PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7421}

Lotna

5,8 3 156
ocen
5,8 10 1 3156
5,6 8
ocen krytyków
Lotna
powrót do forum filmu Lotna

"Lotna" to wielki zawód z niemal każdej strony. Wielkie nazwiska polskiego kina takie jak Wajda, Morgenstern, czy Chęciński biorące udział w tworzeniu tego filmu na niewiele się zdały. Scenariusz i pomysł to jedno wielkie nieporozumienie, dialogi są często nienaturalne, a główny wątek dosyć śmieszny.
Wajda, zazwyczaj świetny technicznie, tym razem nie wykonał swojej pracy w sposób należyty. Sceny batalistyczne wyglądają miernie, bez polotu i sztucznie. A przecież scena natarcia na czołgi [nie będę się rozwodzić na temat jej kontrowersyjności, słuszności i zgodności z prawdą, bo nie jestem historykiem] jest w tym filmie kluczowa!
Zdjęcia także nie do końca mi się spodobały, szczególnie w scenach w szkole.

Oczywiście nie ma tragedii, tak jak to było w przypadku "Panny Nikt", natomiast jest to tytuł, który na tle chociażby "Brzeziny", czy "Popiołu i diamentu" wygląda niezwykle blado.

ocenił(a) film na 4
aciddrinker

Czterech mężczyzn, kawalerzystów, wykorzystując zrządzenia losu zabiega o konia rasy arabskiej. Takie ujęcie, ignorujące emocje tych mężczyzn mających przecież pierwszorzędne znaczenie dla filmowej dramaturgii czyni ten film nijakim.Ich zazdrość o posiadanie tego konia pokazana w umiejętny sposób podniosłaby znacząco jakość tego co ogląda widz. To mój zarzut wobec filmu, a przecież nie wyczerpuje katalogu wad ,,Lotnej". Uchybianie prawdzie historycznej w imię karkołomnej tezy o bezrefleksyjnym poświęceniu ,,żołnierzy września" biorącego górę nad przestrzeganiem zasad sztuki wojennej i zdrowego rozsądku(szarża na czołgi). I jeszcze jedno, to film ,, nadmuchany" symbolami do granic wytrzymałości widza i niekiedy tę wytrzymałość przekraczający.
Całość postrzegam jako osunięcie warsztatowe po progresywnym, bezsprzecznie, rozwoju dotychczasowej drogi artysty.Good night, and good luck, esforty.
4/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones