PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=136989}

Litan

6,9 30
ocen
6,9 10 1 30

Litan
powrót do forum filmu Litan

Mocky w latach 80-tych zaczął kręcić coraz dziwniejsze rzeczy. Chciałem dać jakiś błyskotliwy tytuł. Potem zrobić "eee" i po ty jakiś błyskotliwy tytuł. Ale nadal przychodzi mi do głowy tylko to cholerne "eee".

Nie znaczy to absolutnie, że film mi się ne podobał. Wręcz przeciwnie. Bardzo mi się podobał, ale nie ogarniam o co w nim chodziło :D Dziwaczne miasteczko, oniryczny klimat, genialna scenografia i lokalizacja, fajna muzyka, niezły klimat, dziwaczne postaci i szczypta czerwonej farby. A, i te niebieskie (wg. oryg. tytułu - zielone?!)... duchoprądy (!?!) w wodzie ...

Nasz bohater (Mocky) ma coś wysadzać w jakichś jaskiniach, gdzie bawią jacyś harcerze? Jego laska ma prorocze koszmary? Harcerz ulega wypadkowi, a jego opiekun ostaje zamordowany w szpitalu? Mocky ze swoją laską (dla odmiany nie jest to świecąca cyckami Patricia XD) ścigany przez policję próbuje to wszystko ogarnąć i powstrzymać wybuch ładunków które sam podłożył? A tak wgl. to jest święto i wszędzie chodzi orkiestra i biegają ludzie w maskach? DO tego ludzie zaczynają wariować, zabijąc, ślepną i wpadają do wody, żeby znikać?

Wbrew pozorom jest w tym jakiś chaotyczny ciąg przyczynowo skutkowy, ale kilku motywów nie idzie zrozumieć, a są one kluczowe dla ogarnięcia całości. Anyway, formalnie jest to naprawdę świetne i to, tym razem, naprawdę starcza. Nie zmienia to faktu, że chętnie bym poznał jakąś oficjalną interpretację, a także alternatywne teorie widzów. Ja nie ogarniam, ale pewnie kiedyś do tego wrócę.

PS: wbrew pozorom, mimo iż jest to kino oniryczne, nie do końca nazwałbym to surrealizmem. I seans jest lekki, trochę to takie połączenie sensacji z horrorem, dużo biegania i przypadkowych trupów. Nie nudzi, ew. może zmęczyć, gdy zbyt usilnie próbujemy się to zrozumieć. Ale jak się pogodzić, że nie o to tu chyba chodzi, to w sumie jest to dobra rozrywka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones