PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=200092}

Krwawy diament

Blood Diamond
7,5 266 111
ocen
7,5 10 1 266111
6,4 17
ocen krytyków
Krwawy diament
powrót do forum filmu Krwawy diament

Zamiast oszlifować diament jakim jest tak świetny pomysł, Amerykanie przemielili go na proch chcąc stworzyć kino akcji pełne kwiecistych monologów w przerwie między strzelaniną. Tego można było się jednak spodziewać po Edwardzie Zwicku, który nigdy nie umiał dawkować w swoich filmach patosu, ckliwości i efekciarstwa. Mimo tego kupił on publiczność, co wielce mnie dziwi.
To świetnie że Hollywood nadal nie boi się sięgać po społecznie zaangażowaną tematykę. Niestety nie mogło obyć się jednak bez absurdów. Będziemy więc musieli uwierzyć, że bohater w 10 minut czasu ekranowego cudem unika okaleczenia, znajduje najdroższy diament świata, a później udaje mu się z nim uciec., bo akurat gdy ma być zabity, rząd przypuszcza zbrojny atak na siedzibę ZRR w której się znajduje... Później jest nie gorzej: prawie każdą rozmowę przerywa grad kul, a wtedy na planie pojawia się DiCaprio, uchyla się przed pociskami i śledzony przez dynamiczną kamerę wychodzi prawie z każdej opresji. Na swej drodze spotyka oczywiście silną niewiastę, z którą wymienia się doświadczeniami z dzieciństwa, a także przechodzi małe nawrócenie.
Niedorzeczności scenariusza idą w parze z zdjęciami, które za często pasują do MTV. Dzieci z karabinami recytują groźne teksty w rytm rapowej muzyki, a spokoje wioski są ukazane jako sielankowe krainy gdy w tle pobrzmiewa melancholijna melodia. Strona wizualna oraz sporadyczne sceny humorystyczne niestety niezbyt korespondują z przesłaniem, więc czasami nie wiedziałem czy mam się na tym filmie dobrze bawić czy też zastanowić. Być może po prostu wszystko na raz?
Nie jest tragicznie, lecz obsada i fabuła kazały spodziewać się czegoś lepszego. Dostałem za to przypowieść o tym że dobro zawsze powinno tryumfować.

ocenił(a) film na 3
Lucky_luke

To co film zrobił z tym tematem jest tragiczne i dołujące. Wyszedł pretensjonalny filmik z wręcz ohydnym zakończeniem, którego najwyraźniejszym przesłaniem jest coś w stylu "Teraz w Afryce dobrze, prawie wszyscy żyją długo i szczęśliwie więc możesz spokojnie zeżreć swój popcorn i iść spać, nie ma się czym przejmować zatem śmiało możesz kupować pierścionki z diamentem, prawda?". To mnie dobiło.

ocenił(a) film na 5
Martin von Carstein

Tak, tak zgadzam się z powyższymi wypowiedziami. Obejrzałam wczoraj i od patosu, efekciarstwa, pretensjonalności mnie zemdliło. Film sztampowy, przewidywalny i z morałem. Bleee
Nawet leo mnie nie uwiódł, oj nie.

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Chyba piszesz o innym filmie. Dobro nie triumfowało... Kamień trafił do banku, Van de Kamp na wolności, 200000 dzieci w armii i gdzie tu u diabła dobro wygrało?

ocenił(a) film na 10
Lucky_luke

A gdzie ty te kwieciste monologi widziałeś ?? 95% rozmów jest rzeczowych o interesach, a o doświadczeniu z dzieciństwa Di Caprio powiedział dosłownie 3 zdania do tej pani przez cały film. Co do strzałów, czy dzieci z karabinami - przecież akcja rozgrywa sie w czasie wojny, w kraju pogrążonym w chaosie, gdzie gość idzie po diament ryzykując życie, więc co byś chciał , żeby nie było strzelanin ? Wręcz przeciwnie, moment ataku rebeliantów na stolice świetnie zrealizowany, Di Caprio "unika" kul bo najzwyczajniej w świecie nikt specjalnie na niego nie poluje - zauważ to nie Rambo gdzie jest 100 żołnierzy na jednego. Tutaj jest on po prostu jednym z cywili, więc to że przeżył, szczególnie, że miał doświadczenie wojenne nie jest niczym nadzwyczajnym.
Myśle, że idealny byłby dla ciebie film Gerry , tam akcja sprosta twoim wymaganiom a i dialogów za dużo nie ma :)

bbmistrz

Podpisuję się pod powyższym

Ten film ma dla mnie jeszcze jeden ogromny plus - brak wątku miłosnego, a nawet jeśli Archer przespał się tamtej nocy z Maddy, to reżyser oszczędził tych scen widzom

Nie wiem, o co chodzi założycielowi tematu. Film skupia się wyłącznie na problemie nielegalnego handlu diamentami, gdzie pieniądze ze sprzedaży idą na zakup broni dla rebeliantów terroryzujących Sierra Leone. W filmie nie brakuje wielu scen przemocy. A to że Leoś się pokręcił chwilami na ekranie? Mój Boże, chociaż jedno głośne nazwisko musi być w filmie, żeby ludzie chcieli przyjść do kina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones