudnia 2012 roku. Kilka minut po północy. Tego dnia zgodnie z kalendarzem Majów miał nastąpić koniec świata. Prowadzący nocną audycję radiową namawia słuchaczy do zwierzeń na temat tego, co dla nich oznacza koniec otaczającej ich przestrzeni i czasu. Samotni, niespokojni ludzie – mieszkańcy wielkiego miasta – dzwonią i opowiadają o swoich rozterkach, emocjach i niepokojach. Wszystkich łączy chęć rozmowy z drugim człowiekiem. Niektórzy próbują przerwać samotność, telefonując na pogotowie. Inni do zwierzeń wykorzystują sesje terapeutyczne albo zwykłą taksówkę, która przemierza ulice śpiącego miasta. Każdy z nich musi zostać wysłuchany chociaż ten jeden raz. "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk to dokumentalna podróż kreowana poprzez narrację kolejnych „opowiadających” – tych, którzy pragną przerwać ciszę. Przepowiednia o zbliżającym się końcu istnienia staje się jedynie punktem wyjścia do nocnych zwierzeń, które wybrzmiewają w trakcie tej jednej grudniowej nocy.

opis festiwalowy