PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=202908}

Labirynt fauna

El laberinto del fauno
7,3 240 316
ocen
7,3 10 1 240316
7,5 31
ocen krytyków
Labirynt fauna
powrót do forum filmu Labirynt fauna

Czytając teorie innych użytkowników filmwebu po pierwszym obejrzeniu myślałem, że świat fantastyczny jest prawdziwy, że Faun, wróżki i inne stwory nie są tylko wymysłem Ofelii. Jednak po obejrzeniu filmu po raz drugi, jestem przekonany, że tak właśnie jest.
Ofelii przyszło dorastać w bardzo trudnych czasach. Odskocznią dla niej był świat książek, bo już od pierwszych scen dowiadujemy się, że czyta bardzo dużo bajek, na co jej mama mówi, że już dawno powinna z tego wyrosnąć. Kiedy powóz się zatrzymuje, Ofelia widzi wróżkę, która nie jest widoczna dla jej matki.
Tak samo w końcowych scenach, widzimy sytuację rozgrywającą się w labiryncie z perspektywy jej ojczyma, i okazuje się że dziewczynka rozmawia z powietrzem.
Po tym jak Ofelia uciekła z bratem, do jej pokoju weszła Mercedes i zauważyła na ścianie obok jej łóżka namalowane drzwi. To też jasny znak, że gdy Ofelia wyobrażała sobie ukryte w ścianie drzwi do innego pokoju, okazały się one tylko wytworem jej bujnej wyobraźni, bo gdyby były prawdziwe, to nie pozostałby raczej po nich żaden ślad.
Zwykły świat był dla dziewczynki koszmarnym miejscem, dlatego uciekała w świat fantazji. Być może cierpiała na jakiś rodzaj schizofrenii, przez co nie mogła odróżnić świata wymyślonego od realnego.
W chwili śmierci Ofelii dziewczynka w 100% przenosi się do wymyślonego świata, w którym czekają na nią jej rodzice. I właśnie ten moment rozwalił mnie do reszty.
Być może wg reżysera po śmierci dusza człowieka przenosi się do miejsca, w które ten człowiek wierzy w trakcie swojego życia. Brzmi trochę naiwnie, ale tak to sobie próbuję tłumaczyć.

ocenił(a) film na 10
Daraxus

Z całą pewnością to była jej wyobraźnia ale czy wyobraźnia sama w sobie nie jest prawdziwa? Wystąpiła korelacja pomiędzy zdrowieniem/pogorszeniem stanu zdrowia matki z umieszczeniem pod łóżkiem korzenia i późniejszego spalenia go. Ja bym to interpretował, to tak, że chociaż obraz był wymyślony, to jej stan emocjonalny miał realny wpływ na rzeczywistość(taka mocna psychodela) . Co do śmierci to po prostu sądzę, że to były ostateczne urojenia mózgu w stanie agonii, a nie przeniesienie się do innego świata.

ocenił(a) film na 10
regal20

W sumie Most Do Terabithii ma lekko podobną historię. Tam też mamy wyimaginowany świat, który wydaje się być realistyczny za sprawą dość mocnej wyobraźni głównych bohaterów. Z tą różnicą, że Most ma nieco cieplejszą atmosferę, nie licząc śmierci Leslie.

ocenił(a) film na 8
regal20

Mówi się, że tuż przed śmiercią stan człowieka ulega poprawie i wydaje się, że wszystko będzie już dobrze. I z tej perspektywy niewinna zabawa Ofelii w żaden sposób nie wpłynęła na poprawę zdrowia jej matki, ot po prostu w tym momencie Carmen poczuła się lepiej, zaś mała dziewczynka połączyła te dwa fakty ze sobą, poprzez imaginację.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones