PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34019}

Konwój

Convoy
7,2 12 282
oceny
7,2 10 1 12282
6,2 6
ocen krytyków
Konwój
powrót do forum filmu Konwój

Typowy obraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej lat 70-80. Wszech obecny brak przestrzegania,stosowania i tworzenia prawa zarówno przez obywateli jak i policję. Przerażający jest fakt że policja bezkarnie mogła wszystko robić. Sama fabuła i pomysł jest średni . Głównych bohater za powiedzmy wykroczenie ucieka przez 3 stany i nikt go nie potrafi zatrzymać a jak już to zrobią z takim rozmachem że w Europie ten szeryf dostał bym 100 lat wyroku za to. To tak ogółem ale najważniejsze są w tym filmie Amerykańskie Ciężarówki (18 kołowce) które są prawdziwą legendą i każdemu fanowi Trucków polecam ten film bo są tu one na ekranie przez cały film. "Główną rolę" odegrały MACKi alę są też Kenworthy i Internationale. Nie ma za to jak by na przekór Fordów choć przecież to również Amerykańska marka. Warto też zwrócić uwagę na piękną Ali MacGraw :)

ocenił(a) film na 3
GeorgeKaplan

Jaki jest wzór na wyliczanie tych 18 kół?

dyg

Wystarczy policzyć : 2 koła osi przedniej, 4 koła drugiej osi i 4 koła trzeciej osi (bo w ciężarówce są podwójne koła "bliźniaki) no i do tego dwie osie w naczepie po 4 koła na oś . Wynik 18

GeorgeKaplan

Ale , ale. Standardowy ciągnik ma 2 osie, to już mamy 4 koła mniej. Natomiast standardowa naczepa ma 3 osie ale na pojedynczych. Czyli standartowo mamy ciągnik 2+4 + naczepa 2+2+2= 12 kół. Trzyosiowe ciągniki to tzw ciężkie, a naczepy na bliźniakach też tzw ciężki. Standartowe użyłem w znaczeniu najczęściej spotykane.

iowa74

To ci napisałeś jest prawdą ale w europejskich ciezarowkach. W USA jest inaczej. Tam większość ma 18 kół. Dwa na osi skrętnej, 8 na dwóch osiach pędnych w ciągniku i 8 w naczepie na dwóch osiach

ocenił(a) film na 9
GeorgeKaplan

Sory, ale chyba oglądaliśmy inne filmy.. No ale jeśli ktoś skupia się na liczeniu kół, to mamy taki efekt... A na poważnie - nie, film nie jest o ciężarówkach, ani nawet o pięknych 'blacharkach' - to film o poszukiwaniu wolności i o tym, jakie niesie konsekwencje. Jest tu sporo scen, przemawiających za tą tezą (oprócz deklaracji reżysera), np. słowa Gumowej Kaczki: "Już wiem, co przyciągnęło wszystkich tych ludzi tutaj. Oni nie mają nikogo innego, kto by się za nimi wstawił" (cytat z pamięci). Mógłbym mnożyć przykłady... Tak więc, wolność ukazana została ze zgoła innej perspektywy, jak tylko "wolność od..." - bo wolność jako większy zakres odpowiedzialności. I widać, że brzemię tak rozumianej wolności zaczyna ciążyć bohaterowi tak, że na końcu staje na rozdrożu. Według mnie to bardzo mądry film i cieszę się, że wczoraj (po latach) do niego wróciłem - dzięki temu doceniłem i zamysł twórców, i wszystkie smaczki tego, ocierającego się seksownie o arcydzieło, obrazu...

ocenił(a) film na 8
romantycznysceptyk

Wolność od i wolność do - chyba tego samego teoretyka słuchamy ;)

ocenił(a) film na 7
GeorgeKaplan

Która ciężarówka to Optimus?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones