Kingdom of Heaven

2 godz. 25 min.
7,2 169 335
ocen
7,2 10 169335
38 584
chce zobaczyć
5,8 11
ocen krytyków
{"rate":5.818182,"count":11}
{"type":"film","id":108083,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Kingdom+of+Heaven-2005-108083/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Królestwo niebieskie
 • Beszad ocenił(a) ten film na: 4

  Szkoda, że film, zrealizowany z takim rozmachem i budżetem, nie był oparty na rzetelnych konsultacjach historycznych. Twórcy poszli w kino propagandowe, powielając szablon chrześcijan jako dzikich hipokrytów, a muzułmanów jako szlachetnych wojowników (takie continuum kulturowej ojkofobii).

  Kuriozum stają się dwie przemowy pod koniec filmu - pierwsza, kiedy Balian z Ibelinu (vel Ibelin z Ramli) wygłasza przemówienie w stylu dobrego socjalisty (że mury i cała Jerozolima nic nie znaczą, bo trzeba ratować ludzi). Druga, gdy głos zabiera patriarcha, namawiając do przejścia na islam - dodając, że potem się odpokutuje. Kompletna nieznajomość mentalności średniowiecza!

  Oczywiście miało wtedy miejsce wiele podłości, ale pewne słowa w tamtych czasach nie miały prawa paść - i zakwestionowałby je każdy magister historii. Przy tak kasowym filmie zabrakło pieniędzy na magistra? ;)

 • Krzypur ocenił(a) ten film na: 4

  Beszad Przy tak kasowych filmach zawsze brakuje pieniędzy na magistra, bo kolorowe pierdółki są taśmą nośną ideologicznych "przesłań"... wiesz przecież kogo? czego?

 • alfonskarim ocenił(a) ten film na: 6

  Beszad Rzeczywiście, trochę przesadzili z przedstawieniem chrześcijan w dobrym świetle