PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=204585}

Królowa

The Queen
7,0 58 301
ocen
7,0 10 1 58301
7,2 27
ocen krytyków
Królowa
powrót do forum filmu Królowa

wybielacz

ocenił(a) film na 7

Właściwie to nie wiem czego spodziewałem się po "Królowej". Wydaje mi się, że raczej niczego bardziej lub mniej precyzyjnie określonego. Poszedłem na ten film z świeżą, otwartą głową, poprostu zobaczyć z ciekawości czy rzeczywiście Helen Mirren zagrała rewelacyjnie.

Zacznę może od plusów. Po pierwsze wszyscy aktorzy spisali się wyśmienicie - faktycznie Mirren przoduje, i za to co stworzyła na ekranie, należą się wielkie brawa - ale warto też zwrócić uwagę choćby na Michaela Sheena, który gra Toniego Blaira, Jamesa Cromwella - książe Philip, czy Alexa Jenningsa - Książę Karol. Wszyscy spisali się na prawdę dobrze.

Na plus można zaliczyć także bardzo ładne zdjęcia oraz ciekawą i wpadającą w ucho muzykę Alexandra Desplat.

"Królowa" jest całkiem dobrym filmem o kilku dniach z życia Angielskiego Dworu Królewskiego. Bardzo szczególnych dniach bo tuż po śmierci uwielbianej przez opinię publiczną księżnej Diany. "Królowa" jest obrazem poważnym, ale bez przesady. Jest tu parę luźniejszych i śmiesznych scen. Film trzyma w napięciu, dialogi są napisane dobrze, a pojawiające się co jakiś czas zdjęcia archiwalne oddają atmosferę tamtych dni i przekonuja widza, że wersja wydarzeń prezentowana przez twórców może być prawdziwa. No właśnie, problem jest z tym "może"...

Przez cały czas trwania filmu zastanawiałem się "a skąd oni to wiedzą?" Skąd twórcy filmu - a w szczególności Peter Morgan - scenarzysta - wie, że akurat tak wyglądał tydzień z życia Królowej, premiera itd. Na ile prawdą jest, że to Królowa matka odradza Elżbiecie II ustąpienie z tronu, skąd pomysł na tak negatywne przedstawienie księcia Philipa, luźne zachowanie Blaira, i niejako "wybielenie" postaci Królowej, jej postępowania, kontrowersyjnych decyzji? Czy film nie jest robiony pod publiczkę? Ku pokrzepieniu serc? Cały czas miałem wrażenie, że Morgan zafundował nam zwykłą bajeczkę, którą sprzedaje jako przedstawienie autentycznych wydarzeń, faktów. i to mi sie w "Królowej" nie podoba. Udawanie rzeczywistości...

Ponadto ten film w zamierzeniu miał nam przedstawić Królową w trochę innym świetle, jakoś ją wytłumaczyć, niejako "uczłowieczyć" - co po części mu się faktycznie udało - ale jednak wg mnie nie do końca. O dziwo bardziej mnie wzruszyła historia Diany - całkiem nawet rozbudowana, czego się nie spodziewałem - niż tytułowej Królowej, o której zdania (negatywnego) nie zmieniłem, a nawet bardziej się w nim utwierdziłem. Jak dla mnie to film ten jest jakby hołdem - obawiam sie, że nie zamierzenie - dla Diany. Jest po trosze opowieścią o jej życiu i to właśnie ta strona "Królowej" bardziej do mnie dotarła , poruszyła, urzekła...

7/10

ocenił(a) film na 8
milczacy

Scenariusz musiał zostać opartym na czymś wiarygodnym, w końcu jest to zbyt "niebezpieczny" temat, żeby wymyślać niestworzone sytuacje. Na pewno nieprawdziwym był motyw z jeleniem, zbyt wydumany, chociaż wydaje mi się, że była to aluzja do śmierci Diany (Brytyjczycy chyba nadal nie mogą się z tym pogodzić). Zgadzam się, że film miał być czymś w rodzaju rozgrzeszenia królowej, ale nie tylko. Wedug mnie, miał również ukazać jak zmieniają się (powoli, ale zmieniają) zasady obowiązujące na dworze. Tematem była nie tylko reakcja królowej na śmierć Diany, ale także zrozumienie przez królową, że musi wprowadzić nowe zmiany(chociaż w rzeczywistości prędzej zrobią to jej wnuki niż ona sama) jej rozterki i wahania, upadek zasad, które wpojono jej w dzieciństwie.
Dla mnie bardzo kontrowersyjnymi słowami była wypowiedź Karola, że poddani tak domagają się ukazania żalu przez królową, bo nie znali tej drugiej Diany, ktora była na codzień. Kochali kogoś, kogo nie znali. To mogło wywołać niemałe burze. Czy film jest hołdem dla Diany? Owszem, można tak stwierdzić, ale nie opowiada on tylko o Dianie. Coż, film jak dla mnie dość kontrowersyjny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones