film

Lisbon Story

1994
1h 40m
7,4 5 493
oceny
7,4 10 1 5493
6,8 10
ocen krytyków
Philip przyjeżdża do Lizbony pomóc przyjacielowi podczas kręcenia filmu. Zobacz pełny opis
Lisbon Story zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Philip Winter (Rüdiger Vogler) otrzymuje pewnego dnia dziwną pocztówkę od swojego przyjaciela, reżysera Friedricha Monroe (Patrick Bauchau). Treść jest następująca: "Drogi Philipie. Nie mogę kontynuować m.o.s S.O.S.! Przyjeżdżaj do Lizbony z całą aparaturą a.s.a.p. Ściskam, Fritz." To swoiste wołanie o pomoc dotyczy nowego filmu Fritza,Philip Winter (Rüdiger Vogler) otrzymuje pewnego dnia dziwną pocztówkę od swojego przyjaciela, reżysera Friedricha Monroe (Patrick Bauchau). Treść jest następująca: "Drogi Philipie. Nie mogę kontynuować m.o.s S.O.S.! Przyjeżdżaj do Lizbony z całą aparaturą a.s.a.p. Ściskam, Fritz." To swoiste wołanie o pomoc dotyczy nowego filmu Fritza, który początkowo chciał zrealizować go bez dźwięku. Jednak po tym, jak utknął w martwym punkcie zwraca się o pomoc do swego przyjaciel dźwiękowca, aby ten pomógł mu w realizacji projektu.

dystrybucja
Gutek Film
studio
Madragoa Filmes / Road Movies Filmproduktion
inne tytuły
Zdjęcia do filmu kręcono w następujących miejscach: Frankfurt nad Menem (Niemcy), Lizbona (Portugalia) oraz Paryż (Francja).
Początkowo miał to być dokument promujący Lizbonę. Dopiero po wprowadzeniu fikcyjnych wydarzeń przez Wima Wendersa, film przekształcony został w fabularny.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

"Przyjemnie jechać o niczym nie myśląc, mijając tylko opowieści i cienie historii. Język krajobrazu wszędzie jest ten sam, opowiada o starym kontynencie ogarniętym na przemian wojną i pokojem"

Lizbońska opowieść to hołd w stronę stolicy, człowieka i kina jednak główna rolę odgrywa tu muzyka zespołu Madredeus, inspirującego się muzyką fado.
Fado, XIX wieczne powstanie tego gatunku w biednych dzielnicach portowych miast portugalskich, melancholijny klimat o przeznaczeniu, złym losie...
Muzyka fado będzie nam...

więcej

Wyobraź sobie uczucie artysty, który każdym atomem przeżywa obraz – buntując się przeciw własnym ograniczeniom, które nijak mogą rozwijać się w świecie, który powoli traci wartości. Sam gubi się w wizji sztuki – ma przed sobą obraz szerzącej się mody na miernotę. Wątpi w odbiorców, być może patrzy na nich przez pryzmat...

więcej

CIAO FEDERICO !

ocenił(a) film na 10

"Lisbon Story" to wbrew pozorom ie film o Lizbonie (choć w jakimś stopniu o tym też).

To film o KINIE i powstały z miłości do kina

To HOŁD i PODZIĘKOWANIE Wendersa dla FELLINIEGO za wszystkie jego piękne filmy o zwyczajuchach i dziwakach

dla DŻIGI WIERTOWA za wyobraźnię i jego "CZŁOWIEKA Z KAMERĄ"

i...

mistrzostwo

użytkownik usunięty

Wenders załatwia w filmie kilka spraw na raz: rozprawia się z kultowym dla Portugalczyków Fernandem Pessoa, definiuje (prawie) sztukę filmową, koloryzuje biedę przy pomocy palety emocjonalnej, promuje zespół Madredeus i w ogóle Portugalię.
Pessoa był ewenementem jak na południowca; zamknięty w sobie przed ludźmi,...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones