1 godz. 28 min.
6,7 649
ocen
6,7 10 649
502
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":1}
{"type":"film","id":89,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Kroniki+domowe-1997-89/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Kroniki domowe
 • PokahontaZz ocenił(a) ten film na: 8

  Ładnie nakręcony, przepełniają go ciepłe barwy, dobrze oddany sielski klimat. Ogląda się z uśmiechem. Dobre dialogi, klimat. Grażyna Szapołowska jak zawsze z klasą i na poziomie, Stanisława Cielińska znakomicie wczuła się w rolę ;)

 • esforty ocenił(a) ten film na: 7

  PokahontaZz Skojarzenia są dwa. Pierwsze, niejako narzucające się samo: Fellini i ,,Amarcord". Tam i tu jest młody narrator opowiadający o świecie ze swego dzieciństwa, opowiadający z czułością i tęsknotą, a przecież nierzadko szydzący z ówczesnego obyczaju . Przewaga filmu Felliniego min. polega na tym, że jego opis jest uniwersalny na tyle, że znajduje odniesienia do czasu, w których powstał.Film Wosiewicza jest o czasach, których już nie ma. Ale ja odkrywam, dla siebie, jeszcze jedno skojarzenie z ,,Amarcord'em". To muzyka, tam Nino Rota tu Wojciech Waglewski, stylistycznie odlegli, ale synergia muzyki i obrazu równie mistrzowska, w obu przypadkach nienachalnie, za to twórczo korzystająca z etnicznej inspiracji.
  Drugie skojarzenie, pozornie bardziej odległe, uczuciowo nie do odrzucenia to ,,realizm magiczny". Zgoda, przefiltrowany przez wrażliwość p. Wosiewicza ale obecny nie tylko w finałowej scenie. Cały wątek Melanii to realizm magiczny w postaci czystej, podobnie Matka(ach!, ta p. Szapołowska tuląca widza swoim wdziękiem i kobiecością) jest kobietą z nie tamtego świata( sugerowane magiczne zdolności,kobieca delikatność...). Z takim odczytaniem filmu komponują się też wystylizowane kadry, nie pozbawione malarskich inicjacji. Całość zaś taktownie pozbawiona wulgarności i przaśności tamtego okresu. Za muzykę i mistrzowskie oprawienie nią obrazu gwiazdka ,,7".
  Good night,and good luck, esforty.
  7/10

 • esforty A mi film skojarzył się z "Blaszanym bębenkiem"