Analiza i interpretacja tytułu :]

Wnioski (wysnute chyba przez większość):
1. kukułki nie zakładają gniazd wiec ich jajka są podrzutkami (wyrzutkami społeczeństwa)--znaczenie symboliczne

2. w j. angielskim kukułka to inaczej wariat czyli takie gniazdo to nic innego jak dom wariatów - znaczenie dosłowne

3. lot nad tym gniazdem jest rzekomo niemożliwy (bo nie ma takiego gniazda) - czyli tzw. przelot przez psychiatryk, potraktowanie go jako krótki etap w życiu, przejście przez niego od tak bez skutków i konsekwencji - również jest niemożliwe gdyż te kukułcze jajeczka (osoby które tam trafiają) dostosowują się do otoczenia i chcąc nie chcąc stają się psychiczne, stają się "obywatelami" nowego domu-domu wariatów, nie wylatują już ze swojego nowego gniazda, nie mogą przez niego przelecieć obojętnie.


Ale mam też kolejną interpretacje:

Owymi gniazdami i kukułczymi jajami zarazem, są ludzie.
Przebywając w swoim towarzystwie podrzucają sobie nawzajem takie jajka, które z upływem czasu w nich dojrzewają i na koniec filmu wykluwają się.

Siostra Ratched - symbol porządku i opanowania - wielka, bezkompromisowa Oddziałowa faszerująca lekami pacjentów, pozbawiała
ich chęci do życia- miała całkowitą władzę w swoim gnieździe ale przejeło ją podrzucone jajo - McMurphy ktory, paradoksalnie wywierał niemalże terapeutyczny i leczniczy wpływ na swoich towarzyszy. Byli przy nim normalnymi ludzmi z ludzkimi potrzebami, emocjami.Przejął podstawową rolę pielęgniarki- leczył ich.

Sam silny, szalony, odważny McMurphy dostał jajko od wydawało by się dotknietego najcięższym stadium choroby, obojętnego na swiat, outsidera Wodza Bromden'a i wzajemnie Wódz dostał jajko od McMurphy' ego dostal jego siłe . Role tych postaci odwrocily się. To McMurphy na końcu stał się wręcz głuchoniemym warzywem, Wódz natomiast przejął siłę i chęć do życia docierając tym samym do celu wytyczonego przez McMurphy' ego- ucieczki, czyli symbolicznie dokonał niemożliwego, dokonał LOTU NAD KUKŁCZYM GNIAZDEM.

65

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: