Książę i dybuk

2017 1 godz. 22 min.
7,0 1 455
ocen
7,0 10 1455
1 839
chce zobaczyć
7,2 9
ocen krytyków
{"rate":7.22222,"count":9}
powrót do forum filmu Książę i dybuk
 • 1. Podczas tego dokumentu przytaczane były fragmenty dziennika Waksa. W nich opisywał postać, którą wspomina (mężczyznę). Wg mojej teorii jest to jego miłość (w filmie również wspomniano o jego homoseksualizmie). Być może to był powód, przez który został wykluczony ze swojej rodziny w Kowlu (o tym wspominają jego krewni z Tel Awiwu). Być może pokochał jakiegoś mężczyznę ze swojej miejscowości. Drugi powód, który mógł być przyczyną odejścia to zmiana wiary na rzymsko-katolickie.

  A jeżeli jego miłość to katolik z Kowla, dla którego porzucił swoją wiarę? Albo jeszcze inaczej, a jeżeli to właśnie jego opętał "dybuk"***?

  ***"Dybuk" dramat przedstawia historię miłości Lei i Chonena. Chonen traci życie, rażony nieziemską siłą, gdy się dowiaduje, że Sender, ojciec Lei, zgodził się na zaręczyny córki z innym kandydatem. Na weselu Chonen wstępuje w ciało Lei jako dybuk. Sender udaje się z córką do cadyka z Miropola, by ten odprawił egzorcyzmy i wypędził ducha. Okazuje się, że tych dwoje młodych ludzi było sobie przeznaczonych jeszcze przed urodzeniem przez przysięgę ojców.


  Dybuk to w folklorze żydowskim duch zmarłego, który nawiedza ciało żyjącej osoby. W latach 1912–1914 An-ski zbierał materiały do badań etnograficznych wśród żydowskich mieszkańców sztetli na Wołyniu i Podolu.


  2. Miał arystokratyczny sposób bycia, "urodzony arystokrata".

  Dwa filmy Waszyńskiego to: "Jaśnie pan szofer" oraz "Jego ekscelencja subiekt". Grafolog oceniający charakter pisma Waszyńskiego stwierdził, że zmiana sposobu zapisu litery "T" wskazuje na mitomanię i wiara w kreowaną przez siebie rzeczywistość. Wykreował się na księcia i uwierzył w to. Czyżby jego twórczość miała wpływ na jego życiorys? Czy czerpał pomysł na siebie z filmów, które nakręcił?

  Dokument genialny. Tutaj poruszyłam tylko dwie kwestie jego życiorysu, a tego jest więcej, dużo więcej. Fantastyczne jest to jak bardzo jego twórczość i życie są ze sobą powiązane. Można snuć teorie na temat jego życiorysu oraz bawić się w "łączenie kropek".

 • Ewiatko ocenił(a) ten film na: 8

  7215 W gruncie rzeczy, to on sam się wykluczył ze społeczności żydowskiej, zmienił nazwisko i imię na polskie i przeszedł na wiarę katolicką, bo chcial mieć zapewne łatwiejszy start w karierze filmowej.