Wim Wenders 

Ernst Wilhelm Wenders

7,7
973 oceny pracy reżysera
Wim Wenders
Jeden z najbardziej znanych reżyserów współczesnego kina niemieckiego, Ernst Wilhelm Wenders przyszedł na świat w Düsseldorfie (Niemcy) 14 sierpnia 1945 roku. Jego filmy pod względem stylistycznym stanowią mieszankę hollywoodzkich form i gatunków z elementami kina alternatywnego. Studiował medycynę i filozofię. Przerwał naukę i wyjechał do Paryża. Po powrocie do Niemiec w 1970 roku ukończył reżyserię w Monachium.

Już na początku swej kariery zwrócił na siebie uwagę krytyki obrazem "Strach bramkarza przed jedenastką". Film oparty został na powieści Petera Handke, z którym Wenders współpracował ponownie przy "Niebie nad Berlinem". Po "Szkarłatnej literze", najmniej satysfakcjonującym dziele, Wenders nakręcił trylogię kina drogi: "Alicję w miastach", "Fałszywy ruch" i "Z biegiem czasu". W 1978 roku przybył do Stanów Zjednoczonych, by pracować przy "Opowieści Hammetta" dla Francisa Forda Coppoli. Po wielu problemach ze scenariuszem i konfliktach z Coppolą, w filmie pozostało jedynie 30% scen kręconych przez Wendersa. Kłopoty te znalazły swoje odbicie w produkcji "Stan rzeczy", który opowiadał o różnicach w podejściu do twórczości filmowej Europejczyków i Amerykanów. 

W 1984 Wenders zdobył Złotą Palmę w Cannes za obraz "Paryż, Teksas". Film "Niebo nad Berlinem", poetycka opowieść o alienacji i zagubieniu człowieka w systemie totalitarnym, został nagrodzony w Cannes za najlepszy scenariusz i wszedł do kanonu obowiązkowych lektur filmowych. Zaowocował również sequelem nakręconym w 1993 roku, "Tak daleko, tak blisko". W latach 90. twórca stanął za kamerą głośnych filmów: "Aż na koniec świata", "Lisbon Story", "Lumiere i spółka", "Koniec przemocy" czy "Buena Vista Social Club". 

W 2000 roku Wenders nakręcił "Million Dollar Hotel" - nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale melodramat z Melem Gibsonem, Millą Jovovich i Jeremym Daviesem w rolach głównych. W ostatnich latach wyreżyserował m.in. wojenną "Krainę obfitości", "Nie wracaj w te strony" z Jessicą Lange i Samem Shepardem, nagrodzony Goyą dokument "Niewidzialni", melodramat "Zanurzeni" czy dokument "Papież Franciszek i jego przesłanie".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 14 sierpnia 1945

miejsce urodzenia: Düsseldorf, Niemcy

wzrost: 191 cm

BAFTA
Zdobył BAFTA, 25 innych nagród i 36 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
pięciokrotnie żonaty: 1. Edda Köchl (1968 - 1974, rozwód); 2. Lisa Kreuzer (1974 - 1978, rozwód); 3. Ronee Blakley (1979 - 1981, rozwód); 4. Isabelle Weingarten (1981 - 1982, rozwód); 5. Donata Wenders (od 1993)
Ofiarował swoją wygraną w Cannes - pięć tysięcy dolarów - za film "Niebo nad Berlinem" (1987), kanadyjskiemu reżyserowi Atomowi Egoyanowi.
W 1989 był przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej.
Wenders wraz ze Stefanem Laudynem (dyrektorem Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego) został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Medale wręczył minister kultury Waldemar Dąbrowski podczas otwarcia Festiwalu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych