Lady Macbeth

1 godz. 29 min.
6,3 10 533
oceny
6,3 10 10533
12 275
chce zobaczyć
7,1 14
ocen krytyków
{"rate":7.071429,"count":14}
{"type":"film","id":759174,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Lady+Macbeth-2016-759174/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Lady M.
 • nemezis1212 ocenił(a) ten film na: 8

  Debiutujący reżyser William Oldroyd zabiera nas do epoki wiktoriańsko - przemysłowej w tle wrzosowiska , nieustannie wiejący wiatr i przenikliwe zimno, które będzie nam towarzyszyło.
  Inspiracją do scenariusza było opowiadanie N. Leskova "Powiatowa lady Makbet" z XIX wiecznej Rosji, autor czerpał z Szekspira.
  Andrzej Wajda nakręcił w 1961 roku film pod tym tytułem w koprodukcji polsko - jugosłowiańskiej.
  Scena ślubu otwiera film, skupiamy się głównie na młodziutkiej pannie młodej, emanuje blaskiem bieli, która ogląda się, uśmiecha, konsternacja jej towarzyszy, w tle słyszymy modlitwy, urzeka niewinnością i ciekawością .
  Po ślubie bardzo szybko rola Katherine zostaje sprowadzona do elementu prokreacyjnego i ozdobnego, od czasu do czasu worek treningowy dla teścia, natomiast dla obojga mężczyzn istota niższa, więc ograniczona, ubezwłasnowolniona i bezkarnie można było jej ubliżać , psychicznie i fizycznie nękać.
  Każdego ranka służąca wiąże Katherine mocno gorset, symbolizujący w świecie mężczyzn zniewolenie, model patriarchalny , ograniczenie swobody, zakaz opuszczania domu, konsumpcja małżeńska męża dysfunkcyjnego sprowadza się do onanizowania.
  Skrępowanie gorsetem w idealnym, minimalistycznym wyposażeniu wiktoriańskiej rezydencji, barwy stonowane, przygaszone stanowią doskonałe uzupełnienie zjawiskowych sukien w długich statycznych kadrach.
  Klimat oddający klaustrofobiczny , zamknięty obszar poruszania się przez młodą mężatkę, etykieta, wymagania mężczyzn czynią obraz bardzo chłodny, zimny i bardzo duszący, momentami brakuje powietrza.
  Minimalizm dialog i obcowanie z bohaterami , wszechogarniająca nas cisza daje duże pole do dopowiadania , uzupełniania lub własnego interpretowania.
  Metamorfoza młodziutkiej kobiety w modliszkę, głęboko skrywany temperament, odkrywanie sfery cielesnej i czerpanie przyjemności, mroczność i perwersja znajdzie ujście w eliminowaniu przeszkód, nieokiełznana natura odsłoni swe zimne i pokrętne oblicze...trybiki ruszyły i nikt nie zatrzyma kobiety, która została upokorzona.
  Bardzo dobry debiut reżysera wspierany niezwykłymi kobietami.
  Zacznijmy od głównej roli Florence Pugh, która fantastycznie pociągnęła kreację zbrodniczej damy, pozostawiając pozostała obsadę w cieniu, skradła kadry łącząc niewinność z wyrachowaniem, perwersją i niepohamowaną żądzą władzy, biada temu , kto jej na drodze stanie.
  Ari Wegner zaczarowała wiktoriański klimat długimi , statycznymi ujęciami, oświetlenie, przygaszone naturalne barwy, perfekcjonizm.
  Ekipa od scenografii - Jacqueline Abrahams i Thalia Ecclestone, kostiumolog - Holly Waddington, scenarzystka Alice Birch.
  Wystudiowany, wypieszczony obraz.

 • nemezis1212 Hej ! właśnie obejrzałam ten film.No i robi wrażenie,film sie nie dłuży zleciał szybko co jest dużym plusem bo fabuła trzyma w napieciu ;) Jednakże nurtuje mnie pytanie co ona zrobiła tej Annie ze przestała mówić? jakaś trucizna ? psychologiczny aspekt szoku jest naciągany i mało prawdobodobny...

 • nemezis1212 ocenił(a) ten film na: 8

  AbsyntiaNightray Film oglądałam dość dawno, spróbuję sobie przypomnieć. Pozdrawiam

 • Ewiatko ocenił(a) ten film na: 7

  AbsyntiaNightray Chyba tym razem nic nie zrobiła. Anna byla w szoku po śmierci teścia, nawet płakała, może sadzila, że otrula go grzybami, które przecież
  je zbierała

 • nemezis1212 Jaki ten film jest dobry, a głównej aktorce wróżę wielką karierę. Powiew świeżości w kinie. Oby więcej takich odkryć.

 • nemezis1212 ocenił(a) ten film na: 8

  emilkap88 Tak, tak i jeszcze raz Tak!

 • frequentviewer ocenił(a) ten film na: 7

  nemezis1212 Tak, bardzo trafna recenzja. Może tylko egzotyczne akcenty niezbyt uzasadnione. Skąd tylu Afrykanów na głębokiej angielskiej prowincji w XIX wieku? Raczej nie przemieszczali się wówczas z brytyjskich kolonii.

 • nemezis1212 ocenił(a) ten film na: 8

  frequentviewer Zarysowanie klimatu kolonialnego.