PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1019}

Lot nad kukułczym gniazdem

One Flew Over the Cuckoo's Nest
8,5 406 241
ocen
8,5 10 1 406241
8,7 47
ocen krytyków
Lot nad kukułczym gniazdem
powrót do forum filmu Lot nad kukułczym gniazdem

Wolność i bunt

ocenił(a) film na 8

Szpital psychiatryczny może stanowić metaforę społeczeństwa lub niektórych grup społecznych. Ludzie postawieni wyżej w hierarchii próbują kontrolować całą resztę, zasłaniając się nielogicznym wytłumaczeniem próby niesienia im dobra. W rzeczywistości tłumią indywidualizm, a każdą „odmienność” karają. Rozpoczyna się więc bunt przeciwko podporządkowywaniu się zasadom, walka o swoistą wolność, własną tożsamość.

jalosz_nska

No tak aczkolwiek dlaczego kilka osób siedziało w tym szpitalu z własnej woli co według Cb było tego powodem?

ocenił(a) film na 8
Tsubasa_147

Odpowiem cytatem z książki Kessey'a:
"Chcesz znać przyczyny powodów, a tych nie umiem ci podać. W każdym razie nie za innych. A w moim przypadku? Poczucie winy. Wstyd. Lęk. Niedocenianie siebie. [..] Pozwalałem sobie na pewne praktyki, które społeczeństwo uważa za wstydliwe. I zachorowałem. Nie sądzę, żeby powodem były akurat te praktyki, raczej świadomość, że wskazuje na mnie potężny, karzący palec społeczeństwa, a donośny głos milionów powtarza >>Wstyd, wstyd, wstyd<<."

jalosz_nska

Kogo to słowa?

ocenił(a) film na 8
Tsubasa_147

To Ken Kessey, autor książki "Lot nad kukułczym gniazdem" :)

jalosz_nska

No tak ale który z bohaterów je wypowiada?

ocenił(a) film na 8
Tsubasa_147

Jeden z pacjentów

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones